:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,011
Активни 652
Страници 3,914
За един ден 1,302,066

Минималната заплата ще нараства с по 40 лв. на година

8 на сто от работещите са бедни, показват данни на социалното министерство
Минималната заплата ще продължи да се увеличава с по 40 лв. годишно през следващите 2 години, обяви социалният министър Хасан Адемов. В момента най-ниското възнаграждение е 340 лв. Макар че за последните пет години то е скочило с 41%, България продължава да е на едно от последните места в ЕС по този показател.

Адемов смята, че до лятото може да се приеме механизъм за изчисление на минималната заплата според обективни критерии. Според него тя трябва да зависи от производителността на труда, средната заплата, линията на бедността, инфлацията. По тази формула увеличението няма да е кой знае колко по-високо от 40-те лв., които са предвидени сега, каза министърът. Той обаче призна, че на места минималната заплата ще стигне средната. Миналата година Адемов също предложи методика за увеличение на минималната работна заплата на базата на подобни критерии, но тя не срещна подкрепа нито сред работодателите, нито във финансовото министерство. И сега от стопанската камара коментираха, че няма постъпило предложение за нова методика.

Между 7 и 8% от работещите у нас са бедни по данни на социалното министерство. Според синдикатите около 600 хил. българи попадат в тази категория. Това означава, че те са заети на пълен работен ден, но получават по-малко от 400 лв. брутно на месец, или около 67 на сто от средната за страната заплата. Данните бяха представени на конференция на КТ "Подкрепа".

Според Евростат за 2013 г. 49% от хората у нас са заплашени от бедност и социално изключване. Средно работникът у нас получава по 3.7 евро на час, а европеецът - средно по 23.7 евро. Средното за Швейцария обаче е над 40 евро на час. По данни на синдикатите нископлатените работници у нас са приблизително 27% от наетите лица и се трудят основно в селското стопанство, търговията на дребно, хотелиерството и шивашката промишленост. В същото време работодателите изтъкват, че разходите за труд са се повишили с 44%, а цената на електроенергията за бизнеса е скочила с 65%.

НЕРЕАЛНО

Целта на България, записана в споразумението за партньорство с ЕС, е да намали броят на застрашените от бедност към 2020 г. с 260 хил. души, напомни Адемов. Друга цел е да се постигне 76% заетост. Според председателя на икономическия и социален съвет Лалко Дулевски това са абсолютно нереалистични цели, които страната ни няма да изпълни и отново ще търпи критики от Брюксел.
2
1567
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
05 Април 2014 20:50
Да му мислят тези, дето ще изплащат увеличението!...Обещаващите може да ги няма тогава....Изборите и новата цена на тока може да ги изхвърли на бунището....
05 Април 2014 20:51
Хинин, пожелавам ти да получаваш минимална заплата
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД