България вече не е на последно място в поне една европейска класация. По разходи, отделяни за образование като процент от брутния вътрешен продукт, страната ни се е придвижила с едно място нагоре и вече е предпоследна с 3.5% от БВП, посветени на този сектор. Страната ни е успяла да изпревари Румъния, която отделя за образование 3 на сто от БВП. Данните за разходите за образование през 2012 г. бяха обявени вчера от Европейската статистическа служба. Близка до нас по финансиране, но все пак с по-голям дял на разходите е Словакия, където за просветата се отделят 3.9% от брутния продукт на страната. България слабо увеличава дела на образователните разходи през следващите години, но като цяло остава на дъното - през 2013 г. просветата е 3.7% от БВП, а тази година вече е 3.8%.
Трите държави от Евросъюза, в които се дават най-много средства от БВП за образование, са Дания (7.9% от БВП), Швеция (6.8% от БВП) и Кипър, където делът на разходите за образование от БВП е 6.7%. През 2012 г. общите разходи за образование в 27-те държави от Европейския съюз възлизат на около 680 млрд. евро, което е 5.3% от БВП, сочат данните на Евростат. Като цяло тенденцията е към понижаване на дела от БВП, даван за просветните системи.
Прави впечатление, че образованието има най-голяма тежест в общите държавни разходи в Eстония, чиято просветна система се смята за една от най-успешните в света. Тя отделя 16.2% от държавните разходи за просвета. Сходна е политиката и на Литва - 15.5%, и Латвия - 15%. Най-малка тежест дават на образованието в Гърция със 7.7%, Италия и Румъния с 8.2%. У нас делът на просветата е 9.81% от общите държавни разходи.
Над 60% от образователния бюджет в европейските страни се поглъща от заплати, обезщетения и др. разходи по труда на преподавателите, показва още изследването на Европейската статистическа служба.
Според анализ на европейската образователна мрежа "Евридика" бюджетът ни за образование се увеличава с около 3.7% за периода юни 2012 - юни 2013 г. По показател абсолютна стойност на разходите за образование Румъния отделя много повече средства за образование - над 4.465 млрд. евро, докато реалните средства, които се отделят от България, се изчисляват на малко над 1.471 млрд. евро. След нас остава Хърватска с 1.329 млрд. евро, което е около 4% от БВП. В Дания средствата са били почти 11 млрд. евро, а в Швеция - 5.412 млрд. евро.
ЗАКОН
Новият закон за средното образование ще бъде приет през 2015 г. и ще влезе в сила през 2016 г. Това прогнозира вчера зам.-министърът на образованието Атанаска Тенева. Представянето на законопроекта за публично обсъждане вече многократно бе отлагано от няколко правителства, включително и настоящото. В проекта ще бъде записано и кога ще се завършва основното образование. В момента основното образование приключва в края на VIII клас. В предишни законопроекти, които стигнаха до парламента, но не бяха гласувани окончателно от депутатите, беше записано, че свидетелството ще се дава в края на VII клас, а преди дни просветното министерство призна, че обсъжда съвършено нова идея - основното образование да се завършва в края на IX клас. Министерството обаче ще тръгне към тази стъпка само ако има подкрепата на професионалната общност, подчерта Тенева. Според нея промяната е възможна, но е сложно, трудно и продължително да се реализира.
|
|