:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,094
Активни 777
Страници 20,659
За един ден 1,302,066

България е предпоследна по разходи за образование в Европа

На просветата са посветени едва 9.81% от общите държавни харчове
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Основният дял от държавните разходи за образование се поглъща от средните училища.
България вече не е на последно място в поне една европейска класация. По разходи, отделяни за образование като процент от брутния вътрешен продукт, страната ни се е придвижила с едно място нагоре и вече е предпоследна с 3.5% от БВП, посветени на този сектор. Страната ни е успяла да изпревари Румъния, която отделя за образование 3 на сто от БВП. Данните за разходите за образование през 2012 г. бяха обявени вчера от Европейската статистическа служба. Близка до нас по финансиране, но все пак с по-голям дял на разходите е Словакия, където за просветата се отделят 3.9% от брутния продукт на страната. България слабо увеличава дела на образователните разходи през следващите години, но като цяло остава на дъното - през 2013 г. просветата е 3.7% от БВП, а тази година вече е 3.8%.

Трите държави от Евросъюза, в които се дават най-много средства от БВП за образование, са Дания (7.9% от БВП), Швеция (6.8% от БВП) и Кипър, където делът на разходите за образование от БВП е 6.7%. През 2012 г. общите разходи за образование в 27-те държави от Европейския съюз възлизат на около 680 млрд. евро, което е 5.3% от БВП, сочат данните на Евростат. Като цяло тенденцията е към понижаване на дела от БВП, даван за просветните системи.

Прави впечатление, че образованието има най-голяма тежест в общите държавни разходи в Eстония, чиято просветна система се смята за една от най-успешните в света. Тя отделя 16.2% от държавните разходи за просвета. Сходна е политиката и на Литва - 15.5%, и Латвия - 15%. Най-малка тежест дават на образованието в Гърция със 7.7%, Италия и Румъния с 8.2%. У нас делът на просветата е 9.81% от общите държавни разходи.

Над 60% от образователния бюджет в европейските страни се поглъща от заплати, обезщетения и др. разходи по труда на преподавателите, показва още изследването на Европейската статистическа служба.

Според анализ на европейската образователна мрежа "Евридика" бюджетът ни за образование се увеличава с около 3.7% за периода юни 2012 - юни 2013 г. По показател абсолютна стойност на разходите за образование Румъния отделя много повече средства за образование - над 4.465 млрд. евро, докато реалните средства, които се отделят от България, се изчисляват на малко над 1.471 млрд. евро. След нас остава Хърватска с 1.329 млрд. евро, което е около 4% от БВП. В Дания средствата са били почти 11 млрд. евро, а в Швеция - 5.412 млрд. евро.

ЗАКОН

Новият закон за средното образование ще бъде приет през 2015 г. и ще влезе в сила през 2016 г. Това прогнозира вчера зам.-министърът на образованието Атанаска Тенева. Представянето на законопроекта за публично обсъждане вече многократно бе отлагано от няколко правителства, включително и настоящото. В проекта ще бъде записано и кога ще се завършва основното образование. В момента основното образование приключва в края на VIII клас. В предишни законопроекти, които стигнаха до парламента, но не бяха гласувани окончателно от депутатите, беше записано, че свидетелството ще се дава в края на VII клас, а преди дни просветното министерство призна, че обсъжда съвършено нова идея - основното образование да се завършва в края на IX клас. Министерството обаче ще тръгне към тази стъпка само ако има подкрепата на професионалната общност, подчерта Тенева. Според нея промяната е възможна, но е сложно, трудно и продължително да се реализира.
10
5443
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
08 Април 2014 20:02
Това може и да е заблуда. Ниските заплати на учители и училищен персонал, евтините учебници заради лошото им качество и ниските авторските хонорари, отопление и осветление. Трябва друг подход. Колко струва примерно, ремонт на училищен покрив в България и колко в Чехия?
08 Април 2014 20:22
Поне половината училища у нас са за закриване/сливане! Има училища с по 50 учевика, в областни центрове, не по селата!?.....
08 Април 2014 20:32
Не е въпроса само в парите, наистина - и с доста повече пари качеството пак ще е отвратително, защото няма подбор на учителите и не се инвестира в развитието на децата, а само в механично зубкане.

Ама що да развиват децата? Ето, във Виетнам какво са уговаряли, заявяваха го ей-сега без никакъв срам - продажба на земеделска земя на виетнамски инвеститори.

Ликвидират народа ни и продават земята ни.

Предатели.
08 Април 2014 20:38
Ликвидират народа ни и продават земята ни.

Свѣто место пусто не бывает.
08 Април 2014 21:00
Не те разбирам, Николас.

Искаш да кажеш, че има кой да засели страната ни вместо българите?

Не се съмнявам, хубава страна. Но това не ме утешава изобщо.
08 Април 2014 21:06
А по каква сме на първо място? Социални разходи.. над 30% от бюджета на държавата... Всеки се прави на беден "щото няма доходи", ако го попиташ обаче колко са парите му и собствеността му.. в повечето случаи не знаят, а когато я сметнат.. казват то това не се яде.. или пък 100 хиляди пари ли са, после какво ще правя? И пак се оплакват.

На кое място сме по капиталови разходи?

Всъщност някой правил ли е изследване, какво е оптималното съотношение между разходите в бюджета? Колко за социални разходи, колко за отбрана, за сигурност, за образование, за капиталови разходи, за чиновници? Или всичко е на принципа, кой колкото може да прибере от бюджета?

--
Блог
08 Април 2014 22:04
На кое място да са тогава децата ни? Предпоследно, естествено!
Разпореждане на ЕС, какво да правиш. Даже бифшите българчета са щастливи!
09 Април 2014 08:51
Поне тук не сме последни...
09 Април 2014 09:01
мик, имаш някаква обсесия към чуждите имоти. Процетченца ли сваляш?
09 Април 2014 10:16
Мм м м ъ!!!!!! ДА пак неКОРЕКТО отЧИТАНЕ .... за Българското ОБРАЗование.... из ПУСНАЛИ са да ролята на медиите-- ,,интернет,телевизия ,вестници от където нашите деца се УЧАТ ..... Къде по света има толкова много деца АЙДЪЛИ ?????
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД