В началото на есента ще има твърди лимити на болниците и листи на чакащите, ако здравната каса не запълни очертаващия се дефицит. Това предупреди вчера д-р Димитър Петров, експерт в Българския лекарски съюз. Според различни изчисления дефицитът в бюджета на Националната здравноосигурителна каса се очаква да достигне до 250-300 млн. лв. Искаме ясен отговор как ще се покрие недостигът, но никой не казва как ще стане това, заяви Петров пред БНТ вчера. Според него, ако държавата започне да плаща пълна вноска поне за децата от 1 юли, за половин година в бюджета на НЗОК ще влязат 190-200 млн. лв. и "това би закърпило положението".
В момента вноските за работещите и самоосигуряващите се са върху доход от 420 до 2400 лв. Това означава, че здравната вноска е от 33.60 лв. до 192 лв. на месец в зависимост от доходите. В същото време държавата внася месечно по 16.80 лв. за осем категории лица - деца и ученици, пенсионери, безработни, затворници и др. Около 2 милиона български граждани се осигуряват сами, т.е. плащат 8% от размера на вноската и всички останали, осигурявани от държавата, се осигуряват на 4%.
Друг проблем е, че няма персонален регистър на осигурените от тези категории лица. Държавата не е най-коректният осигурител в самата държава, това е парадокс, коментира Петров. Според него страната ни има солидарна система, но "трябва да има определени граници". Ако държавата внася 12 пъти по-малко средства, хората на максимални доходи започват да се питат дали да ги внасят, щом държавата не си изпълнява ангажимента, заяви още експертът от съсловната организация.
В началото на седмицата БЛС внесе иск срещу държавата в Комисията за защита от дискриминацията именно заради лицата, осигурявани от републиканския бюджет с по-малки суми. На първо време държавата вероятно ще поеме пълния размер на здравните вноски на децата, а по-нататък и на останалите групи. Това съобщи шефката на парламентарната здравна комисия Нигяр Джафер, цитирана от "Фокус". Тя обаче призна, че има идеи и тези вноски да се поемат от родителите, което ще бъде крайно непопулярно решение. Председателят на здравната комисия каза, че може да се помисли и за заплащане на пълния размер на здравната вноска на държавните служители. "Все повече обществото задава въпроса защо определени категории трябва да се ползват с "привилегирован статут", коментира Джафер. Тя напомни, че здравната система се ползва най-много от пенсионерите и от децата, които боледуват статистически по-често.
ЗАЩИТА
Според данни на БЛС злоупотребите при отчитането на болниците за лекуваните пациенти са не повече от 3-4%. Броят на пациентите в родните болници е съотносим с европейските стандарти, и то при влошения здравен статус на българите, смятат още от лекарския съюз.
|
|