БСП продължава да произвежда вредни идеи, свързани с все повече държавна намеса. Вчера група депутати начело с бившия транспортен министър Петър Мутафчиев внесоха законопроект, с който предлагат да се сложат минимални тарифи и да се вдигне от 10 на 15 години допустимата възраст на таксиметровите автомобили. След като през 2009 г. бе прокарано решението общините да определят тавани на цените на местните таксита, сега идеята на червените законотворци е да се сложат и долни прагове. И двете предложения се рециклират периодично, като зад тях обикновено застават по-малките фирми от бранша, които често попадат в сивия сектор.
Забележителното в случая е, че като министър в кабинета "Станишев" Петър Мутафчиев бе твърд привърженик на премахването на "копърките" и "трошките" от таксиметровия парк чрез ограничаване на възрастта. Сега обаче той смята, че не е важна възрастта на колата, а техническата й изправност. "Знаете, че в закона имаше ограничение автомобил да може да се ползва за таксиметрови превози, ако е на възраст до 10 години. Ние предлагаме тази възраст да се вдигне от 10 на 15 години. Една кола може да бъде "гробница" и на 6 години, както и да бъде в отлично състояние на 15 години", мотивира се вчера депутатът. "Има още едно ограничение, което създава затруднение най-вече в първоначалната инвестиция на фирмите, които се занимават с таксиметрови превози - че автомобил втора ръка не може да се регистрира като таксиметров, ако е над две години. Предлагаме тази възраст да се увеличи на 8 години", обясни Мутафчиев. "Спомняте си, през 2009 г. бяха поставени горни граници на цените на таксиметровите услуги. Затова, за да няма нелоялна конкуренция, да не се използват дъмпингови цени, които до определена степен влияят на градския транспорт, предлагаме общините да определят заедно с бранша не само горна, но и долна граница на таксиметровите тарифи", разясни депутатът идеята на ценовите коридори. Той все пак призна, че браншът не иска долна граница.
Според някои от фирмите налагането на минимални тарифи би било само формалност. "Цените се определят от пазара и те са точно такива, каквито хората могат да плащат. Нито таванът ще защити клиентите, нито долната граница - фирмите", коментира пред "Сега" Людмил Лазаров, шеф на "ОК Супертранс". По думите му от горния праг имат изгода единствено "мошениците, които подвеждат клиентите". "Дори таванът да е 5 лв. или 50 лв., нормалните превозвачи няма да возят на тези тарифи, а на стандартните", коментира той. Според него държавата трябва да се занимава с имитаторите и т.нар. "копърки", а не с това да определя цени.
Възрастта за автомобилите за таксиметрови превози не само че не трябва да се увеличава, а дори трябва да се намали. "Най-добре обаче е това да се определя от всяка отделна община. Такситата в по-малките градове карат много по-малко, отколкото тези в София по обективни причини", добави Лазаров. На същото мнение е и колегата му от "Такси за 1 долар" Ромео Ценков. "Нека община Аврен сама да реши с какво да вози хората. Условията са съвсем различни - в София може да се купи нова кола, но в Симитли - никога, още повече че става въпрос за малък град и автомобилите не се амортизират, както е при шофирането на по-големи разстояния", отбеляза той.
Депутатът Георги Свиленски (БСП), който е заместник-председател на транспортна комисия, обясни пред "Сега", че ако се приемат поправките за увеличаване на възрастта, в подзаконова наредба ще се регламентира какво да е техническото състояние. Това щяло да играе ролята на сертификат за безопасност на превозното средство. "Както има категоризация за хотелите, така трябва да бъде разписано и за автомобилите. В София има автомобили на по милион километри, те просто няма как да отговарят на техническите изисквания, но в провинцията доста хора си карат колите по 20-25 км на ден и така възрастта не е фактор", допълни Свиленски. Според защитниците на предложенията вдигането на възрастта ще се "компенсира" с повече контрол и по-строги технически прегледи. От брашна обаче се опасяват, че "строг контрол" означава повече корупция.
Бившият транспортен министър Ивайло Московски коментира пред "Сега", че не одобрява подобни промени. "Аз подкрепям политиката, която съм водил 4 години, т.е. сегашното положение, другото ми се вижда популизъм", каза той. По данни на бранша един таксиметров автомобил в столицата изминава на месец между 8 и 10 хиляди километра. За 10 години постоянна работа същата кола изминава повече от 1 милион километра, което надминава всякакви допустими граници за амортизация.
|
|