Ден преди трагедията със Сена на пистата "Имола" загина и друг пилот от Формула 1. Австриецът Роланд Ратценбергер никога не е бил сред големите имена, но влезе в историята като първия състезател в най-елитния автомобилен спорт, намерил смъртта си на пистата по време на състезателен уикенд след 1982 г., когато на пистата "Монреал" умира Рикардо Палети. През 1986 г., но по време на тестове, загина и Ели де Анджелис.
Ратценбергер кара първия си сезон във Формула 1, след като преди това има успехи в германската Формула Форд, както и в британските Формула 3, шампионата за туристически автомобили и F3000. Участва и в японската F3000, както и в "24 часа на Льо Ман".
Трагедията с австриеца се случва по време на квалификациите. При скорост от 314 км/ч задното крило на болида се е откъсва и колата става неуправляема. Тя изхвърча от пистата, удряйки се в стената с над 250 км/ч Разбитият болид се влачи по инерция до следващия завой "Тоса". Роланд остава с клюмнала глава в кокпита и не помръдва. Екипите на пистата реагират бързо - успяват да свалят каската на пилота, слагат му апарат за изкуствено дишане, правят му масаж на сърцето и електрошок. Но всичко се оказва напразно. Шест минути по-късно Ратценбергер е качен в линейката, която се отправя към медицинския център на пистата. Оттам с хеликоптер е откаран в болница в Болоня.
На завоя "Тоса", където стюардите събират отломките от колата, се появява Аертон Сена. Бразилецът иска да види лично мястото на инцидента и говори с маршалите, които стават свидетели на удара. По това време хеликоптерът каца в болницата, но там лекарите само констатират смъртта на Ратценбергер. Твърди се, че той е загинал още на пистата, но организаторите на състезанието прибягват до лека измама, защото според италианското законодателство при смърт на пистата състезанието се отменя, а трасето се затваря.
Въпреки трагедията с австриеца и тежкия инцидент с Рубенс Баричело, който катастрофира още на тренировките в петък, квалификацията на "Имола" е подновена. А Сена получава наказание от директора на състезанието, защото си е позволил да посети самоволно мястото на инцидента.
Няколко дни по-късно френският вестник "Либерасион" открито обвинява международната автомобилна федерация (FIA) в прикриване на фактите за смъртта на Ратценбергер. Но събирането на доказателства се оказва невъзможно. Сена, който е единственият независим свидетел, загива на следващия ден.
След трите тежки инцидента, довели до смъртта на двама пилоти, ръководството на FIA все пак взима мерки за подобряване на сигурността на болидите.
|
|