Днес е един от най-тъжните дни в историята на Формула 1. На 1 май 1994 г. на "Имола" загина един от най-великите пилоти в историята на този спорт - Аертон Сена. Легендарният бразилец, който преди това бе спечелил 3 световни титли, катастрофира тежко по време на състезанието за Гран при на Сан Марино на пистата "Имола". Днес пилотите от F1 се готвят да отдадат почит на Сена.
"Когато бях дете, гледах записи на състезанията, в които е участвал, и исках само едно - един ден да бъда като него - признава лидерът в шампионата този сезон Люис Хамилтън, който е бил само на 9 г. по време на трагедията на "Имола". - Той ме вдъхновяваше и затова не мога да обясня как се почувствах в деня, в който загина. Много ми беше трудно да повярвам, че вече го няма."
Инцидентът със Сена се случи по време на седмата обиколка на състезанието. При скорост от 307 км/ч пилотът губи контрол над своя "Уилямс" на влизане в завоя "Тамбурело". Следва удар в предпазната ограда край пистата. Лекарските екипи пристигат бързо и бразилецът е качен на хеликоптер, който го откарва в болница в Болоня, където умира няколко часа по-късно.
Двамата пилоти на "Ферари" - Фернандо Алонсо и Кими Райконен, също ще отдадат почит на Сена. Те ще присъстват на специална церемония на пистата, на която са поканени още много знакови личности от автомобилния спорт.
"Сена се превърна в образец за всички пилоти и определено беше най-добрият от своето поколение - коментира Алонсо. - Това, което го направи специален, беше огромното му желание за победи и броят им казва достатъчно. Той винаги се бореше до края и това му спечели уважение от всички колеги. Това го прави легенда днес. Тогава бях много малък и испанската телевизия не излъчваше Формула 1, но научих за Сена много от баща ми. Първият ми картинг беше с цветната схема на болида на Аертон."
В същото време друго голямо име във F1 - Ейдриън Нюи, призна, че е имало аеродинамични проблеми с болида на Сена. Именно Нюи бе дизайнер на "Уилямс" по онова време. Досега официалната причина за смъртта на бразилеца бе счупена кормилна щанга. Чак сега Нюи говори за инцидента и признава друго.
"Тогава оглавявах отдела по аеродинамиката - разказва британецът пред "Ауто мотор унд шпорт". - Клийрънсът (разстоянието между дъното на болида и пистата - б.р.) на болида бе прекалено малък. Установихме тези проблеми още по време на тестовете на автомобила в Ногаро. Бях на пистата, която има множество неравности като тези на "Имола", и веднага разбрах какъв е проблемът. Радиаторните кутии бяха твърде дълги и влияеха негативно на въздушния поток. От днешна гледна точка това звучи абсурдно, но тогава нямахме необходимите технологии да предвидим проблема във въздушния тунел."
Британският инженер допълни, че единственото решение в случая е била да се скъсят кутиите на радиаторите, но това се е оказало невъзможно заради малкото време до състезанието на "Имола". Нюи твърди, че единственият пилот, който е можел да спечели 3 поредни полпозишъна с този автомобил, е бил именно Сена.
|
|