:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,766,925
Активни 543
Страници 23,392
За един ден 1,302,066

Американският бизнес се изтегля от Китай

Над 50% от компаниите се готвят да приберат производствените си мощности от азиатската държава
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Работната ръка в Китай вече не е толкова евтина и затова американските компании масово изтеглят бизнеса си от азиатската държава.
Американският бизнес напуска Китай и се връща обратно в САЩ, съобщи електронното издание Газета Ру. Европа също така призовава за реиндустриализация.

Американските корпорации намаляват инвестициите си в китайската икономика, се казва в годишния си доклад за състоянието на бизнесклимата в Китай, изготвен от Американската търговска камара в азиатската държава. Основните причини за спада на инвестиционната активност са създадените от правителството в Пекин бариери за достъп до местния пазар, както и забавянето на ръста на китайската икономика. "Със забавянето на икономиката на Китай се променя и поведението на инвеститорите", обяснява председателят на Американската търговска камара Грег Гилън.

Изводите на организацията потвърждават и данните от допитване, проведено от "Бостънската консултантска група", сред представители на крупния американски бизнес. В края на 2013 г. над 50% от американските компании с годишен оборот, надхвърлящ 1 млрд. долара, са планирали да предприемат действия за изтеглянето на производствените си мощности от Китай и за връщането им в САЩ, или пък активно проучват тази възможност. Според бостънските анализатори т.нар. ришоринг - процес на връщане на изнесено в чужбина производство в родната страна - вече се превръща в тенденция. САЩ стават привлекателни за бизнеса заради собствените енергийни източници, които се разработват напоследък. Освен това работната ръка в Азия вече не е толкова евтина, както беше в миналото.

Експертите твърдят, че ришорингът не е от особена полза за промишлеността, тъй като сериозно ограничава възможностите за иновации и за развитието на нови индустрии. Когато преди четири десетилетия американските компании започнаха да изнасят мощностите си в Азия, едва ли някой е очаквал, че с течение на времето тази част на света ще се превърне в център за разработването и производството на едни от най-важните части на електронните устройства - батериите, пише Газета Ру. Така континентът се превърна в лидер в проектирането и производството на компактни литиево-йонни батерии, които са измислени в САЩ.

В Европа все по-често се чуват призиви за реиндустриализация. През януари т.г. ЕК публикува документ, озаглавен "За европейски промишлен ренесанс", в който призова за предприемането на спешни мерки с цел реиндустриализацията на Стария континент.
64
8682
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
64
 Видими 
08 Май 2014 20:40
То тази тенденция е във вход от няколко години вече. Писахме по темата тук. И не стана с мантри и призиви, ами с здрава работа и подобряване на конкурентноспособността. И не са само американски компаниите и китайски гиганти пренасят производство в Америка. И то индустриално и високотехнологично.
Китайците, за разлика от японци и корейци нямат скуполи в преследването на печалбата.

Горното е и реклама за Китай, колко се е развил, как са се вдигнали заплатите и ниво на населението и работниците там. Как се е развило предприемачеството и т.н.
Източна Азия (Китай+Тайван, Корея и Япония) в момента конкурират САЩ във високите технологи и производството. И то без да имат кой знае какви природни ресурси.
Европа за съжеление е далеч назад.
08 Май 2014 20:45
The Financial Times: Китай ще изпревари САЩ като водеща световна икономика
Пекин. САЩ са на ръба да загубят статута си на най-голямата икономика в света и вероятно ще бъдат задминати от Китай още тази година – по-рано от очакванията. САЩ са глобален лидер, откакто през 1872 г. застигнаха по този показател Великобритания. Повечето икономисти по-рано смятаха, че Китай ще дръпне напред в класацията през 2019 г. Данните, разпространени от Световната банка, са най-авторитетните оценки за това, което може да се купи с пари в различните държави, и са използвани от повечето организации от публичния и частен сектор, като МВФ например. Това е първото опресняване на тези данни след 2005 г. Оценките на покупателната способност са признати за най-добрия начин за сравнение на размерите на икономиките, вместо използването на волатилни валутни курсове, които рядко отразяват истинската цена на стоките и услугите. По този показател МВФ оценява БВП на САЩ за 2012 г. на 16.2 трлн. долара, а този на Китай – 8.2 трлн. долара. Заради новия метод и факта, че китайската икономика отчита далеч по-силен ръст, изследването поставя БВП на Китай на 87% от този на САЩ през 2011 г. МВФ очаква икономиката на Китай да регистрира растеж от 24% между 2011 и 2014 г., докато ръстът на САЩ се очаква да е в размер на едва 7.6%, което прави силно вероятно тази година Китай да изпревари САЩ.
08 Май 2014 20:47
чайна капут
08 Май 2014 20:54
Америcuntските ибрици и сектантите от драгалевско братство ке требе да смена плочата (резбата е ясна) и да навивая за реиндустриализация и текезесета?!
08 Май 2014 20:55
да бе, как беше "седи и гледай мача", нали така
08 Май 2014 20:56
Китай вече изпревара (или е на паритет) Америка по брой на ново закупени коли и смартфони.
Брой на онлайн клиенти (хора който купуват стоки онлайн).
Брой на хора с достъп до мобилен и нормален интернет.
Горното лесно може да се екстраполира -> средната класа в Китай е близо до паритет с тази в Америка. Верно, разликата е в количеството на потребяването, като качество/цена, както и в производителността, но изглежда за просперитета е по-важна широката база и възможностите за разстеж.

Обаче в последно време се наблюдава задъхване на Китай, дали е само охлаждане преди нов скок, или грешки на политиката или нещо друго...

П.С. Незнам какво знаение има Китай ли е номер едно по БВП или Америка. И двете са много, много напред.
И то е натурален БВП - технологи, производство, потребители.
08 Май 2014 20:57
нали така

точно така
08 Май 2014 20:59
средната класа в Китай е близо до паритет с тази в Америка.



08 Май 2014 21:04
Защо Китай е толкова важен за света?
Китайското влияние в света непрекъснато расте, като в момента за 36 страни Китай е водещият експортен пазар, спрямо само 5 през 2000 г.Сред тях има някои ключови, като Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея, Тайланд, Судитска Арабия, Иран, Бразилия, Чили и Южна Африка.
08 Май 2014 21:05
Американският бизнес се изтегля от Китай
След Китай няма къде другаде да иде освен в България.
08 Май 2014 21:07
Крайслер, може би защото вече е европейски, пък не се изтегля, а наоборот.

Крайслер ще произвежда три модела Джип в Китай
Автомобилостроителната компания Крайслер, която вече е собственост на италианския гигант ФИАТ, обяви днес, че от следващата година ще произвежда три модела Джип в Китай в рамките на съвместно предприятие с китайската компания Гуанчжоу Отомобил Груп (GAG). Споразумението, сключено между Крайслер, ФИАТ и техния китайски партньор, предвижда създаването на завод в Кантон и започване на производство в края на 2015 година. През 2013 година Джип продаде 731 000 коли по целия свят, което е увеличение с 4% за година. Нарастването на продажбите бе много по-голямо в Китай и достигна 29%. Страната е най-големият вносител на марката след САЩ с 60 000 продажби м.г.
08 Май 2014 21:10
Франция и Китай подписаха 50 договора на обща стойност 18 милиарда евро
Париж. Франция и Китай са сключили 50 договора на обща стойност 18 милиарда евро по време на четиридневната визита на китайския лидер Си Дзинпин в Париж. Това са съобщили Франсоа Оланд и Си Дзинпин на обща пресконференция във френската столица. „Това означава нови работни места и ръст на икономиката в близките няколко години”, е казал Оланд.

„Даймлер” обяви, че разширява производствените си мощности в Китай
Берлин. „Даймлер” съобщи, че е подписал договор за разширяване на производството за един милиард евро. Сделката, подписана с „Пекин аутомотив индъстри корпорейшън” по време на посещението в Германия на Си Дзинпин, ще увеличи производствените мощности на подразделението „Пекин Бенц” до 2015 г.
08 Май 2014 21:11
China Daily: Китай е новият лидер в световната търговия
Пекин. Китай е изместил САЩ от позицията им на водеща световна търговска сила през 2013 година, е казал министърът на търговията на КНР. „Според предварителната статистика на СТО, Китай е бил търговският лидер през 2013-та, с експорт за 1,95 трилиона и импорт на стойност 2,21 трилиона долара. За сравнение, сборът на сумата за внос и износ на САЩ през годината е равен на 3,91 трилиона долара, който е с 250 милиарда по-малко от този на Китай.
08 Май 2014 21:12
Късно е , моме, за китка! От умрял писмо ще чакаш, ама нанай!
"Ришоринга" се изразява във връщането на некои местни услуги по ремонтите, които се оказа (каква изненада!), че не могат да се вършат от Китай. И за целта масово се наемат новозавършващи инженери на позиции за техници за по 2-3 месеца контракти.
Абсолютно нефелното управление на ВСИЧКИ висши длъжности в частния и държавния сектор, начело с простия, но нагъл Конгрес в САЩ доведе то абсолютно унищожение на производството с САЩ. Способни техници, оператори, инженери бяха уволнявани десетилетия наред систематично, а сега когато средния американец не може една крушка да завие - ще ми правят производство!
Трябват десетилетия оттук нататък само да се създадат кадри, а образованоето бълва само розово-пърдящи паразитни офисни плъхове!
Америка ще си остане треторазрядна държава с куха икономика и снобари и либерасти с промити мозъци.
Язък за иначе работливия народец, който е на практика във фалит, но никога няма да се усети откъде му е дошло поради безумната му вяра в "демокрацията".
На печелившите - честито. И те не са сред промишлените отрасли, ма нейсе!
08 Май 2014 21:14
"Пежо” оповести създаването на обединение с китайската компания „Донфенг”
Париж. „Пежо” оповести чисти загуби в размер на 2.3 млрд. евро и в същото време създаването на обединение с китайската компания „Донфенг” и френската държава, което трябва да донесе на „Пежо” 3 млрд. евро. „Донфенг” и френското правителство ще внесат по 800 млн. евро за 14% от акциите на автомобилния концерн, колкото притежава и семейство Пежо.
08 Май 2014 21:16
The Financial Times: Китай изпревари Франция в консумацията на червено вино
Бордо. Китай за пръв път стана най-големия пазар за червено вино, изпреварвайки Франция и Италия, където консумацията спада. Повече от 80% от консумираното в Китай червено вино е местно производство. Страната се превърна в петия най-голям производител на вино, зад Италия, Франция, САЩ и Испания. Хората, които пият червено вино в Китай са увеличили консумацията с 2.75 пъти между 2007 и 2013 година до 1.865 милиарда бутилки миналата година. За същия период количеството от напитката, изпито във Франция и Италия, е намаляло респективно с 18% и 5.8%. Френските любители на червеното вино миналата година са изпили 1.8 милиарда бутилки, а италианците – 1.7 милиарда.
08 Май 2014 21:18
мосю лунен вниса усилено китайски препечат.
08 Май 2014 21:22
Не знаех, че Файненшъл Таймс и МВФ вече са китайски
08 Май 2014 21:26
И понеже са много зле, китайците масово ваканцуват в чужбина и оставят най-много суха пара там

Близо 100 милиона китайски туристи са посетили чужди страни през 2013 година
Пекин. Общо 97 милиона китайски туристи са посетили чужди страни през 2013 година, което представлява рекорден брой и положителна тенденция предвид факта, че китайците са сред туристите, които харчат най-много пари. Спрямо 2012 година броят на китайските туристи се е увеличил с 14 милиона души. Очаква се тази тенденция да се запази с оглед на перспективите за разцвет на средната класа във втората най-голяма икономика в света. През 2012 година Китай се нареди на първо място по размера на похарчени пари от туристите в чужбина, с близо 102 милиарда долара.

08 Май 2014 21:27
писанието от фт е в рубриката любопитно, но факт.
мвф не се напънах да го забележа.
08 Май 2014 21:27
Ли Ка Шин е смятан за най-богатия човек в Азия и разпродава и разпродава всички свои китайски активи. От Китай се изтегля европейският бизнес, това какво ви говори?

Много наивници въсторжено говореха за китайското чудо, сякаш китайците имаха някаква заслуга за това, и сякаш ние имаме някаква вина за деиндустриализацията и превръщането на селското ни стопанство в латифундистка бананова република! Интернационалните финансисти са тези които го правят, финансират тук, изтеглят финансите от там... елементарен фокус.

Мисля че връщат индустрията в САЩ, защото се препънаха в Русия на Путин, бяха си въобразили че са разрушили и завладели Русия и им остава малко до Новия Световен Ред, но сега започват нова студена война.



08 Май 2014 21:29
Купуват си автомобили и защото са бедни сигурно ги държат до бараките си, без да ги карат. За престиж, де

Продажбите на автомобили в Китай са се увеличили с рекордните 14% през 2013г.
Пекин. Обемът на продажбите на автомобили в Китай през 2013г. се е увеличил с 13,9%, достигайки рекордния брой от 21,98 милиона единици. Тези данни надвишиха очакванията на експертите, които прогнозираха 7% ръст. От 2009 г., китайският автомобилен пазар стана най-големият в света, изпреварвайки САЩ. Според прогнозите, тази година пазарът в Китай ще демонстрира ръст от 8% -10%. През 2011 и 2012 г. този показател беше съответно 2,5% и 4,3%.
08 Май 2014 21:30
Ли Ка Шин

за слуховете не споменаваме.
08 Май 2014 21:33
Оризът им свършва, поради това минават на шоколад и вдигат цените на какаото. Ах тази Мария Антоанета, нейните хляб и пасти!

Китайската страст към шоколада вдига цената на какаот
В Китай навиците се променят доста бързо - докато преди като подарък за китайската Нова година стигаше вързопче с ядки, днес трябва да има и дървено сандъче, пълно с шоколадови бонбони на белгийския производител Godiva. А това, междувременно, влияе на целия световен пазар. В момента сме свидетели на най-дългата фаза на недостиг на шоколад за последните 50 години. Виновните за това развитие са ясни - китайците са открили своята привързаност към сладкия продукт. По данни на Международната организация за какао глобалното търсене на какао ще превиши предлагането през дванадесетте месеца до октомври 2014 с около 70 000 тона. Този дефицит ще съществува поне до края на 2018 г.Това високо търсене има пряко отражение и върху цената на какаото. Американската агенция Bloomberg анкетира 14 шоколадови производителя – те очакват само през идната една година увеличение на цените на какаото с около 15 на сто. Най-голям ръст в търсенето в момента има в Китай. Продажбите на шоколад са се удвоили през последните десет години, насърчени от променящата се култура за подаръци на китайците. Богато и възможно най-бляскаво опакованите пакети включват напитки, съдържащи какао, и се превърнаха в един от най-популярните сувенири.
08 Май 2014 21:34
Само профилактика, още няма санкции на Гегемона...
08 Май 2014 21:36
Купуват си автомобили и защото са бедни сигурно ги държат до бараките си, без да ги карат. За престиж, де

по-големо трабантче - купува се точно за престиж - щото таварищ си се вози на него.
http://www.bbc.com/autos/story/20140424-meet-chinas-most-expensive-car
08 Май 2014 21:37
истината:
Chinese Car Makers Struggle to Lure Buyers
Poor Quality, Uninspiring Marketing and Inefficient Industry Structure Plague Chinese Auto Makers
08 Май 2014 21:43
И нещо от категорията любопитни факти

Китайска компания 3D-принтира собственото ни копие в естествен размер срещу 28 000 долара
Пекин. За 28 000 долара можем да си купим къща във Флорида, нова кола или почти 23 акции на Google, а също така собственото ни копие в цял ръст, призведено от 3D принтер. Китайската компания Pinla3D е открила магазин, който предлага различни размери, в които принтира триизмерно реплики на хора. Цените варират от 160 долара за 13 сантимерово до 28 550 долара за копие в естествен размер. Сканирането на клиентите се извършва в магазина в рамките на минути, но самото 3D-принтиране отнема от две до три седмици. Компанията предлага различни версии на копията, като сред наименованията им са “позитивна младост”, “семеен портрет” и “спортове”. Според информацията на сайта използваният материал е изключително здрав полимер, който придава на готовия продукт повърхност, която на допир е като порцелан.
08 Май 2014 21:45
Сканирането на клиентите се извършва в магазина в рамките на минути, но самото 3D-принтиране отнема от две до три седмици.

08 Май 2014 21:54
Китай откакто изхвърли Соца от икономиката, постигна невероятен успех. Разбира се, нищо нямаше да има, без чуждите инвестиции и ноухау във всички сфери. Но колко ще е стабилен този темп, засега е загадка.
Байдъуей, икономиката на САЩ е по-голяма от тези на БРИКС взети заедо.
08 Май 2014 22:06
Всичко, което пише в статията е вярно... Китай не го очакват добри дни...
08 Май 2014 22:10
И поради това се запасява със злато и зелени финикийски знаци. Източник - Блумбърг (дано не е и той вече китайски)

Китай е най-големият производител и потребител на злато през 2013 г.
11.2.2014
Потреблението на злато в Китай скочи с 41% през 2013 г., за да превиши 1 000 тона за пръв път. Скокът в търсенето на метала превърна Китай в потребител номер едно в света. Миналата година потреблението на злато е скочило до 1 176,40 тона. Ръстът в търсенето на бижута и накити е бил 43% до 716,50 тона, а търсенето на физическо злато е скочило с 57% до 375,73 тона. Данните на индустриалната асоциация в страната показаха, че през 2013 г. производството на злато в Китай е скочило с 6,2% спрямо предходната година до рекордните 428,163 тона. По този начин Поднебесната империя е производител номер едно на ценния метал за седма поредна година. Данните за потреблението на злато в азиатската държава обаче не включват търсенето от страна на централната банка, чиито резерви възлизат на 1 054 тона. Златните запаси на Централната банка на Китай остават непроменени от април 2009 г. насам въпреки спекулациите, че финансовата институция трупа златни резерви и че цифрата се е променила. Валутните резерви на азиатската държава, която притежава най-много запази от чужда валута в света, в края на 2013 г. нараснаха до 3,82 трлн. долара. Същевременно Китай е и най-големият потребител на луксозни стоки в света. Повече по темата може да научите в материала на Bloomberg.
08 Май 2014 22:26
държава с два валутни курса офшор и оншор юан не ми я фали.
08 Май 2014 22:56
Мириканското индженер ще си отдъхне най-накрая.
08 Май 2014 23:13
Американският бизнес се изтегля от Китай
Късно е чадо... такъв огромен конкурент си отгледаха...
А, и какво стана с постиндустриализЪма и икономиката на услугите ?
08 Май 2014 23:15
анастаси сиров 08 Май 2014 21:05
Американският бизнес се изтегля от Китай
След Китай няма къде другаде да иде освен в България.

Ами че това е чудесно, само дето няма как да се случи. В Китай американския инвеститор плаща само един дебел рушвет на съответния "партайгеносе", а последния урежда всички проблеми, на всички нива. У нас всеки от йерархичната стълбичка гледа да дере, а то и партии много и всякакви. Кой гарантира, че и следващата партия няма да пожелае да си намаже малко мас на филията?
08 Май 2014 23:43
Американските инвестиции в Китай са нищожни !

2,4 милиарда долара от 112,5 милиарда

Капка в морето.

САЩ изостават от китайските и руските технологии - ракетостроене, информатика, гаджеты, свръх скоростни влакове, кораби, строителство на пътища, небостъргачи инфраструктура.

тия 2,5 миларда американски инвестиции в ВЕЛИК КИТАЙ не играят абсолютно никаква роля !
08 Май 2014 23:44




Някъде бях чел , че всеки 4-ти или 5-ти студент в в Щатите китаец.С всички произтичащи от това последици .
09 Май 2014 00:03
държава с два валутни курса офшор и оншор юан не ми я фали.


Е държава с валутен борд ли да ти похвалят?

Стига бе човек, и сам знаеш че ако смятаме юана по реалната му, а не по девалвираната му стойност Китай изглежда съвсем различен. А до какво доведе това обезценяване можеш да видиш във всеки магазин, размазаха ни!
Американците и останалите НЕ БЯГАТ от Китай , ГОНЯТ ГИ!!!! Китай има КВОТИ за чужди инвестиции, и тежки условия за да допусне някой да инвестира там! Японците, които отдавна са си изчерпали квотите и жените и щерките им ще си предложат срещу възможност да инвестират там!
Естествено хора, на които непрекъснато им се набива в главите "привличане на инвестиции" като някакво върховно благо трудно могат дори да си представят че някъде някой не само че не привлича светите инвеститори, а дори ги гони и им слага квоти и унизителни условия , звучи им като богохулство, абсурд някакъв...
09 Май 2014 00:38
Китай откакто изхвърли Соца от икономиката, постигна невероятен успех. Разбира се, нищо нямаше да има, без чуждите инвестиции и ноухау във всички сфери


Китай и до ден днешен си абсолютно комунистическа държава, работниците пеят възпитателни песни за повдигане на духа, както в Северна Корея, а предприемачеството се финансира с черни заеми от близки и приятели, но никога без зоркото участие на партиини членове!
А ноухауът отдавна е у китайците, те да не са си паднали на главата, вече се появяват всякакви уреди куча марка в ebay на конкурентно ниски цени, а си личи, че качеството е сходно с "оригиналите"!
09 Май 2014 01:00
Това е добра новина , но закъсняла стъпка. Как ще се конкурират сега с китайците , пазарите им и евтините стоки.
09 Май 2014 10:16
rki
държава с два валутни курса офшор и оншор юан не ми я фали.

Така е, много са зле тия нещастници. Да имат в края на 2013 г. два пъти по-големи златно-валутни резерви от всички взети заедно държави в целия свят(вкл. САЩ, германския ЕСССР, Япония и т.н.), да са най-големия кредитор на същите тези САЩ, германския ЕСССР, Япония и т.н., да са най-големия пазар на луксозни стоки в света вече трета година, да са най-големия пазар на туристически услуги( 100 млн. китайски туристи годишно пътуват извън страната), да са любимата и най-предпочитаната индустриално-производствена дестинация от Стив Джобс, да имат собствени напълно независими национална разплащателна и интернет система, 2/3 от чуждестранните инвестиции да се падат на 50 млн.хуаця́о (華僑 т.е. китайската диаспора извън Поднебесната, да са създали гигантска свъръх модерна технологично-индустриална държавно-частна икономика, и пак да не са държава № 1....
А може и да са...

Китайци в чужбина - Петата колона* на Пекин

Волфганг Хим

сп. Мениджър-магацин


“Нека светът разбере мощта на Китай” - пародийна реклама, дело на агенция в Гуанджоу. Снимка: данвей
Те изграждат най-голямата мрежа в света, осигуряват си петрол в Африка, въртят сделки в Будапеща, купуват жилища във Ванкувър. Влиянието на “китайците в чужбина” се засилва в целия свят, както и в самия Китай.

Ванкувър - на Робсън стрийт, търговската улица на града на тихоокеанското крайбрежие, градският пейзаж е доминиран от азиатски, най-вече китайски лица. Ванкувър вече отдавна не е провинциално селище на границата на Запада, а космополитен мегаполис, който е белязан силно от китайското влияние. Както и от страха от масовите покупки на недвижими имоти от китайски инвеститори.

Сингапур - целият град е един китайски квартал. Политическият и икономически елит на южноазиатската страна набира кадри сред отлично образовани китайци, които с меката си власт направляват града държава към нови успехи.

Сидни - в университeтското градче на Нов Южен Уелс в южната част на най-големия австралийски град се разхождат хиляди китайски студенти. Те се хранят и празнуват в центъра на Сидни, където вече се е появил голям китайски квартал.

Йоханесбург - в Сирилдейн в хълмистите покрайнини на града през последните години също изникна китайски квартал – последица от бързото увеличаване на китайското присъствие в Африка.

Прато, Италия - по тясната уличка Виа Пистойезе почти всички магазини и ресторанти са китайски, а в града законно или незаконно живеят близо 50 000 китайци.

Пет града на пет континента. Пет примера за глобалната експанзия на китайците, от които 40 милиона живеят и работят извън Китай.

Никоя друга нация в света няма по-голяма диаспора, впечатляващо е не само количеството, но и качеството. “Това са най-умните и амбициозни китайци, които родината е създала”, коментира британският писател Робърт Гест, чиято книга Borderless Economics (”Икономика без граници” - бел. прев.) анализира новите миграционни потоци в света.

“Китайците в чужбина” изграждат глобална мрежа и са свързани не толкова едни с други, колкото с родината. “Китайците в чужбина” често са подценявани на Запад, но имат значителна роля за възхода на Китай - те насочват към страната инвестиции за милиарди, чрез тях от цял свят се стичат всякакви видове ноу-хау. В бъдеще те ще направят Китай още по-силен, тъй като връзките им с родината стават все по-тесни.

“Китайците в чужбина” са забележителна група. Сред тях има търговци и собственици на ресторанти, работници в перални и перачи на пари, мафиоти и шпиони, студенти и професори. Тази разнородна група е обединена от езика, произхода и любовта си към родината, ако не се броят малцината дисиденти в изгнание. За разлика от диаспорите на много други народности китайците в чужбина не прерязват корените си, а тъкмо обратното. “Те силно се идентифицират с Китай”, посочва британският експерт Мартин Жак.

Тясната връзка се гради от много поколения, още от първата изселническа вълна, която започва през 15 век. Втора голяма вълна идва през 19 век, когато китайците са търсени като евтина работна ръка за западните колониални сили в Азия и при строежа на железниците в САЩ. Без значение накъде се насочват, китайците се държат заедно, помагат си и довеждат приятелите и роднините си.

Видими знаци за тези тенденции са китайските квартали, възникнали почти в цял свят. Най-известният е в нюйоркския Долен Ийст Сайд - в тесния район е претъпкано от ресторанти и магазини, кланови и бандитски организации, чиито граници с мафиотските триади са доста размити. Тази базова структура се простира във всички китайски квартали.

09 Май 2014 10:24
Да имат в края на 2013 г. два пъти по-големи златно-валутни резерви от, всички взети заедно държави, в целия свят(вкл. САЩ, германския ЕСССР, Япония и т.н.), да са най-големия кредитор на същите тези САЩ, германския ЕСССР, Япония и т.н.,

не е хубаво да се лъже.
09 Май 2014 10:37
не е хубаво да се лъже.

Забележката е към анализаторите на Световната банка, надявам се, които твърдят това, защото китайската национална банка категорично отказва да дава автентични данни по този въпрос и те са под грифа"държавна тайна от най-висока степен". Но ти си един от доказаните форумни тъпо-неграмотни мунчовци, вярващи само на собствената си агресивна илитератска глупост и не вярваш в това, защото просто не ти харесва. Но реалносттга е такава....
09 Май 2014 10:45
защото китайската национална банка категорично отказва да дава данни по този въпрос и те са под грифа"държавна тайна от най-висока степен".

още една лъжа.
09 Май 2014 10:54
Но ти си един от доказаните форумни тъпо-неграмотни мунчовци, вярващи само на собствената си агресивна илитератска глупост и не вярваш в това, защото просто не ти харесва.

Но пък приемаш, че това не е лъжа, което означава, че просто...тролиш срещу НПО-заплащане, само и единствено лъжи и примитивни провокации...
09 Май 2014 11:01
Американският бизнес напуска Китай и се връща обратно в САЩ

И къде ще отиде? Обратно в САЩ ли? И месестите афроамериканци да вземат да влязат във фабриките
П.П. Нека оставим любителите на т.нар. китайски икономически модел да се порадват...
09 Май 2014 11:02
Оставете Китай на мира, от Китай нищо не зависи, пак ви казвам, Путин се опъна и сега Америка пак трябва да бъде реиндустриализирана, защото няма кой друг да се противопостави на Русия, може би ще реиндустриализират и Западна Европа, но не и Източна, за тук е решено отдавна, не ни се полага индустрия.
09 Май 2014 11:05
САЩ са базата на интернациналните корпорации и финансисти, претендиращи да са господари на света, сега си ремонтират базата, защто бяха решили че са превзели света и вече не им трябва, Путин не им даде Русия, нито Сирия, нито Иран, и сега западния елит се готви за нова студена война, дълга окопна война на изтощение... Ще видим.
09 Май 2014 11:41
Прекалено манипулативна статия. Ако някой може да си представи как ще се осъществи тази глупост, ще бъде герой.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД