:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,113
Активни 887
Страници 3,043
За един ден 1,302,066
Лавината на Пандора

Дефинитивна презумпция за висок магнитуд на непредвидимост

***
Радио Фокус: Почти 90% от гласувалите на референдума в Донецка област са подкрепили независимостта на региона. ЦИК обяви, че "за" са гласували близо 90%, "против" - малко над 10%, а по-малко от 1% са невалидните бюлетини. Знак за какво са тези резултати, господин Смилов, очаквани ли са за вас?

Даниел Смилов, Център за либерални стратегии: За мен тези резултати са очаквани, но първото, което трябва да кажем, е, че не трябва да гледаме на тях като на абсолютно твърди официални резултати, защото тези референдуми бяха подготвени и организирани в доста особени обстоятелства от органи, които нямат демократична легитимност. Така че хората не бива да остават с впечатления, че това са едва ли не някакви абсолютно нормални допитвания до народа. Най-малкото става дума за незаконни, от гледна точка на вътрешното украинско право, референдуми. А другото е, че те едва ли са съобразени с международните стандарти. Помните, Венецианската комисия каза, че дори референдумът в Крим не отговаря на тези стандарти. Тези, които се проведоха сега в източната част на Украйна, определено предполагам, че още по-малко отговарят на тези стандарти за честно гласуване.

РФ: И все пак, независимо от начина, по който се е провел референдумът, можем ли да кажем, че лавината от референдуми в страната вече е стартирала и областите от Източна Украйна, които са повече от 10, ще последват пътя на Луганска и Донецка?

ДС: Това е моето опасение, че по този начин се отвори една кутия на Пандора. Политически ще се използват тези допитвания, евентуално като политически аргументи при договарянето на бъдещето на Украйна и това ще са аргументи в две посоки. В по-умерен вариант те ще се използват за евентуално по-сериозна федерализация на страната. При един по-радикален вариант те могат да се използват от Москва като едва ли не псевдолегитимация за анексирането на тези райони по модела на Крим!

РФ: Задава ли се според вас гражданска война в Украйна?

ДС: Не мога да се ангажирам и да прогнозирам, но по принцип такъв тип развития са много неприятни. Това, с което те са свързани, е много висока степен на непредвидимост, защото не всички от играчите са под контрола на една или друга политическа сила. Стават изблици на насилие, както в Одеса, които могат да имат непредвидим характер. Така че, пак казвам, много висока степен на непредвидимост - лоша новина не само за Украйна, но и за региона.

РФ: САЩ и Европейският съюз (ЕС) вече заявиха, че не признават референдума в Източна Украйна. Можем ли да очакваме и по-остри икономически санкции спрямо Русия, което пък от своя страна да рефлектира и върху българската икономика?

ДС: Няма как да бъдат признати тези референдуми като легални и дори легитимни... Предполагам, че също ще има и затягане на икономическите мерки. Проблемът с ефекта върху българската икономика с такъв тип мерки е доста сложен. Няма да има автоматично, според мен, негативен ефект, едва ли Русия ще спре доставките на газ. Друга опасност, която често се говори, е намаляването на потока на руски туристи. Но ми се струва, че по тези две направления едва ли ще има някакво много тежко и негативно развитие за България.

РФ: Президентът на Русия заяви, че ще изчака официалните резултати от референдума, за да обяви руската позиция. Има ли интерес руската страна от признаването на Донецка и Луганска народна република?

ДС: Пак казвам, не мога да се ангажирам с предричане на действията на Путин. Той досега се оказа, че е доста непредвидим като играч и импровизира към момента. Самото му решение да се произнесе, като изчака резултатите от референдума, също показва, че и той като че ли се опитва да се нагоди към ситуацията. Най-вероятно, всички казват, че той ще признае тези аргументи, но въпросът е как ще ги използва - дали ще ги използва просто като политически аргументи в полза на една или друга теза, или директно като повод за преминаване към кримски вариант и анексия. Това е интересният въпрос. Аз все пак се надявам, че разумът ще надделее и няма да се стигне до някаква ескалация на ситуацията и напрежението.

2
1377
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
12 Май 2014 21:08
М-да, непеошник си е диагноза.
12 Май 2014 21:36
Център за либерални стратегии


Диагнозата се съдържа в наименованието на НПО-то: либерастия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД