Заплащането в 19 области намалява в началото на тази година спрямо края на 2013 г., става ясно от данните на НСИ за наетите лица. Средната заплата за страната за първото тримесечие е 796 лв., или с 4% по-малко спрямо предходното, въпреки че от сметката са извадени бонусите, които традиционно вдигат заплащането в края на годината.
За година заплатите в някои сектори показват чувствително намаление. Спрямо началото на 2013 г. най-рязко падат заплатите на брокерите на недвижими имоти - с близо 18 на сто, и на работещите в сектор образование - с над 14%. Все пак общата картина при сравнение на годишна база е положителна - средната заплата се повишава с около 4%, но главно благодарение на публичния сектор, където възнагражденията растат със 7%. В частния сектор за година увеличението е незначително - с половин процент. Така в обществения сектор се получава средно 845 лв., а в частния - 778 лв. за първото тримесечие на тази година.
Най-голямо е намалението на средната заплата в столицата. Ако за последните три месеца на м.г. столичани са вземали средно по 1138 лв. (без годишните премии), то за началото на тази година заплатите са паднали до средно 1051 лв. и се връщат на нива от края на 2012 г. Във Варненска област намалението спрямо края на м.г. е с 38 лв. до средно 779 лв. В Пловдив заплатите падат с 10 лв. до 698 лв., а в област Бургас - със 17 лв. до 702 лв. средно за първите три месеца на тази година. Сериозно намаление отбелязват и в област Търговище - средната заплата за трите месеца на т.г. там е паднала с 43 лв. до 629 лв.
Изненадващо сред щастливите области, където заплатите растат по-осезаемо, е Видин, където ръстът е с 30 лв. до 568 лв.. В област Стара Загора има ръст от 12 лв. до 818 лв. Областта държи високи нива за страната заради енергийния комплекс "Марица-изток". Във всички останали области увеличението е символично - някъде с по лев-два.
Незначително раздвижване има при наетите - към края на март те се увеличават минимално с 0.4%, или 8500 души спрямо края на декември м.г. Така броят им достига 2.22 млн. души. Този ръст обаче не може да компенсира намалението на годишна база (0.7%). Наетите намаляват във Видинско, Плевен, Монтана, Силистра, Пловдив и др. В столицата, Варна. Ловеч, Враца се увеличават. Секторите, наели най-много нови хора спрямо последните три месеца на 2013 г., са селско, горско и рибно стопанство - (с 6.6% повече), професионални дейности и научни изследвания и създаване и разпространение на информация и творчески продукти с по 3%.
БЕДНИ/БОГАТИ
Средната заплата в най-бедната област Видин продължава да бъде почти два пъти по-малка от тази в най-добре платената област - столицата. На предпоследно място в класацията са работещите в Хасковска област - със средно възнаграждение от 573 лв. 593 лв. е нивото на заплащане в област Ямбол. Нито една от големите области не се доближава до столицата и заплатите никъде не минават над 850 лв. По 823 лв. средно получават в София-област, а заради АЕЦ "Козлодуй" средното ниво във Врачанско е 821 лв. По икономически дейности най-ниско платени са работещите в хотелиерството и ресторантьорство (549 лв.) и административни дейности (554 лв.).
|
|