Русия смята да увеличи стокооборота си с Китай и да извърши качествена промяна на търговско-икономическите връзки между двете страни, съобщиха световните медии. Това стана ясно от разговорите между руския президент Владимир Путин и китайския му колега Си Цзинпин, които се проведоха вчера в Шанхай. Москва и Пекин възнамеряват да създадат двустранна комисия за инвестиционно сътрудничество на равнище вицепремиери и група на високо равнище за контрол на стратегическите обекти, гласи съвместна декларация на двамата лидери. Путин припомни, че през м.г. обемът на стокооборота между двете страни е достигнал близо 90 милиарда долара, като тенденцията продължава през първото тримесечие на текущата година. Що се отнася до инвестиционното сътрудничество, то трябва да се разширява, като в това отношение големи надежди се възлагат на руско-китайското изложение ЕКСПО в Харбин през лятото.
Русия може да пренасочи износа си на природен газ от Запад на Изток, стана ясно по време на визитата. Изявлението идва в момент на силно противопоставяне между ЕС и Русия заради кризата в Украйна. Европа и САЩ заплашват Русия с още по-големи санкции, включително и в енергетиката. Една от целите на посещението на Путин в Китай е да приключи отдавна започналите преговори за доставка на руски газ за китайските потребители през следващите 30 години. В Шанхай Владимир Путин предложи да се въведе нулев данък за добив на полезни изкопаеми за газовите находища, от които ще се доставя газ за Китай по бъдещия газов договор, а от своя страна Си Цзинпин е изразил готовност да премахне вносните мита за руския газ. "Имаме достатъчно резерви, достатъчно газ, за да го доставяме и на Изток, и на Запад. Но ако предвидим най-лошото, по чисто теоретичен начин газът, който няма да се доставя в Европа, може да бъде изпращан в Китай", заяви руският премиер Дмитрий Медведев в интервю за телевизия "Блумбърг". Но очакването, че още в първия ден на визитата ще бъде подписано споразумението за доставка на газ, не се осъществи. По неофициални източници Китай не е съгласен цената да е 380 долара за 1000 кубика.
Русия и Китай взеха решение следващата година да бъдат организирани военни учения във връзка със 70-ата годишнина от победата във Втората световна война, съобщи вчера китайският президент при откриването на съвместните военноморски учения "Морско взаимодействие 2014". Шест бойни кораба от Тихоокеанския флот на Руската федерация, предвождани от ракетния разрушител "Варяг", се включиха в маневрите, които ще продължат до 26 май в района на Източнокитайско море.
ПОЗИЦИИ
Русия и Китай призоваха в съвместно изявление всички враждуващи страни в Украйна да започнат диалог и да изготвят нова конституция, отчитаща правата на гражданите. Руският премиер Дмитрий Медведев обяви, че Русия най-вероятно няма да признае изборите за президент в Украйна в неделя. Москва не иска да присъединява украински региони, допълни той.