Десетки милиони хора по света са принуждавани да работят незаконно, а приходите от експлоатацията им възлиза на 150 милиарда долара годишно, се казва в доклад на Международната организация на труда (МОТ), цитиран от Би Би Си. Печалбите от робския труд, които не се облагат с данъци и са в сивата икономика, са три пъти по-големи, отколкото се смяташе досега. "Това проучване задава съвсем нови граници на представата ни за трафика на хора, насилствения труд и съвременното робство", обяснява генералният директор на организацията Гай Райдър. МОТ настоява правителствата по света да удвоят усилията си и да предприемат мерки за справянето с трудовата експлоатация.
Повече от половината от 21 милиона трудови роби са в Азия, показват данните, разпространени от МОТ. Според тях 18% от жертвите на трудова експлоатация се намират в Африка и 10% са в Латинска Америка. Две трети от случаите на принудителен труд са свързани с проституция и сексуална експлоатация на млади момичета и жени. Тези дейности носят и най-голямата печалба, която годишно възлиза на 99 милиарда долара. Останалата част от печалбата за експлоататорите идва от сфери като селското стопанство, строителството, производството и миньорството - сектори, в които годишно се натрупват 43 млрд. долара незаконни печалби. Други 8 млрд. долара пък са от спестяванията на частни домакинства, спечелени чрез неплащането или даването на по-малко от заработените пари на домашните работници, принуждавани насила да се трудят. Причините за незаконната експлоатация най-често са бедността, липсата на образование, безработицата и имиграцията, е заключението на експертите на МОТ. Сексуалната експлоатация и робският труд се използват най-вече от големи престъпни организации, което прави борбата с тях изключително тежка, се казва в доклада.
ПРИХОДИ
Най-големите годишните приходи от робски труд са в Азия и възлизат на 51.8 млрд. долара, следвана от развитите икономики и ЕС, където печалбите възлизат на 46.9 млрд. долара, сочат данните в доклада на МОТ, цитирани от в. "Гардиън". В Централна и Югоизточна Европа трудовата експлоатация носи 13.1 млрд. долара, в Латинска Америка - 12 млрд. долара, а в Близкия изток - 8.5 млрд. долара.