:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,462
Активни 803
Страници 20,027
За един ден 1,302,066

Робският труд носи печалби от 150 млрд. долара годишно

Над 21 млн. души по света са жертва на незаконна експлоатация
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Непалски деца работят във фабрика за тухли в град Лалитпур. Около 21 млн. души, от които голяма част са деца, работят принудително в целия свят, като половината от тях са в Азия, според проучване на Международната организация по труда.
Десетки милиони хора по света са принуждавани да работят незаконно, а приходите от експлоатацията им възлиза на 150 милиарда долара годишно, се казва в доклад на Международната организация на труда (МОТ), цитиран от Би Би Си. Печалбите от робския труд, които не се облагат с данъци и са в сивата икономика, са три пъти по-големи, отколкото се смяташе досега. "Това проучване задава съвсем нови граници на представата ни за трафика на хора, насилствения труд и съвременното робство", обяснява генералният директор на организацията Гай Райдър. МОТ настоява правителствата по света да удвоят усилията си и да предприемат мерки за справянето с трудовата експлоатация.

Повече от половината от 21 милиона трудови роби са в Азия, показват данните, разпространени от МОТ. Според тях 18% от жертвите на трудова експлоатация се намират в Африка и 10% са в Латинска Америка. Две трети от случаите на принудителен труд са свързани с проституция и сексуална експлоатация на млади момичета и жени. Тези дейности носят и най-голямата печалба, която годишно възлиза на 99 милиарда долара. Останалата част от печалбата за експлоататорите идва от сфери като селското стопанство, строителството, производството и миньорството - сектори, в които годишно се натрупват 43 млрд. долара незаконни печалби. Други 8 млрд. долара пък са от спестяванията на частни домакинства, спечелени чрез неплащането или даването на по-малко от заработените пари на домашните работници, принуждавани насила да се трудят. Причините за незаконната експлоатация най-често са бедността, липсата на образование, безработицата и имиграцията, е заключението на експертите на МОТ. Сексуалната експлоатация и робският труд се използват най-вече от големи престъпни организации, което прави борбата с тях изключително тежка, се казва в доклада.

ПРИХОДИ

Най-големите годишните приходи от робски труд са в Азия и възлизат на 51.8 млрд. долара, следвана от развитите икономики и ЕС, където печалбите възлизат на 46.9 млрд. долара, сочат данните в доклада на МОТ, цитирани от в. "Гардиън". В Централна и Югоизточна Европа трудовата експлоатация носи 13.1 млрд. долара, в Латинска Америка - 12 млрд. долара, а в Близкия изток - 8.5 млрд. долара.
7
1910
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
20 Май 2014 20:42
Робска експлоатация съществува и в България - като не ти плащат заплатата и осигуровките - това какво е?
20 Май 2014 22:27
Как какво е , бе колега ?
Туй са си демократични ценности.
А ако нямаше банани? Кво правим ?
Сал едното свободно пътуване без визи оставаше - Терминал 1 или Терминал 2 .
20 Май 2014 23:57
Навсякъде е едно и също. Пробвах се в Канада и САЩ. Всички искат с трици да ловят маймуни.....
21 Май 2014 07:36
Значи в сивата икономика са робовладелци.
21 Май 2014 08:13
Няма ли да има някой доклад за правата на човека?
21 Май 2014 09:02
На мен поне не ми става ясно статията действително за робски труд ли говори или за характерната за чистата форма на капитализма експлоатация?

Например, децата на снимката влачат 20-на кг тухли на главите си по цял ден само за да им бъде осигурена храна, но без да се заплаща за труда (робство) или за за да спечелят надника с който да си осигурят храната (капитализъм)?
21 Май 2014 16:50
И в България до 1989 г. имаше робски труд. наричаха го Бригадирско движение и Задържане на военна служба в помощ на селското стопанство. както и военна служба в Строителни войски и КЕЧ. Второто просъществува до 2008 г. Ама за това ни дума във вестника... Сега Бюреков ще го възражда...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД