:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,258
Активни 788
Страници 19,823
За един ден 1,302,066

Прокуратурата и ДАНС прегазиха закона, за да разследват Плевнелиев

Не е ясно ще има ли наказания за обвинителите, които съзнателно и грубо са нарушили конституцията заради сигнал на Бареков
Софийската градска прокуратура (СГП) и ДАНС се включиха в широкия фронт срещу президента Росен Плевнелиев, като стартираха срещу държавния глава незаконна проверка за престъпление срещу републиката. Поводът е сигнал на лидера на "България без цензура" Николай Бареков за срещата на Плевнелиев през март във Виена с изпълнителния директор на EVN Щефан Шишковиц. Няколко дни след началото й проверката е прекратена по нареждане на главния прокурор Сотир Цацаров, който вчера призна, че тя е била незаконна. По конституция президентът има абсолютен имунитет срещу наказателно преследване и с действията си прокурори и разследващи грубо и съзнателно са погазили основния закон. Не е ясно дали те ще бъдат наказани за това.

Сигналът на Бареков не е само срещу Плевнелиев, но и срещу други лица. От прокуратурата не уточниха кои са те. Сигналът е пратен точно след като парламентът направи специална анкетна комисия срещу президента по случая. И за разлика от други проверки, които се протакат, тази е придвижена със завидна скорост. Прокурор от СГП, чието име от държавното обвинение пазят в дълбока тайна и който получил сигнала през системата за случайно разпределение на дела, е наредил образуването на проверка по сигнала на Бареков и с постановлението си е дал указания на ДАНС. Лично шефът на агенцията Владимир Писанчев изпраща въпроси до президентската администрация и до ръководството на EVN. Цацаров научава за случая от администрацията на президента. Целият процес - от подаването на сигнала, образуването и прекратяването на проверката, отнема само седмица.

Зам.-главният прокурор Борислав Сарафов вчера изчете указанията на прокурора към ДАНС - да се снемат подробни обяснения от Бареков и да се установи фактическата обстановка. От ДАНС не са изпълнили указанията за разпит на Бареков, но веднага са се заели с президента.

"По принцип се дължи проверка по всеки сигнал. Прокурорът обаче не е следвало да възлага проверка на ДАНС, а да се позове пряко на конституцията. Отделен е въпросът, че между предмета на проверката, зададен от прокурорското постановление, и въпросите, които са били отправени до администрацията на президента, има доста значителна разлика", обясни Цацаров. Той отказа повече подробности, но смята, че няма политически мотив в действията на прокурора от СГП. От думите му обаче стана ясно, че обвинителят си е давал сметка, че няма как да проверява президента и това си личало от постановлението му. Вчера след обяд се очакваше въпросният анонимен прокурор и шефът му Христо Динев да се срещнат с Цацаров. До приключването на броя не стана ясно дали такава среща е имало и какво следва от нея.

"Сега" зададе въпроси по случая и на ДАНС, но до приключването на броя не получи отговори.

Пред журналисти в с. Пристое Плевнелиев коментира, че очаква "да се извършат необходимите проверки и да се покажат фактите и истината за случилото се". Държавният глава благодари на главния прокурор за бързата му и адекватна реакция по случая.

Срещите на държавния глава с шефовете на големи компании, инвеститори в България, са честа практика и не са нарушение на закона. Разговорът с изпълнителния директор на EVN е проведен в момент, когато компанията води остър спор с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране по редица аспекти от работата си в България. Президентът обаче няма власт и правомощия да влияе върху решенията нито на законодателната, нито на изпълнителната власт, нито на ДКЕВР. Още повече в сегашната политическа обстановка - излъчен от опозицията президент, който е в постоянен конфликт с управляващите.



Широк фронт

Атаката срещу Плевнелиев започна през юни миналата година, след като той сне доверието си от правителството и публично подкрепи протестиращите срещу скандалното назначение на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. По-късно президентът сезира КС за избора на Пеевски в ДАНС. В отговор управляващите организираха "контрапротест" пред президентството и подписка за оставката на държавния глава. От "Атака" внесоха искане до главния прокурор за снемане на имунитета на президента заради финансови сделки и изнасяне на капитали в офшорни фирми. В кампанията се включиха и близките до Пеевски медии. Към атаките се приши и Николай Бареков с обвинения, че Плевнелиев е закупил незаконно къщата си в Халкидики. Масло в огъня наля и вицепрезидентът Маргарита Попова, която открито разкритикува идеята на Плевнелиев за референдум по изборни въпроси, както и работата на президентската канцелария. Заговори се за импийчмънт на държавния глава. Стигна се и до законодателни санкции - със законите за ДАНС и МВР бяха орязани правомощия на президента в сектора. Преди месец управляващите сформираха и нарочна анкетна комисия, която да разследва среща на Плевнелиев с шефа на EVN във Виена. Предстои Конституционният съд да се произнесе по искане на ГЕРБ дали подобен акт е законосъобразен, тъй като по конституция държавният глава не е длъжен да се отчита за действията си пред законодателната власт. Президентът отказва да се яви в комисията, за да не "легитимира противоконституционни и антидемократични действия". Това също бе критикувано от Попова, която Бареков си е харесал за служебен премиер.

КС бе сезиран и от 117 депутати от БСП и ДПС заради президентския указ за назначаването на 15 членове на ЦИК от квотата на държавния глава.



ПРОЦЕДУРАТА

Докато заема поста, президентът не може да бъде преследван дори за най-тежки престъпления. По конституция единствено Конституционният съд може да се произнася по обвинения срещу президента и вицепрезидента, повдигнати от Народното събрание. КС може да бъде сезиран от минимум 160 народни представители, като предложението трябва да е дошло поне от 60. При това импийчмънт може да има само за държавна измяна или за нарушаване на конституцията.

Има съдебна практика, че срещу държавния глава не могат да се водят дори граждански дела. След края на мандата му няма никаква пречка президентът да бъде преследван наказателно.



ТЕМПО

Три месеца не стигнаха да приключи проверката за данъчни престъпления и неясно финансиране срещу председателя на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка Цветан Василев, депутата от ДПС и неуспял шеф на ДАНС Делян Пеевски и Николай Бареков. Тя тръгна по сигнал на "Протестна мрежа". От прокуратурата още събират данни от различни институции по казуса. Цацаров и Сарафов вчера обясниха как три пъти е трябвало да пращат въпроси до БНБ, за да получат пълна информация. Междувременно от "Протестна мрежа" пратиха втори сигнал до прокуратурата, с който настояват държавното обвинение да поиска закриването на партията на Бареков.
54
5775
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
20 Май 2014 19:45
Партията на Бареков не могат да я закрият, въпреки финансирането й от Пеевски...
20 Май 2014 20:00
Междувременно от "Протестна мрежа" пратиха втори сигнал до прокуратурата, с който настояват държавното обвинение да поиска закриването на партията на Бареков.


Щом тези противни мутри от "Престъпна мрежа" са се е разциврили така от "лошия" Бареков, май ще трябва да помисля сериозно дали не трябва да подкрепя Дудука.
20 Май 2014 20:20
действията си прокурори и разследващи грубо и съзнателно са погазили основния закон. Не е ясно дали те ще бъдат наказани за това


Ами докато погазващите закона не бъдат наказвани, ще са ви виновни Брюксел, ЕС, Путин, СССР, марсианците, че България тъне в корупция и мизерия.
20 Май 2014 20:32
И защо пазят името на прокурора в дълбока тайна ? Или всичко е ставало със знанието на цацаров - за още един фронт с/у президента , а сега се прави на "доброто" ченге.
20 Май 2014 20:33
Цацаров е добър като главен прокурор, взима правилни решения и работи...
20 Май 2014 20:41
Щом тези противни мутри от "Престъпна мрежа" са се е разциврили така от "лошия" Бареков, май ще трябва да помисля сериозно дали не трябва да подкрепя Дудука.

Дудук Дудука подкрепя.....
20 Май 2014 20:42
Партията на Бареков не могат да я закрият, въпреки финансирането й от Пеевски...

Мархаба!
20 Май 2014 21:48
Колко месеца ще чакаме вест,
за момината сълза на Христо Бисеров ???...
20 Май 2014 22:28
Виновен е Иван Й. Костов от софийското село Драгалевци.
20 Май 2014 22:33
Адама е виновен.Зарад една ябълка и чифт неприкрити цици
20 Май 2014 23:04
По конституция президентът има абсолютен имунитет срещу наказателно преследване и с действията си прокурори и разследващи грубо и съзнателно са погазили основния закон. Не е ясно дали те ще бъдат наказани за това.

Да, ама не!” Недоразумението на президент, не е „наказателно преследван”. Засега.
Конституция на Република България
Чл. 103.
(1) Президентът и вицепрезидентът не носят отговорност за действията, извършени при изпълнение на своите функции, с изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията.
(2) Обвинението се повдига по предложение най-малко на една четвърт от народните представители и се поддържа от Народното събрание, ако повече от две трети от народните представители са гласували за това.
(3) Конституционният съд разглежда обвинението срещу президента или вицепрезидента в едномесечен срок от внасянето на обвинението. Ако бъде установено, че президентът или вицепрезидентът са извършили държавна измяна или са нарушили Конституцията, пълномощията им се прекратяват.
(4) Президентът и вицепрезидентът не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбудено наказателно преследване.

Да започнем изотзад напред четенето и разбирането на Конституцията, която всички са длъжни да спазват и прилагат в непосредственото й действие.
Първо. В Главна прокуратура по надлежния ред е внесен сигнал за държавна измяна (поредната) на „онова нещо”, което все още противоконституционно изпълнява длъжността пРЕЗИДЕНТ на запАДА под прикритието на президент на България.

Второ. Съгласно Конституцията:
Чл. 117. (1) Съдебната власт защитава правата и законните интереси на гражданите, юридическите лица и държавата.
Чл. 127. Прокуратурата следи за спазване на законността, като:
3. (предишна т. 1 - ДВ, бр. 27 от 2006 г.) привлича към отговорност лицата, които са извършили престъпления, и поддържа обвинението по наказателни дела от общ характер;

Трето. Привличането към отговорност се извършва по ред разписан в Наказателно-процесуален кодекс, и основанието за такова е:
Чл. 211. (1) Достатъчно данни за образуване на досъдебно производство са налице, когато може да се направи основателно предположение, че е извършено престъпление.


Четвърто. Ноторно известно е, че основателното предположение се изгражда върху данните събрани в хода на „проверка”, която по НИКАКЪВ НАЧИН не нарушава Конституцията и имунитета спрямо „наказателно преследване” на всички групи лица с такъв, защото тя е „предварително разглеждане”.
Процедура преди началото на наказателно преследване - предварително разглеждане.
Каква е целта на предварителното разглеждане?
С оглед да се установи естеството на дадено престъпление и лицето, което го е извършило, полицията може да:
- снема показания
- получава становища на експерти
- проучва документи
- извършва претърсване за предмети и да претърсва мястото на извършване на престъплението
- изготвя полицейски протоколи, да снема пръстови отпечатъци, телесни мерки, да извършва обиск на заподозрени лица
- извършва спешни действия
- задържа заподозрени лица
- използва други процедури за разследване, ако е подходящо.
Предварителното разглеждане приключва с решение да се започне наказателно преследване на конкретно лице или по редица други начини (отсрочване, временно отсрочване, предаване на делото за процедура, различна от наказателна).”
https://e-justice.europa.eu/content_rights_of_defendants_in_criminal_proceedings_-169-CZ-maximizeMS-en.do?clang=bg&idSubpage=2 - изключително полезно общообразователно четиво за: лаици в Наказателното право, Главни прокурори в България и автори на дописки, в които манипулативно заблуждават читатели.)

Пето. Цялата процедура по импийчмънт на президента и вицепрезидента разписана в чл. 103, ал. 2 и ал. 3 от КРБ се гради върху данни за „държавна измяна и нарушение на Конституцията.” Ако данните предвидени за отстраняване от длъжност президент не бъдат надлежно събрани от Софийска градска прокуратура – С какво фактическо основание ще се осъществят последващите правни действия по импийчмънт?
Наказателно-процесуален кодекс
Действие спрямо лица с имунитет
Чл. 5. Спрямо лица с имунитет по отношение на наказателната юрисдикция на Република България процесуалните действия, предвидени в този кодекс, се извършват в съответствие с нормите на международното право.
Подсъдност.
Наказателни дела, подсъдни на районния съд и на окръжния съд като първа инстанция.
Чл. 35. (3) На Софийския градски съд като първа инстанция са подсъдни делата за престъпления от общ характер, извършени от лица с имунитет или от членове на Министерския съвет.

Шесто. С прекратеното предварително разглеждане се бламират текст от Конституцията (чл. 103, ал. 1 предложение „с изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията.” и цялата процедура по отстраняване от длъжност, което е превишаване на правомощията, възпрепятстване на правосъдието и длъжностно престъпление:
Наказателен кодекс

Чл. 282. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Длъжностно лице, което наруши или не изпълни служебните си задължения, или превиши властта или правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици (като противоконституционствуване или държавна измяна б.м.), се наказва с лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови и лишаване от правото по чл. 37, ал. 1, точка 6, или с пробация.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Ако от деянието са настъпили значителни вредни последици или е извършено от лице, което заема отговорно служебно положение, наказанието е лишаване от свобода от една до осем години, като съдът може да постанови и лишаване от правото по чл. 37, ал. 1, точка 6.

Шесто. Противоконституционствуването в България е: най-масовото, най-любимо и най-безнаказано мероприятие на властимащите след 1991 г., което създаде Вселенски уникум – правна нищожност на цялото Национално право и на съдебната практика базирана на него, за последните 23 години.

Седмо. На 25 май в България ще се проведат поредните противоконституционни и инкриминирани избори. Авторът на дописката (ДОРОТЕЯ ДАЧКОВА) може да си направи труда да се информира по темата (коментарът на фортинбрас http://www.segabg.com/replies.php?id=239352&p=4 ), и да вземе интервю от Главния прокурор Сотир Цацаров с един единствен въпрос касаещ НЕпровеждането на ДВА Национални референдума: Защо нарушаването на чл. 1, ал. 2 и ал. 3 от Конституцията не прави „членствата” на България в ЕС и НАТО не само противоконституционни и правно нищожни, но и престъпления против политическите права на цял един народ – Българският?
Така ще разбере защо мястото на „нещото” не е в Президентството на България, а в съдебната зала като подсъдим (на първо време) за „Предателство и шпионство”:
Наказателен кодекс
„Чл. 103. (Доп. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Който, изпълнявайки държавна служба или поръчение пред чуждо правителство или международна организация умишлено ги води във вреда на републиката, се наказва с лишаване от свобода от десет до петнадесет години, както и с лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 6 и 9.”

„Вредата на републиката” от изпълнението на държавната служба „президент” е недвусмислено и императивно разписана в Конституцията, във връзка с нарушените чл. 1, ал. 2 и ал. 3:
Чл. 4. (1) Република България е правова държава. Тя се управлява според Конституцията и законите на страната.

20 Май 2014 23:18
Ненаех, че и СМЕРШ имали юриСКонсулти.
20 Май 2014 23:49
До другаря по-горе с дългите конституционни излияния.... Товариш, незаконно е ДПС и направляваната партизанска коалиция която в момента дъвче България.
Другото са твои измислици...
Айде чепкай вълната и чеши коня... не се занимавай с манипулации, баламите свършиха......
20 Май 2014 23:56
И сепак, преследван ли е наказателно, или не е преследван. Демек, разследването е ли наказателно преследване? Или не е?
21 Май 2014 00:23
hamel
2014-05-20 23:56:38 И сепак, преследван ли е наказателно, или не е преследван. Демек, разследването е ли наказателно преследване? Или не е?


Ми май не, но другаря фортинбрас се е възпалил на тема "държавна измяна", удобно забравяйки за един "троен шлем", дали не беше и голям.
21 Май 2014 04:46
Кое е по-важно - кой е разкривал нарушения и престъпления или какви са незаконните деяния на Плевнелиев?
-------------------
Сайтът на Генек

21 Май 2014 06:12
Щом се появи името на Плевнелиев някъде и червените кхмери изпадат в истерия. Същото беше и с лошия Костов - когато каже нещо, веднага първичната , просташка , червена паплач надва вой, с право или не. Ако не говори нищо- въпросите заваляват "защо мълчи и не говори, бил се отказал от народа си" и други подобни простотии. А какво всъщност можеш да кажеш на този народ, "умен и телигинтен", както казват някои, но който въпреки това непрекъснато гласува за всяка измет в България без да мисли, защото в главата му е пълен хаос и мисли че като се качи на мерцедес и сложи слънчеви очила Гучи става друг човек. А той си е същия балкански подозрителен, комплексиран и задръстен цървул.
21 Май 2014 06:36
с действията си прокурори и разследващи грубо и съзнателно са погазили основния закон
Комунист не признава закон!
Марга Попова - и тя...
Ташева Расистката е клиничен случай за MБАЛНП “Св. Наум”.
21 Май 2014 06:58
Става дума за Ирен Ганчева,прокурор от Софийска районна прокуратура,която е била командирована преди няколко месеца в Софийска градска прокуратура.
21 Май 2014 07:17
ФОРТИНБРАС
21 Май 2014 07:20
Страйки Ийгъл, кое от казаното от Ташева ти се струва расистко и налудничаво ? Всъщност , виждам , че си добре запознат с дейността на клиниката "Св. Наум", а може би трябва да те наричаме Наполеон Бонапарт, или Пророкът Мохамед ?
21 Май 2014 07:21
В какво време живеем? Ако Олигарски се среща с Петното, то е за благото на народа, но ако е ББ това е престъпление и трябва комисия. Ако Олигарски се среща с ИВН ръководителя, то е в интерес на народа, но ако е президента, то това е държавна измяна и трябва комисия. Ако Олигарски се среща с руски фирми, ТО ТОВА Е В ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ИНТЕРЕС НА БЪЛГАРИЯ, но разговорите са тайна! Ако дойдат западни капитали, то те са окупатори и колонизатори. И всичко това е в ценностната система на Чугуните-с какво хора живеем?
21 Май 2014 07:34
ЧК от 21 Май 2014 07:21, ...
21 Май 2014 07:38
генек 21 Май 2014 04:46
Кое е по-важно - кой е разкривал нарушения и престъпления или какви са незаконните деяния на Плевнелиев?

И какви са незаконните деяния, другарю генек? Тези, които вие си мислите, че виждате? Ако може точка по точка, макар и това да е нещо ново в практиката на бесните страшни пенсии.
21 Май 2014 07:44
Целият процес - от подаването на сигнала, образуването и прекратяването на проверката, отнема само седмица.

Целият процес с промяната на закона за ДАНС, приемането им, обявяването на ПЕСераста, че правителството пада, ако Пеевски не стане шеф на ДАНС, предложението от Орешарски за шеф на ДАНС и одобрителното гласуване на БСП и ДПС за шеф на ДАНС отнеха по-малко от седмица. Малко повече е отнело разрешителното за достъп до секретна информация на новоизлюпения шеф. Десет дни.

Прокурорът обаче не е следвало да възлага проверка на ДАНС, а да се позове пряко на конституцията. Отделен е въпросът, че между предмета на проверката, зададен от прокурорското постановление, и въпросите, които са били отправени до администрацията на президента, има доста значителна разлика", обясни Цацаров. Той отказа повече подробности, но смята, че няма политически мотив в действията на прокурора от СГП.

Политически действия на прокурора е спорно дали няма, но такива съвсем безспорно има от страна на службата на Писанчев. Този, за когото се говори, че е доверен човек на Пеевски.
Стана ли ви ясно сега, защо беше толкова жизнено важно за турско-червената сган и новоизлюпената капутщина Пеевски да бъде шеф на ДАНС?
21 Май 2014 07:46
Вместо на дълго и широко да ни ограмотява на безплатен вестникарски семинар,не е ли по-добре "фортинбрас" да каже кратко и ясно: 1. Кое действие той счита за незаконно - на прокурора от СГП,на ДАНС,или н Цацаров? 2. Защо,според него,се крие името на прокурора,ако той не е действал противозаконно? 3. защо не прояви интерес кои са другите имена в сигнала,вместо да ни шашка с алинеи и параграфи? А може би по интересно би било да узнаем какво точно са си приказвали насаме 4 часа г-н Орешарски и г-н Милер по Южен поток? Аз мисля,че в този разговор е по-възможно да се намерят елементи на държавна измяна,още повече,че и двамата имат законна власт да го направят,а президента - не! И без да сме толкова правно грамотни като фортинбрас,не сме толкова тъпи да не разбираме корените и мотивите за тази бясна анти-президентска кампания!
21 Май 2014 08:07
Прокуратурата и ДАНС прегазиха закона, за да разследват Плевнелиев
Аман от писане на глупости. Всеки сигнал трябва да се разследва. Независимо срещу кого е. Друг е въпросът какво ще е заключението. Няма закон, който да забранява разследване на сигнали. И от там не може да има наказания. Нещо повече ако някой от ДАНС или прокуратурата откаже да разследва сигнал, може да последват наказания.
21 Май 2014 08:15
Щом се появи името на Плевнелиев някъде и червените кхмери изпадат в истерия. Същото беше и с лошия Костов - когато каже нещо, веднага първичната , просташка , червена паплач надва вой, с право или не. Ако не говори нищо- въпросите заваляват "защо мълчи и не говори, бил се отказал от народа си" и други подобни простотии.
Ами то се видя какви поразии направи браво Ваньо браво Костов на държавата. Срина от раз цялата промишленост. Като един Дядо Мраз раздаваше промишлени предприятия за по 1 долар и те след това ги затваряха. Роско Чехълът също се е засилил да прави поразии къде може. С изстъпленията си по въняната политика големи бели може да ни донесе - санкции, че и да нхи вкара във война.
21 Май 2014 08:20
По-горе амбразурата с голи гърди е застанала да брани наш Роско Чехъла Той със собствената си жена не може да се оправи, че тя да го уважава, пък искат цяла една държава да управлява, че да го уважават. Всичките му напъни да се прави на мъж водят до ей това, което се случва.
21 Май 2014 08:35
.
21 Май 2014 08:50
Прокуратурата и ДАНС прегазиха закона, за да разследват Плевнелиев
Нима се затварят очите и на прокуратурата за действия на длъжностно лице в ущърб на обществените интереси?! Нима плащаме, за да ни ощетяват "законно"???
21 Май 2014 09:24
Всичко това е просто една пиар акция за Бареков, изпълнена от прокуратурата и ДАНС. Ако сигналът беше дошъл от вестник или Сидеров /а можеха и да се самосезират/, никой нямаше да се заеме с това. Чехлю не става за президенството, но е противно да гледаш " наказателните" и "превантитивни" органи да лъскат политически дудуци
21 Май 2014 09:32
Софийската градска прокуратура (СГП) и ДАНС се включиха в широкия фронт срещу президента Росен Плевнелиев

Горкичкият
21 Май 2014 09:36
21 Май 2014 10:30
Доста фрагментарно и повърхностно е написаното от уважаваната Доротея Дачкова. Освен всичко друго е и леко манипулативно и не съвсем безпристрастно, като се започне още от заглавието. Процедурата по чл.103 от К е доста неутъпкана пътека и не се знае точно каква практика ще се утвърди (ако въобще се утвърди) и кое ще е закононарушение, кое не. Ясно е че тази процедура е специфична и не се припокрива с общия ред по НПК и наказателното преследване. Една част от нея протича в НС, което може да повдигне "обвинение" на президента за държавна измама или нарушаване на Конституцията пред КС. КС от своя страна разглежда това обвинение и се произнася с решение с което в случай, че установи държавна измама или тежки нарушения на К от президента, прекратява неговите пълномощия. След предсрочното прекратяване на правомощията на президента няма законова пречка срещу него да бъде проведено наказателно преследване по реда на НПК и по текст на НК и той да носи наказателна отговорност. Въпросът тук е незаконна ли е в действителност предварителната проверка, която е започната от ДАНС по сигнала на Бареков за тайната среща във Виена? И ако ДАНС или раследващите органи не могат да правят раследване и да събират данни за действията на президента във връзка с процедурата по чл.103 от К, кой ще е органа който ще събира такива данни и доказателства за държавна измама и тежки нарушения на К? Главният прокурор може ли да отговори на този въпрос.[/b]
21 Май 2014 11:03
Ееех, ако Пеевски беше останал начело на ДАНС ...
21 Май 2014 11:06
ЧК
21 Май 2014 07:21

21 Май 2014 11:43
Вместо това материалче в стил "Бият Паниковски!" по-добре би било да се види първо какво е съдържанието на сигнала и какви са били указанията на прокурора и едва тогава да се прецени колко "грубо" е "прегазен" законът.В момента дописката е по-скоро пропаганда,тъй като се опира на непълна информация,на емоционално въздействие и на намеци.
21 Май 2014 12:15
Ами то се видя какви поразии направи браво Ваньо браво Костов на държавата. Срина от раз цялата промишленост. Като един Дядо Мраз раздаваше промишлени предприятия за по 1 долар и те след това ги затваряха.
Дали да ти напомня че масовата приватизация започна при управлението на комунистите и Виденов, когато ни раздадоха едни книжки с талони уж и обикновения българин да лапне парче от баницата, но това беше типична комунистическа езуитщина, както и раздаването сега на левчета за соц.подпомагане. тогава сладките парчет от баницата вече бяха раздадени и употребени кой да вземе кредит без да смята да го връща като залагаха тези прочути соц. чудовища, или просто да скъта парите в тежката чужбина и да си купи джип, да се разходи до сейшълите, да се обзаведе с любовница и всички тези блага се стовариха на главите на червените директори на предприятията, защото те бяха на първата линия. Костов ако нямаш нищо против взе власта след като всичко беше оглозгано и никой не искаш да го купи. Това е мухльо, мисли с главата си (ако има нещо в нея)като пишеш клишетата си, а не със задника си.
21 Май 2014 12:16
На мен ми е мъчно за този прокурор, наш'то нищо призова Цацаров да вземал мерки - жадува отмъщение
21 Май 2014 14:09
Аман от писане на глупости. Всеки сигнал трябва да се разследва
Ти защо ги увеличаш? Глупостите, не сигналите. Ако жената ти подаде сигнал, че й изневеряваш, да не да очакваш някой прокурор да дойде да ти го разследва ... по дължина и твърдост!?
Една част от нея протича в НС, което може да повдигне "обвинение" на президента за държавна
Нямаше ли разделение на властите!? Или и Вие като Мая Манолова - като я оправят изотзаде (Изборния кодекс и назначението на ЦИК), рИвем за разделението на властите; когато и идва изотпред - нема разлика между законодателна и съдебна власт. Да не сте самата Мая Манолова!?
Щото, ако бяхте юрист, първо трябваше да определите щетата. Та кой и колко е пострадал? Ако е измама, за какво имущество, с което лицето неоснователно се е облагодетелствувало, става въпрос? Поне хотелче на Приморско като за бездомна студенка, впоследствие млада съдийка с безотговорен баща-върховен съдия, има ли?
21 Май 2014 14:45
Президентът обаче няма власт и правомощия да влияе върху решенията нито на законодателната, нито на изпълнителната власт, нито на ДКЕВР.
Това е точно така... Като се иска една среща искащият казва и какъв ще предмета на разговора. Ако срещата е по лични въпроси, да го кажат ясно. Ако е по предмета на дейността на искащия срещата и при ясното отсъствие на правомощия възниква въпросът защо срещата е приета... Затова е важно да се знае кой какво е искал от другия и кой какви ангажименти е поемал... Защото навярно става дума за неща, които засягат джоба на всички ни... Макар и президентът да няма пълномощия и правомощия, той сигурно има приятели и други възможности за въздействие. Защо иначе ще искат среща, знаейки много добре кой какви правомощия има или няма... По-важно е да се знае какво е говорено, какво е искано и какво е обещавано и дали обещаваното влиза в правомощията, а не просто кой с кого се е срещал... Това последното за ЧК, за кучето на бийгъла и за приятеля Ловкия...
21 Май 2014 14:52
Apolitichen
21 Май 2014 14:09

Една част от нея протича в НС, което може да повдигне "обвинение" на президента за държавна
Нямаше ли разделение на властите!? Или и Вие като Мая Манолова - като я оправят изотзаде (Изборния кодекс и назначението на ЦИК), рИвем за разделението на властите; когато и идва изотпред - нема разлика между законодателна и съдебна власт. Да не сте самата Мая Манолова!?


Хайде малко по-адекватно. Очевидно не ви е ясна материята и за това е по-добре да не драскате глупотевини. Тук става въпрос за специалната процедура по чл.103 от К. - т.нар. импийчмънт(впрочем според мен в случая използването на това понятие е неудачно).
От вчера във форума се цитира този текст, но явно не се чете. Ето какво пише там: Чл. 103. (2) Обвинението се повдига по предложение най-малко на една четвърт от народните представители и се поддържа от Народното събрание, ако повече от две трети от народните представители са гласували за това.
(3) Конституционният съд разглежда обвинението срещу президента или вицепрезидента в едномесечен срок от внасянето на обвинението. Ако бъде установено, че президентът или вицепрезидентът са извършили държавна измяна или са нарушили Конституцията, пълномощията им се прекратяват.
Само самонадеян лаик, който дори не си е направил труда да прочете Конституцията може в случая да пише за разделение на властите.

21 Май 2014 15:19
103(1) Президентът и вицепрезидентът не носят отговорност за действията, извършени при изпълнение на своите функции, с изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията.

Ама защо президентът и вицепрезидентът да не носят отговорност за действията си, те да не стоят над закона?! Значи те могат да си крадът, убиват и изнасилват, колкото си искат безнаказано докато им трае мандатът и след това -хоп шапката и на Каймановите, хвани ме, ако можеш!-.Президентът да не е някакво божество та да стои над закона?
А както пише фортинбрас, как може да се установи, дали има държавна измяна или нарушение на конституцията, ако не се проведе разследване? С подобни аргументи президентът става недосегаем.
21 Май 2014 15:41
Пипиlota
21 Май 2014 15:19

103(1) Президентът и вицепрезидентът не носят отговорност за действията, извършени при изпълнение на своите функции, с изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията.


Пипилота, много добри въпроси. Позволих си да болтвам от част вашия цитат от Конституцията, която може би съдържа отчасти отговорите. Остава да чакаме КС да даде тълкуване на тази конституционна разпоредба и по-конкретно - следва ли да се разбира, че при деяния които не са свързани с изпълнението на функциите му, президента носи наказателна отговорност, като при отговора на този въпрос трябва да се държи сметка и на ал.4 от същия член, съгласно която президента не може да бъде задържан и срещу него да се възбужда наказателно преследване.
21 Май 2014 16:12
Хайде малко по-адекватно
Ей на, какво казва Конституционния съд (Решение № 6 от 11 април 2012 г. по конституционно дело № 3 от 2012 г., ДВ, бр. 31 от 20 април 2012). Нема никаква "част", дето да протича в Народното събрание! 60 депутати внасят обвинение срещу Президента. Народното събрание (а не по Мая Манолова неква пиклива комисия) излушва Президента и ако покрепи обвинението с 160 депутата, го препраща на Конституционния съд за "изследване" и произнасяне. Нема цацарки, ни пишман следователи, ни политически бюречета и др. вятърници:
Необходими са най-общи гаранции, че президентът ще подходи еднакво към всички тях и ще приложи едни и същи критерии към всички искания за помилване. Разбира се, такива критерии не могат да бъдат налагани на президента със закон от страна на Народното събрание. Това би било в противоречие с Конституцията и по-специално с провъзгласения от нея принцип за разделение на властите (чл. 8). В същото време държавният глава е в състояние и би следвало да оповести реда, по
който ще упражнява това свое правомощие, както и какви най-общи критерии ще бъдат прилагани

Ето защо, доколкото Народното събрание като титуляр на законодателната власт и чиито правомощия са изчерпателно изброени, не е овластено изрично от Конституцията да контролира как президентът на Република България осъществява свои правомощия, то не може да установява и въобще да изследва мотивите, нормативните основания и обстоятелствата, при които е подписан един или друг президентски указ, защото упражнява правомощия, които Конституцията не му е предоставила.

Конституционният съд вече се е произнасял по зависимостта между правомощията на Народното събрание и дейността на парламентарните комисии. Той е постановил, че както парламентът, така и негови комисии не могат да задължават президента или вицепрезидента, конституционните съдии и магистратите да се явяват пред тях и да отговарят, защото това противоречи на принципи за разделение на властите (Решение № 5 от 1995 г. по к.д. № 3 от 1995 г.).

Правното положение на президента на Република България като държавен глава и орган, който изпълнява интегриращи функции в държавното управление, изключва
възможността той да бъде титуляр, дори в условен смисъл или частично, на която и да е власт, в т.ч. и изпълнителната власт. Никоя от трите власти не стои йерархически над президента, нито някоя от тях му е подчинена. Следователно върху него не може да се упражнява парламентарен контрол, доколкото Конституцията определя парламентарния контрол като правомощие на Народното събрание, което се отнася единствено до дейността на излъченото от него правителство. Оттук и всички форми на парламентарен контрол, в т.ч. създаването на временни парламентарни комисии по отношение дейност та на президента, биха били недопустими от гледна точка на Конституцията.

Конституцията допуска контрол върху президента, но го урежда по начин, който изключва възможността той да бъде зависим от някоя от трите разделени власти. Ето защо тя предоставя на друг конституционно установен и независим от трите власти орган, какъвто е Конституционният съд, правото да се произнася по конституционността на актовете на президента (чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията), както и дали той е нарушил Конституцията, или е извършил държавна измяна (чл. 149, ал. 1, т. 8 във връзка с чл. 103, ал. 3 от Конституцията).

Казаното дотук дава основание да се направи изводът, че създаването на временна парламентарна комисия, която да се занимава с действията на президента, внася недопустими от гледна точка на принципа за разделението на властите дисбаланси в системата от механизми, които Конституцията под негово влияние е установила, както и въобще поставя под съмнение значимостта му в системата на държавното управление.

Единственото, което Конституцията позволява на Народното събрание по отношение политическата отговорност на президента, е да повдигне обвинение пред Конституционния съд (чл. 103, ал. 2 от Конституцията).

От изложените мотиви следва, че Народното събрание е надхвърлило правомощията си, като е избирало временна парламентарна комисия, на която възлага задачи „да проучва и установява принципите, нормативните основания, реда на действие и фактическите обстоятелства, при които е осъществено помилване, опрощаване на несъбираеми държавни вземания и даване и възстановяване на българско гражданство и освобождаване и лишаване от него“, както и да „установява мотивите, нормативните основания и обстоятелствата, при които е подписан всеки от актовете на помилване“ и да „прави съпоставка с практиката от предходни президентски мандати в Република България“,

ІІ. По правомощието по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Конституцията
Обявява за противоконституционно приетото от 41-вото Народно събрание на 15 февруари 2012 г. Решение за избиране на Временна парламентарна комисия за проучване на нормативните основания, фактите и обстоятелствата при помилване, опрощаване на несъбираеми държавни вземания и даване и възстановяване на българско гражданство и освобождаване и лишаване от него през периода 22 януари 2002 г. – 22 януари 2012 г. (ДВ, бр. 15 от 2012 г.).

21 Май 2014 16:41
Аполитичен, чети внимателно Решението на КС което цитираш и което ми е добре известно. Спориш с мен, а ми цитираш решение което подкрепя моята теза. Тук КС разглежда абсолютно различен казус. В мотивите си КС ако трябва да се обобщи посочва, че съгласно принципът на разделение на властите, НС не може да се меси в дейността на президента и да осъществява контрол върху тази дейност с едно изключение - визираният от мен чл.103 от К съгласно който НС може да повдигне на президента обвинение за държавна измяна или нарушаване на К пред КС. Това е специална процедура, при която не е приложим принципа за разделение на властите. Тази процедура не е и наказателноправна и не се подчинява на НПК, а резултатът от ния е прекратяване на правомощията на президента, поради извършена от него държавна измяна или нарушение на К. Може да се каже, че това е и "прелюдия" към започване на наказателно преследване след като президента изгуби качеството си на такъв - аргумент - съществува един текст в чл.24 от ЗКС съгласно който когато съдът прекрати пълномощията на президента или вицепрезидента за държавна измяна, делото се изпраща на главния прокурор.
21 Май 2014 17:52
да осъществява контрол върху тази дейност с едно изключение - визираният от мен чл.103
И тогава няма изключение - импийчването става от КС, а не от НС. КС може да реши, че обвинението е несъстоятелно, ако и да е подкрепено от сите 240 депутати в пленарна зала.
Дори и Решението (за приемане на процедурни правила за провеждане на обсъждане и гласуване по чл. 103 от Конституцията срещу Президента на Република България) не задължава Президента да дава някакви обяснение или да ходи където и да е (2. Даване на възможност на Президента на Република България да отговори на мотивите....5. Даване на възможност на Президента на Република България да вземе отношение по проведеното обсъждане.)
Не съм писал аз Конституцията, нито я тълкувам - срещу президента никой не може да води разследване. Когато се намерят 60 дупетати да внесат "обвинение" срещу Президента, нека тогава говорим за мотивите им и каква щета е притърпяла републиката (според тях). Дори и тогава не е добре да се говори, ако става дума за "държавна измяна", защото доказването на "щетата" би могло да разкрие информация, отнасяща се като "държавна тайна".
21 Май 2014 18:28
Прокуратурата и ДАНС прегазиха закона, за да разследват Плевнелиев

Mrx++ и капитанот Бъди под влияние на комунистическата си дрога съвсем забравиха за обективност. Заглавието е съвсем точно. Бареков "подал сигнал", че президента се бил срещал с ЕРПтата без да го пита???!!! И прокурори и дансаджии тръгнали да свиват сармите на президента. Как я мислите тая работа, другарите???!!! Президента има по-голяма легитимация и от НС, другарите, защото сам има повече изборни гласове. Тука ОБАЧЕ същественото е кой плаща и поръчва музиката? Кой плаща на Баречката, на погазилите закона прокурорски и дансаджийски недоразумения? Пак ли Пеевски?
Та приказката е и такива като Mrx++ и капитанот Бъди, дори и да са комунисти следва да си изяснят с мафията ли са или не са.
21 Май 2014 18:36
.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД