Участниците в анкетата на базирания във Вашингтон "Пю рисърч сентър", осъществена през тази година в много страни на света, са оценявали качеството на живота си по единайсетбална скала - от нула до 10, съобщава Асошиейтед прес. Като "добро" са преценили своето положение хората, посочили числото 7 или по-голямо.
За сравнение - доволни от своя живот са 17 % от гражданите на Индия, а в съседните Китай и Пакистан тези показатели са съответно 23% и 25 %. Над половината от обитателите на Северна Америка и Западна Европа са удовлетворени от живота си. Сред италианците съотношението на доволни към недоволни е 70 към 24.
Анкетните карти за изследването, отпечатани на различни езици, са включвали също въпроси за отношението на хората към състоянието на техните държави, на света, както и по въпроси като войната срещу тероризма, имиграцията и Европейския съюз. Изследването на "Пю рисърч сентър" допуска отклонение от 4,4 % грешка, съобщава АП.
Друго изследване преди два дни представи българите в тандем с румънците като "най-големите песимисти за финансовото състояние на техните семейства и възможността за закупуване на предмети за дългосрочна употреба". Изследването бе извършено от компанията за маркетингови проучвания GfK в Румъния, България, Чехия и Полша и бе разгласено от агенция Медиафакс. 25 % от румънците и 20% от българите са заявили, че финансовото положение на техните семейства е "много по-лошо" в сравнение с миналата година. Само 7% от чехите и 16 % от поляците са заявили същото.
Микробратство
Побратимяването между България и Бангладеш влезе в мода още миналата година, когато тогавашният гуру на премиера Симеон Сакскобургготски - Стоян Ганев, рекламира у нас идеята за микрокредитирането на бангладешкия икономист д-р Мухамад Юнус. Тя лансира отпускане на банкови кредити за бедни. В Бангладеш тя бе приложена буквално, а у нас - побългарено. Сигурно затова българите днес сме почти два пъти по-недоволни от битието си дори и от побратимите бангладешци.