:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,951
Активни 623
Страници 12,516
За един ден 1,302,066

Олбрайт озадачена от стратегията на Буш

Мадлин Олбрайт, бившата външна министърка на САЩ от ерата на Клинтън е озадачена от стратегията на американския президент Джордж Буш по отношение на Ирак. "Разбирам мотивите му, но не ми е ясно как и кога," заяви Олбрайт във Виена.

Причините за военен удар срещу Ирак са ясни. Но дали е избрано правилното време и дали са предвидими последиците е съмнително, смята бившата първа дипломатка на САЩ. Поради нестабилното положение в Афганистан сегашния момент е неподходящ. САЩ нямат концепция и за това какво ще стане "на следващия ден". Ако САЩ се окажат в ролята на окупационна сила в Ирак, какъв период от време ще могат да издържат?

Но не само иракската политика тревожи демократката Олбрайт, а като цяло едностранчивостта на американската външна политика на екипа на Буш. Не може всичко да се изчерпва с борбата срещу тероризма.

Оценката й за положението в Близкия изток е къса и категорична: каша и неразбория. Причината за трагичното състояние на нещата там тя вижда в нежеланието на Буш да продължи започнатата от Клинтън политика на мирни преговори и инициативи: "В Кемп Дейвид почти бяхме постигнали целта", смята Олбрайт за възможностите за постигане на мир в Палестина. Но виновно е схващането на Буш "всичко друго, но не Клинтън".

Олбрайт е загрижена и за процеса по разширяването на НАТО, който започна по време на нейния мандат. "Погрешно ще бъде разширяването да бъде съпътствано от процеси на обезличаване на националните държави. Колкото и да е парадоксално, но в резултат на глобализацията националната държава отслабва и това води до засилване на национализма. Това показва нарастване на страховете и несигурността на населението в новите страни-членки," е мнението на Олбрайт.

Според нея администрацията на Буш отделя недостатъчно внимание на връзките с ЕС, "въпреки, че отношенията САЩ-Европа са най-важните за света."

Особено я депресират две неща: Първо, че след 11 септември САЩ са имали поддръжката на много съмишленици, но със своята едностранна външна политика след това, са успели да ги разочароват. САЩ не могат постоянно да са против: против тероризма, против Северна Корея, против Саддам. Действителната "ос на злото" е ширещите се в света "бедност, болести и отчаяние." И второ, че на проведените през ноември избори за американски конгрес демократите са загубили част от влиянието си.
5
514
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
06 Декември 2002 02:10
Ами нямам какво да добавя!
06 Декември 2002 04:41
Първо, че след 11 септември САЩ са имали поддръжката на много съмишленици, но със своята едностранна външна политика след това, са успели да ги разочароват. САЩ не могат постоянно да са против: против тероризма, против Северна Корея, против Саддам. Действителната "ос на злото" е ширещите се в света "бедност, болести и отчаяние."
*
Да, права е, но нещо ми се губи, какво точно се е променило от нейното време и от времето на Книнтън в тази насока?
Единствената разлика е, че на 11.09.2001 САЩ бяха атакувани, преди да започнат поредната война.
06 Декември 2002 15:17
Това е американската Цола Драгойчева - тъпа и проста дъртофелница.
Да ходят да се лижат с Надето. Тя отдавна няма връзка с гръбначния мозък
пък още се опитва да командва света. Бог вижда
06 Декември 2002 20:43
Съгласен съм с всички до тук. Старата крава е озадачена, защото знае как се трепят сърби, а не иракчани. Всъщост някой може ли да ми посочи година, в която САЩ не са били във война (открито или прикрито). Ето едно интересно изследване за това какво мисли света http://people-press.org/reports/display.php3?ReportID=165
Иначе е истина, че републиканците са много по-реакционни, аругантни и военнолюбиви.
06 Декември 2002 22:33
darta umirisana putka.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД