Всеки знае, че има лекарства, които при кобминация помежду си или с други вещества могат да доведат до нежелани реакции и дори смърт. Например антибиотици и приспивателни не се пият в кобминация с алкохол. Може едно лекарство да доведе до нежелано увеличаване или неутрализиране на лечебната сила на друго или до токсичен ефект. До нежелана реакция обаче могат да доведат и по-малко известни взаимодействия на лекарства с храни или напитки.
Една от най-известните противопоказни комбинации е тази между антибиотика тетрациклин, който най-често се дава при белодробни инфекции, хламидии и ухапване от кърлеж, с мляко и млечни продукти. Ако пиете антибиотика и си сложите сметана в кафето или хапнете сандвич със сирене, рискувате да повторите целия курс на лечение, тъй като съдържащият се в млякото калций неутрализира действието на тетрациклина. Подобна реакция може да се получи, ако комбинирате тетрациклин с антиацидни таблетки против киселини или с мултивитамини с минерали. По принцип антиацидните средства действат лошо при резорбцията на всички лекарства. Затова трябва да се избягва пиенето на антиациди 2-3 часа преди или след приема на други медикаменти.
Тетрациклиновите и пеницилиновите антибиотици пък от своя страна могат за намалят силата на противозачатъчните хапчета. Освен нежелана бременност комбинацията може да доведе до проблем с менстуацията. Същото важи и за едновременния прием на противозачатъчни и фенобарбитал и изобщо лекарства от групата на барбитуратите.
Обратното - странични ефекти и предозиране може да се получват при комбинирането на сок от грейпрфрут с някои лекарства за сърце и кръвно - медикаменти с активна съставка фелодипин, низолдипин и нифидепин. Сокът от грейпфрут съдържа вещества, които влияят на чернодробните ензими и могат да променят метаболизма на медикаментите. Т.е. съдържанието на активната съставка на лекарството в кръвта може да се промени, което да предизвика странични действия.
Сокът от грейпфрут действа по подобен начин и на имуносупресивното лекарство ципроспорин, което се дава след трансплантации и при антоимунни болести - такива, при които организмът разпознава своите клетки като чужди, например мултиплена склероза.
Някои лекарства носят същите търговски имена като активните си, лекуващи съставки, но други са наречени от производителите по друг начин, затова трябва внимателно да се четат листовките им. Задължително е и да се пита лекарят, който изписва рецептата за нежелани комбинации с лекарства, храни или напитки. И не забравяйте, че при всяко лечение, дори без да е включен антибиотик, трябва да се намали или спре алкохолът.
|
|