Промени в кабинета ще са първата последица от европейските избори, стана ясно в нощта след вота. Пътят за ремонта бе проправен с решението на избрания за евродепутат от ДПС Делян Пеевски да се оттегли и да предостави мястото си на следващата в листата Искра Михайлова, която в момента е министър на екологията. Според данни на ЦИК от 97% обработени протоколи ДПС диша във врата на соцпартията със 17% срещу 19% за БСП. На 11% се увеличава и преднината на първенеца ГЕРБ (30.47%). На следизборните пресконференции лидерите на БСП и на ДПС Сергей Станишев и Лютви Местан признаха, че ще имат разговори за съдбата на кабинета. Покрай замяната в екоминистерството вероятно ще бъдат предприети и други козметични промени в правителството, с които БСП и ДПС да печелят време и да потушат недоволството на опозицията, довериха източници на "Сега". Със същата цел социалистите ще бавят до последно и "сериозния анализ" на изборните резултати.
Местан обяви, че партията му вече има кандидат за поста министър на околната среда и водите, овакантен от Михайлова. Името му обаче не бе съобщено. ДПС ще търси и нов зам.-министър на отбраната на мястото на избрания за евродепутат Неджми Али. Заедно с персоналните рокади ДПС ще настоява и за промени в управленската политика. Движението ще постави ребром въпроса за провеждане на някои неотложни реформи в пенсионната система и здравеопазването, които БСП блокираше досега. Резултатите от евровота ще послужат като основание за партията на Местан да принуди премиера Орешарски да действа. В противен случай е възможно да се стигне до предсрочни парламентарни избори.
Намеци за това се съдържаха и в следизборните изявления на Лютви Местан. На въпрос доколко легитимна е подкрепата за кабинета и каква ще е съдбата му Местан отвърна: "Въпросът за бъдещето на кабинета не е въпрос единствено на ДПС. Този въпрос е основен въпрос на колегите от БСП. Ние очакваме тяхната ясна позиция. Ако има необходимост, ще свикаме централния съвет на ДПС".
Лидерът на БСП Сергей Станишев обаче бе категоричен, че изборните резултати няма да доведат до оставка на кабинета. "Тези, които говорят, че изборите са насочени срещу правителството, правят тежка грешка. Каузата, с която формирахме правителството, не е приключила. А и не виждам да е изпълнено основното условие за оставката на правителството - то да няма парламентарна подкрепа, която да му пречи да работи", обяви той. Станишев смята, че ако вотът е бил наказателен, активността щяла да бъде като на национални избори, а не като на европейски. "Предстои ни сериозен разговор с нашите партньори за формата на партньорството и за това какво искаме да постигнем", отбеляза обаче той.
В БСП интерпретират тежката си загуба като аргумент за радикална промяна в социален и икономически аспект, така че ще засилят натиска върху правителството в тази посока. Според мнозина вината за изборния провал се дължи на едногодишното управление до момента, затова отляво е възможно да поискат смяна на някои от най-неодобряваните министри на ДПС като Иван Данов на инвестиционното проектиране, Димитър Греков на земеделието и спортната Мариана Георгиева. Въпросът за изборната загуба ще е основен на днешното заседание на парламентарната група на левицата.
"За нас предсрочните избори не са заплаха, може би ние точно ще бъдем инициаторите за тях", заяви вчера Илияна Йотова пред БНТ. Според нея обаче нито резултатите на ГЕРБ са достатъчни, за да вземат те самостоятелно мандат при евентуални предсрочни избори, нито пък има подходяща коалиция сред политическите формации в момента. "Оставете ние да преценим кога ще започнем тези разговори вътре в партията, това е наша работа", добави тя в отговор на въпрос за възможните срокове. Според депутата от БСП с особено мнение Страхил Ангелов предсрочните избори са неизбежни.
Натискът на опозицията срещу правителството започна още с края на изборния ден. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов моментално поиска оставката на кабинета. "Има ново политическо статукво, нови резултати - не може да не отчетем резултата на Бареков, резултата на Реформаторския блок, не може да не отчетем ръста на ДПС, падението на БСП", аргументира се той на вчерашната официална пресконференция за вота. Борисов призова лидера на "Атака" Волен Сидеров незабавно да напусне парламента и обяви кабинета за мъртвец. Зам.-шефът на националистическата формация проф. Станислав Станилов каза пред "Сега", че партийното ръководство тепърва ще анализира резултатите от вота и следизборната ситуация и едва след това ще излезе с позиция. Не било решено и как ще се действа при вота на недоверие.
Лидерът на ГЕРБ се опита да вбие клин между двете управляващи партии. "Ако на нещо разчитам, то е на инстинкта за самосъхранение на ДПС", каза той и обясни, че ако движението не отиде на предсрочен вот, ще затъне заедно с БСП. Борисов опроверга слуховете за сближаване с ДПС и възможността двете партии да сформират кабинет в рамките на сегашния парламент. Според него единственият възможен изход са служебен кабинет и предсрочен вот. А срядата, когато са насрочени разискванията по вота на недоверие, определи като деня "Х", в който парламентът трябва да се разпусне. Колкото до оставката на лидера на БСП и ПЕС, Борисов театрално заяви: "Искам и се моля да останеш, Серж, и да не си отидеш. Докато си начело на БСП, спокоен съм за ГЕРБ".
"България без цензура" също ще търси да проектира пробива си на евровота в национален мащаб. Лидерът й Николай Бареков обяви, че депутатите му ще гласуват в подкрепа на вота на недоверие срещу кабинета. "Не приемаме никакви ремонти на кабинета, никакви разговори за задкулисни покани за кафета, матинета и всякакви други", обяви той. Бареков отново призова за предсрочни избори и дори посочи дата - 26 октомври т.г. Преди това обаче служебен кабинет, оглавяван от консенсусна фигура, трябвало да осигури приемането на нов Изборен кодекс.
|
|