:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,580
Активни 475
Страници 5,145
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Упадъкът на Запада

Историята вече се твори не само от две сили, но и от други страни и части от света, които показват своите модели, навици и методи на останалия свят
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Марио Варгас Льоса
Макар че на пръв поглед традиционните политически партии - консерваторите и социалистите - спечелиха изборите за Европарламент, не може да не се отбележи, че и едните, и другите загубиха милиони гласове. Характерната черта на състоялия се европейски вот показа укрепването на крайнодесните и крайнолевите партии из цяла Европа. Както и на враговете на еврото и на Евросъюза като цяло, които искат да унищожат и двете в полза на възраждането на предишните държави, при което да се затворят границите за имигрантите и открито да могат да заявят своята ксенофобия, национализъм, плюс антидемократичните и расистките си възгледи. Това, че между тях съществуват различия и противоречия, въобще не отменя нарастването на общите политически тенденции, които досега се смятаха за маргинални и незначителни. Независимо от това предизборната борба показа колко се е увеличила тази тенденция в последно време.



Най-показателни са резултатите



във Франция и Великобритания. Френският Национален фронт начело с Марин льо Пен, на която доскоро никой не гледаше сериозно, сега се превърна в основната политическа партия във Франция (ако преди това партията имаше само няколко човека в ЕП, то сега тя вкара 24 души), а Партията на независимостта на Великобритания победи консерваторите и лейбъристите у дома и стана най-популярната на Албиона. И двете формации се обявяват рязко срещу Евросъюза и еврото, призовават за нови бариери срещу имигрантите, които обвиняват за намаляването на жизнения стандарт в техните страни, безработицата и ръста на престъпността в Западна Европа. Крайнодесните също така забележимо се активизираха в Дания, а еврофобите от Австрийската партия на свободата събраха 20%. В Гърция спечели коалицията на радикалните леви сили, която е известна със своя евроскептицизъм, а неонацистката гръцка партия "Златна зора" вкара трима евродепутати в ЕП (10%). Подобна ситуация се наблюдава, макар и не толкова драстично, в Унгария, Финландия, Полша и други страни, където популизмът и национализмът привличат все повече гласоподаватели.

Някои анализатори се опитват да успокоят своите читатели и най-вече самите себе си с твърденията за това, че тези резултати се явяват само следствие от недоволството от живота на обикновените хора и стихийните протести, които отразяват новите идеологически влияния в Стария свят. Тъй като е очевидно, че кризата, която увеличи безработицата и предизвика намаляване на стандарта на живот, ще угасне едва след няколко години и това неминуемо ще удари по политическите процеси в Европа.



Преди всичко това ще засегне европейската интеграция,



която ако въобще не спре, то със сигурност ще се развива с много по-бавни темпове от предвидения план. Със сигурност от този процес ще изпаднат някои страни, като се започне с Великобритания, чийто изход от ЕС на практика е необратим. Набиращите в съюза антисистемни движения, кризата, лошата политика и постоянната критика на ЕС като цяло водят до все по-голямо разединение вътре в него и разпадане. По този начин най-мащабният демократичен проект може да претърпи крах, а раздразнените страни от Европа ще се окажат в същия водовъртеж, който навремето доведе до Втората световна война. Но даже и да не се стигне до нова война, техният икономически и политически упадък ще стане неизбежно под зоркия поглед на новата (и едновременно стара) Руска империя.

Когато се появиха първите резултати от изборите за Европарламента, прочетох в последния брой (май-юни 2014 г.) на списанието The American Interest, което се оглавява от американския политолог Франсис Фукуяма, завладяващо социологическо проучване със заглавието "Америка се затваря в себе си?"(America Self-Contained?). В него няколко десетки известни американски аналитици с различни възгледи обсъдиха външната политика на администрацията на Барак Обама. Съвпаденията се забелязваха от раз. И не защото в САЩ се е наложил националфашисткият популизъм, който може да унищожи Европа, а защото страната, която доскоро беше лидер на демократичния и либералния Запад, започва да се отказва от тази отговорност. От дискусията стана ясно, че Америка иска да се насочи предимно в решаването на своите вътрешни проблеми и все повече да са огради от външния свят, при което е съгласна да играе второстепенна роля в съвременната епоха на глобализма.

Анализаторите изказаха различни гледни точки



какво е довело до този упадък,



но при това останаха единодушни, че той се проявява във външната политика, чиято основа е в това, че Обама все повече се отказва да поема отговорност при решаването на международните проблеми. Той първоначално изтегли американските войски от Ирак, а сега ги извежда и от Афганистан заради фанатиците ислямисти, които продължават кървавата баня там. От друга страна, Белият дом позволи на Русия и Китай да се наложат над САЩ, когато американците заплашиха да се намесят в сирийския конфликт заради използването на химическо оръжие от страна на правителствените войски срещу бунтовниците и цивилното население. Обама обаче не само не се намеси, но дори си затвори очите за това, че Москва и Пекин продължават да подпомагат с военни доставки режима в Дамаск. Дори Израел се възползва от шанса да унижи САЩ, когато те чрез своя държавен секретар Джон Кери за пореден път се опитаха да съдействат за възобновяването на преговорите с палестинците. Тел Авив просто провали преговорите.

Според проучването на American Interest нищо от гореспоменатото не е случайно и е типично за управлението на Барак Обама. Най-вероятно става дума за някаква тенденция, чиито корени отиват в далечното минало. Дълго време тя не беше забелязвана, но след финансовата криза, която удари силно американския народ, започна да нараства и да се проявява при действията на правителството, което реши да я приложи в реалния живот. Макар че мисълта за това - че САЩ ще хвърлят всички сили за решаването на собствените си проблеми, за да ускорят икономическото развитие и възстановяването на жизнените стандарти от миналото, при което ще се откажат от ролята си на лидер на западния свят и няма да се месят в събития, които не засягат пряко тяхната сигурност - се ползва с голяма подкрепа сред обикновените хора. Те са убедени, че САЩ трябва да престанат да се жертват заради "другите", като се месят в скъпи войни, при което безсмислено изразходват своите материални ресурси и изпращат на бойното поле своите младежи, при все че у дома няма работни места за всички, а животът за обикновените американци става все по-труден. В един от разделите на проучването се вижда огромната подкрепа на голяма част от населението на САЩ за всяко значително намаляване на военните разходи, което осъществява Обама.



Какви изводи могат да се направят от всичко това?



Първият е, че светът се промени много повече, отколкото всички ние предполагаме, а упадъкът на Запада, който беше толкова пъти предричан от любителите на катастрофи и интелектуалци, най-накрая стана реален в наши дни. Какво засяга този упадък? Най-вече водещата роля, която доскоро играеха Европа и САЩ в недалечното и близкото минало в много добри и някои лоши събития. Историята вече се твори не само от тези две сили, но и от други страни и части от света, които показват своите модели, навици и методи на останалия свят. Сама по себе си тази децентрализация на политическата власт нямаше да е толкова лоша, както предполага Франсис Фукуяма, ако след падането на Берлинската стена либералните демокрации се бяха разпространили по цялата планета, при което да заменят изцяло авторитаризма. За съжаление това не се случи точно така, а стана точно обратното. Новите форми на авторитарно управление - като тези, които наблюдаваме в Русия и Китай - смениха предишните подобни структури и сега демокрацията по-скоро отстъпва все повече своите позиции. При този процес тя се отслабва от троянски коне, които започват да проникват в това, което по-рано смятахме за цитадели на свободата.

-------

* Перуанският писател Марио Варгас Льоса е активен привърженик на икономическия либерализъм. В началото на 90-те се занимава с политическа дейност, кандидатира се за президент на Перу, но губи изборите. През 2010 г. бе удостоен с Нобелова награда за литература, която му бе присъдена за "картографирането на властовите структури и отчетливото му изобразяване на личностните устойчивост, бунт и поражение".
 Президентът на САЩ Барак Обама разговаря с американски войници в базата в афганистанския град Баграм по време на изненадващата си визита там. Външната политика на Обама вече няма да залага на военна сила.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Лидерът на френския Национален фронт Марин льо Пен поиска разпускане на парламента във Франция, след като партията й печели изборите за ЕП в страната. Според нея управляващите социалисти, които се класираха на трето място на изборите, трябва да се оттеглят от властта.
67
5464
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
06 Юни 2014 19:40
Боже, колко глупости в толкова малко текст! Авторът очевидно е съгласен с твърдението, че САЩ се жертвали безкористно за останалия свят! Дори комунистическата пропаганда която добре познаваме, не беше толкова нагла! Марио Варгас Льоса e или наивник и глупак, или е купен. Впрочем, какво се чудя, нобелови награди за литература се дават само на политически коректните.
06 Юни 2014 20:01
Марио Варгас Льоса e или наивник и глупак, или е купен.


Чисто и просто е англичанин по майка. Голям писател, но като политик беше кандидат за президент на Перу от Демократичен фронт, която е дясна либерална партия.
06 Юни 2014 20:37
Дори комунистическата пропаганда която добре познаваме, не беше толкова нагла!
Че западната пропаганда е безгранично по-нагла се убедих преди много години – веднага щом получихме свободен достъп до нея. (Или тя получи достъп до нас.)
06 Юни 2014 21:09
Като да съм предчувствала. Вчера отбелязах изрично, че не чета нобелови лауреати по принцип. И от този ме избави принципът. Двата диагонала на кръст, които теглих на статията, ме успокоиха, че тя не е литература и следователно не съм изменила на убежденията си.
06 Юни 2014 21:10
Тъй като е очевидно, че кризата, която увеличи безработицата и предизвика намаляване на стандарта на живот, ще угасне едва след няколко години
Би било очевидно, ако се знаеше кой докара кризата . Сиреч, докато виновниците за финансовата криза, било "печетари" на зелена шума или на виртуални це-де -та, не са "на топло", доверието към средата (традиционните политически партии - консерваторите и социалистите), родила мошениците, ще бъде ниско.
Набиращите в съюза антисистемни движения, кризата, лошата политика и постоянната критика на ЕС като цяло водят до все по-голямо разединение вътре в него и разпадане. По този начин най-мащабният демократичен проект може да претърпи крах
Тука нещо на оратора му се губи логиката: "Демократичният проект" търпи крах от досегашното "проектиране" - измислени финанси, довели до кризата; "лошата политика", "антисистемните движения" (директива за "кривата краставица"; санкции, които основно се понасят от санкциониращия, по-просто казано - самобичуване на инат и т.н.). Само идиот не би искал да промени досегашната глупава ситуация.
Анализаторите изказаха различни гледни точки какво е довело до този упадък, но при това останаха единодушни, че той се проявява във външната политика, чиято основа е в това, че Обама все повече се отказва да поема отговорност при решаването на международните проблеми.
Ама той, "упадъкът" се случи преди "Обама да се отказва да поема отговорност". Освен това, ако "поемането на отговорност" е "демократичен проект", то в последно време все повече "демократи" се явават на международната сцена, поемащи отговорността за финансирането на терористи, опс "борци за свобода" в Сирия; "отстояване на демократичните ценности" в Крим; тестване на "енергийната независимост" чрез взривяване на ядрени глави. Все поемат отговорности.
ако след падането на Берлинската стена либералните демокрации се бяха разпространили по цялата планета, при което да заменят изцяло авторитаризма.
То, авторитаризмът може да бъде сменен и с "консервативна демокрация" или с "централизирана демокрация" (Китай разцъфтява с такава). Дали проблемът не е точно "либералната демокарция", която твърде свободно тълкува волята на демоса (с 9-10% от вота на демоса някои се припознават за абсолютни управляващи "с малко, но завинаги" )!?
06 Юни 2014 21:18
...Бай дъ уей, днес /в новините, де/ по съвпадение и Хилари Клинтън клепа Обама за мекушавост:

Вашингтон. Хилари Клинтън вече може да бъде с чиста съвест, след като разкри, че е искала САЩ да въоръжат сирийските бунтовници срещу сирийския президент Башар Асад, но американският президент Барак Обама е отказал подобен ход, пише HAARETZ .
„Върнах се във Вашингтон уверена, че ако решим да въоръжим и обучим сирийските бунтовници, ще можем да осъществим ефективна координация с регионалните ни партньори. Становището на президента обаче, бе да останем на курса, който сме поели и да не въоръжаваме бунтовниците. Никой не обича да е губещата страна в дебат, включително и аз, но това беше мнението на президента и аз уважих неговото решение”, пише Хилари Клинтън в мемоарите си.


Лелейй, Обама да не ходи в Далас в никакъв случай! Не че го любя безмерно за последните му изцепки - явно са му провели a waterboarding session /бивши/ колеги и нобелюги...
06 Юни 2014 21:21
Леля Хулия и писачът. Чудесна книга. Що не си пише книгите Марио Варгас Льоса, ами се прави на политнаблюдател.
06 Юни 2014 21:45
нобелови награди за литература се дават само на политически коректните


И на талантливите.
06 Юни 2014 21:47
Че западната пропаганда е безгранично по-нагла


Аксиома в пропагандата: най-нагла е комунистическата!
06 Юни 2014 21:52
"La tía Julia y el escribidor" - тотален култ. Или " La Fiesta del Chivo". По отношение на Льоса не сте права, Дорис. Не може само с Булгаков и Есенин . Защо си губи времето с подобни опити за анализи е друга тема, но със сигурност не е заради пари, както предположи някой, който също едва ли го е чел.
06 Юни 2014 23:08
Вестника подценявате читателите си с такива статии.
06 Юни 2014 23:49
Вестника подценявате читателите си с такива статии


Не, явно много ги надценяват.
06 Юни 2014 23:55
Дебилът Льоса, издадаван многократно на български (още по времето на комунизма в сп. "Панорама"!!!) е най-зловредният латиноамерикански боклук в областта на пропагандата. Арогантен фен на янките и абсолютен защитник на дивия капитализъм, това говедце плюе непрекъснато по анти-янки демокрациите на Южна Америка. Освен това книгите му са траш от първата до последната.
07 Юни 2014 00:03
Освен това книгите му са траш от първата до последната.


Никак не могат да се сравняват с валюабл трудовете на др. Ленин.
07 Юни 2014 00:11
карагьозов
06 Юни 2014 23:55


Карагьоз, арсеник и Слав Хр. Караславов за теб, другарю.
07 Юни 2014 00:30
Не може само с Булгаков и Есенин .


Първо, те не са нобелисти.

Второ. От Булгаков ценя "Театрален роман" и "Записки на младия лекар". Донякъде пиесите - "Бяг" и "Дните на Турбини". Централният му бестселър, по който българските интелектуалци са припадъчни, не ми ляга на сърце освен някои гротескни епизоди. Сори за което.

Трето. Не даяня само на руски автори. Неосведомен сте, че съм и сериозен литературен англофил. От нобелистите - Киплинг, Голсуърти. От класиците - на първо място великият Дикенс... Следват немалко... За последен истински английски литературен талант признавам Ивлин Уо и никого по-късно.

Туй накратко. По другите европейски литератори съм по-слабичка /като изключа любимците от ранни младини/ - французите Жул Верн, неизбежния Дюма... и по-късните италиански фантасти - фантастични. От немските - титана нобелист Томас Ман /"Вълшебната планина"/ и скромния Кестнер /"Фабиан"/.

Латиноамериканците... никакви точки на съприкосновние с тях. Уви. От американците - колоса Марк Твен.

От скандинавците - одиозния Кнут Хамсун и по-малко Ибсен.

Достатъчна ли ви е резюмираната панорама? Май ви поразглезих. Аре чао.
07 Юни 2014 00:48
Желязната прогноза на Маркс и Енгелс.
Робинзон и Петкан за малоумните.
Грандиозния провал на СССР потвърди прогнозата им.
Сега и Запада се напъва да я докаже още веднъж.
07 Юни 2014 00:57
Неосъществимото желание да сте ми баба става все по-силно... Скъпа Дорис, зачеркнала сте с лека ръка цели два континента и 20-ината най-стойностни автори на 20в. Ще се осмеля да ви препоръчам Норман Мейлър - най-вече последния му роман "Замък в гората". Простете ми дързостта - все пак гледам на вас като на любим възрастен роднина.
07 Юни 2014 01:05
Още един гробокопач на капитализъма !
Ленин им понесе много тежко на марксистите !
Добре , че бяха другарите Мао и Дън а да не забравяме и Сун Ят Сен , даа !
Мъкаа, мъкааа !!!!!!!
07 Юни 2014 03:06
Скъпа Дорис, зачеркнала сте с лека ръка цели два континента и 20-ината най-стойностни автори на 20в. Ще се осмеля да ви препоръчам Норман Мейлър - най-вече последния му роман "Замък в гората".


Нищо не съм зачернала, какво искаш бе, унук - да навърволя тук влаковите си композиции ли с все кашоните на тавана!?! И Норман Мейлър е... май в коридора, и през Хенри Милър сме минали и заминали, и всякакви Филип Ротове, и с Хенри Джеймс са ме изтезавали в СУ... Не мен не можете ми угоди със софийска снобска конюнктура. И никакви опити с Хемингуей - при мен не вър-вой! Търсете си баба с по-мейнстриймни вкусове!
07 Юни 2014 06:01
Дорис, невероятна сте, наистина. Не бих се смърсил със споменаване на Хемингуей пред вас никога. Най-точната оценка за него дава Вонегът, който също не го понася : " Този човек (Хемингуей) е имал шанса да живее и пише в периода между двете световни войни, когато най-големият ужас за младите мъже от двете страни на Океана е бил да не ги мислят за гейове. Това обяснява и успехът на псевдо мъжкарските му тъпотии". Може би е малко крайно, но кой наистина би могъл днес да чете "Зелените хълмове на Африка" с десетките отстреляни лъвове в нея, без да му се додрайфа от такава жестокост?
07 Юни 2014 09:12
Марио Варгас Льоса и да е талантлив, купен е, също като нашия Радичков, малко чествания, малко долари, номинация за "Нобел" и теферечето на Сорос става като на Левски!
Талантът и чистата съвест не винаги вървят заедно. Но латиноамериканската литература не е моята.
07 Юни 2014 09:32
Damage_case
07 Юни 2014 00:11


Къв другар съм ти аз бе, другарко?!
07 Юни 2014 09:33
Статията е много добра.
И прави чест на газетата, че я публикува!
Ние имаме огромен дефицит на аналитична информация ...
МНОГО по-често трябва да мислим какво е Европа... и мястото й в света...
Защото това е важно ...
Иначе си стоим потопени в едно еснафско дребнотемие...
Има големи сили, които стоят зад процесите, които не обичат светлината (НБ!),
но ние трябва да прави усилието да ги изобличаваме, ако не искаме да ни превърнат в ... "разходен материал"
в эпоху сталинского строительства, народ был расходным материалом,

http://www.segabg.com/replies.php?id=240306&v=5243606#id_5243606
Важно е, че авторът дърпа завесата... Какво той казва, че вижда там е вече негова работа...
Например, в победата на "анти"европейски партии аз не виждам опасност за еврото и единството на Европа. Виждам реакция срещу опитите (на глобалистки сили) да се злоупотреби с еврото и обединението - за задкулисни цели...
Това е реакция срещу поредния опит да ни прецакат...
Никой нормален човек не може да иска връщането на националните валути (огр. загуби от смяната- в полза на фин. кръгове), или на нац. граници - мита, акцизи, чакане по границите, ВИЗИ...
07 Юни 2014 09:46
Уф, ще го кажа за неразбралите, Европейският Съюз е глобалистки проект, слепи ли сте?! И всеки враг на ЕС ( не е обединена Европа) е враг на глобализацията.
Кои са глобалистите, същите които измислиха комунизма, фашизма и ги финансираха, Троцки и Ленин правеха световна революция, Хитлер въвеждаше Нов Световен Ред, същото, което обяви Джордж Буш.
В дъното са финансиситите-лихвари, те са интернационални още от зората на банките, НСР ще е без правителства, без нации и граници, ще управлява една централна банка, а нея ще я управлява Ротшилд от имението си. както направляваше и Хитлер и болшевишката революция.
Знам че закърмените с комунизъм не могат до го преглътнат, но това е реалността.
07 Юни 2014 10:02
Как може някой да нарича подобно елементарно четиво с клишета аналитично?
07 Юни 2014 10:13
Че какво като е глобалистки проект? ?
НИЩО не е предопределено.
Как ще се развие съюза и какво ще се получи - зависи главно от неговите жители.
Което ИМЕННО видяхме на тези избори.
ЕС е все още в детска възраст, какво ще стане като порасне е рано да се каже...
Нероден Петко...
Което със сигурност се знае вече - поотделно европейските страни бяха обречени да бъдат схрускани от големи агресивни държави...
07 Юни 2014 10:17
Как може някой да нарича подобно елементарно четиво с клишета аналитично?

ами да.
Нормална реакция за любителите на готови решения в писмен вид. Инструкции.
Авторът задава Проблеми..., които сами по себе си са интересни, защото за да се видят трябва да имаш способност за мислене на системно ниво, което никак не е лесно... По вече показаните проблеми всеки може да мисли...
А как авторът виждал решенията на проблемите... ами негова си работа...
07 Юни 2014 10:20
Но това си е кратък виц: На американците им омръзнало да се жертват за другите! Толкова е нагло, да убиваш и ограбваш някого, и да твърдиш че се жертваш за негово добро, турският данък за изтрити зъби си е детска закачка, направо си е хуцпа!
07 Юни 2014 10:21
Аз, например, напоследък почнах да се дразня от сакрализирането на понятието "демократично"...
Нещо си било Антидемократично и - следва пълно отричане...
Един етикет, който се лепва за щяло и нещяло, и който е равен на присъда.
Също като думата евреин, еврейско...
Те са нещо като неприлични думи... Само със споменаването им вече си враг, все едно няма такъв етнос...
07 Юни 2014 10:24
Статията не е лоша и представя една доста далечна за Европа гледна точка - географски, културно, икономически. В тоя ред е по-скоро интересно да знаем какво е възприятието там нейде из Ю. Америка за нас, европейците, отколкото да разчитаме на релевантността на написаното.

Кризата в ЕС по принцип е преувеличена и това преувеличение ентусиазирано се подема от различни течения в държавите-членки. В съзнанието на европееца бе оформена заплахата, че ЕС (най-вече лидерите на тоя съюз) са загубили световната си лидерска позиция, че са станали зависими от други страни, поради егоизма на едрия капитал. Решенията са свързани с връщане на производствата в Европа, спиране на имиграцията и ограничаване на мултикултурализма, както и изоставяне на солидарните принципи. Тия решения отново обслужват едрия капитал на Европа. Във всички случаи обаче, предлаганите решения са достатъчно ясни и познати, а за тяхното постигане са необходими конкретни и рационални действия.

Така се стига до едно положение от психологията и теорията на управлението, което твърди, че авторитарното управление е най-ефективно. Авторитарният стил на управление представлява директно желанието на лидера и прави всички дейности за постигане на целта по-рационални, въвеждайки дори военна дисциплина. Крайните партии в ЕС (а и у нас) имат такива характеристики, което ги прави да изглеждат по-целеустремени и създават очакване за по-голяма ефективност. И в интерес на истината спрямо поставените цели това наистина може да е така. Така де, кризата изисква бързи и категорични действия

Този процес без противодействие означава отмиране на умерената левица. Съотношението на силите на ниво ЕС няма да позволи моментално прегрупиране и преминаване към тоя т.нар. "авторитарен стил", но определено ще има тенденция за връщане към колониалните традиции на европейските сили. И този модус е невъзможен без противопоставяне и посочване на враг, който да консолидира.
07 Юни 2014 11:08
Масовата потребителска демокрация успешно се самоунищожава!

Лека й пръст!
07 Юни 2014 12:07
Никак не могат да се сравняват с валюабл трудовете на др. Ленин

Ленин живее в нечии спомени, като писател на романи, ама не бил толкова добър, а? Някой не си пие билобата май
Колегата му пък държи да направи впечатление на някой жив класик, може и лошо, ама впечатление!
07 Юни 2014 15:47
Литературните ми
предпочитания включват преди всичко американска литература от 20 век и руска класика, малко английска и тук-там някой европейски бисер като детските писатели Астрид Линдгрен и Рьоне Госини, в комлект с великия илюстратор Жан-Жак Сампе. Харесвам също да чета фантастика, фентъзи и литературата от древността - като Песен на песните или Епос за Гилгамеш. Обичам и няколко български писатели, сред които най-много Елин Пелин, Хайтов и Чудомир. Льоса беше поносим за четене, но не успя да ме грабне.
С две думи - поносим писател, изключително слаб и пристрастен анализатор.
Не, че е безинтересно какво е написал, но много по-интересно би да прочетем идеолозите на доминиращата антиамериканска и лява вълна в Южна Америка.
Нищо не знаем за тях, а те са в момента доминантен фактор в идеологията на цял един континент.
07 Юни 2014 17:19
На американците им омръзнало да се жертват за другите!

Неточно...
Американците вече ги е страх да умират...за пари. Това е огромният проблем...цветнокожото население на щатите премина сакралната граница от 50%...а цветнокожите не искат да мрат за чужди каузи Това е факт!
Статуквото е нарушено, така че, се търси друго равновесно състояние. Засега ролята на Световен Жандарм е "поръчана" на Русия, техническото обезпечаване- на Китай...от кого? От обичайните заподозряни - въпросните глобалисти (Рок-този и Рок-онзи). До колко ще се справят със задачата - въпрос на време, за да узнаем?!
07 Юни 2014 17:32
Перуанският писател Марио Варгас Льоса е активен привърженик на икономическия либерализъм. В началото на 90-те се занимава с политическа дейност, кандидатира се за президент на Перу, но губи изборите.
И този е с либерски идеи.
Сама по себе си тази децентрализация на политическата власт нямаше да е толкова лоша, както предполага Франсис Фукуяма, ако след падането на Берлинската стена либералните демокрации се бяха разпространили по цялата планета, при което да заменят изцяло авторитаризма.
Там р е работата, че либералната демокрация винаги се изражда в олигархия. Оставиш ли една система свободна -води до това. Трябва да има диалектическо единство между обществото и отделната личност. Отделната личност не може да живее щастливо в едно нещастливо общество. Засега обществото може само да се представя от държавата. Ето у нас всички искат от държавата.
07 Юни 2014 17:38
И на талантливите.
Да бе, като Солженицин. Бъкаше от талант.
07 Юни 2014 17:55
Да бе, като Солженицин. Бъкаше от талант.

Е къде Солженицин, къде тоя пиночетолюбец, дето само най-отчаян сноб може да му дочете някоя книжка.
07 Юни 2014 19:42
Там е работата, че либералната демокрация винаги се изражда в олигархия.

каква къдрава глупост ...
Що не си смениш ника ?
Либералната демокрация няма достатъчно история за да сме видели как се изражда ...
Виж, НЕОлибрализма дава всички белези за израждане...
Но то е съвсем друго...
Все едно да сравняваш олигархичния ... социализъм на СССР с норвежкия социален либерализъм...
07 Юни 2014 20:10
В Норвегия мноого студено. Има един форум, списва се от българи, живеещи и работещи в Норвегия. Хубаво е да го прочетеш безпристрастно!
07 Юни 2014 20:48
Ние сме техногенна цивилизация. Затова тежестта на една държава се определя от демографията и технологичното развитие. Като второто е решаващо.
Ако Европа изостане в технологиите от водещите държави, нищо не може да я спаси. Ще последва съдбата на СССР и сателитите му. За технологичното изоставяне винаги се заплаща скъпо.
07 Юни 2014 20:54
За технологичното изоставяне винаги се заплаща скъпо.


Неужели кинут?
07 Юни 2014 20:57
Норвежките комуни са нещо уникално.
07 Юни 2014 21:05
Неужели кинут?

Неужели кинуть?
07 Юни 2014 21:11
За съжаление технологично изостаналите наистина ги изхвърлят на бунището на историята.
07 Юни 2014 21:20
Неужели кинуть?


Ако в инфинитив поставяте въпроса - конечно, мой совет - кинуть! Но вряд ли... Именно като невярване зададох своя въпрос - в бъд. време.
07 Юни 2014 21:28
В Рабдело всеки божий ден пишеше за упадъка на "Запада".
И всеки ден карикатури за упадъка.
Накрая упадна Империята на Злото...
07 Юни 2014 21:30
За съжаление технологично изостаналите наистина ги изхвърлят на бунището на историята.


Позволете още една езикова бележка - темата е за нобелист по литература, нали - "бунището на историята" е втръснало клише. Един Льоса не би го употребил. Вчера-днес един колега тук въведе образа "в Сухиндол на историята"; одобрявам. Толкоз повече, че там има и резерват за нравствени боклуци...



07 Юни 2014 21:31
За съжаление технологично изостаналите наистина ги изхвърлят на бунището на историята
Германците и англичаните са били "технологично изостанали" от Римската империя.
Преди това римляните са били "технологично изостанали" от египтяните.
И?
07 Юни 2014 21:34
В Рабдело всеки божий ден пишеше за упадъка на "Запада".
И всеки ден карикатури за упадъка.
Накрая упадна Империята на Злото...


Не ми казвайте, че властващото в нравствеността LGBT например е белег на Възхода... наред с високо технологичните и също нравствени дронове...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД