Преструктурирането на политическото пространство, което се налага след изборите, има икономически отражения на преструктурирането на политическото пространство. Очевидно е, че то засяга не само България, но и Европа. Има ясно изразено намерение за постигане на едно по-широко съгласие както в ЕС, аз се надявам да се случи същото и в България. Това е изключително обнадеждаващо или поне така се оценява от бизнеса в целия континент и в света, защото очевидно има добри намерения да се следва германският модел и при конструирането на новата ЕК. От вчерашните резултати от срещите в Брюксел това е изводът, който се прави от повечето коментатори на финансовите пазари.
Според мен няма основания за тревога по отношение на новата бюджетна процедура. По-скоро
този европейски оптимизъм като че ли се пренася и в България,
защото ние виждаме първите заявки за едни общи действия в една доста по-широка коалиция от всичко, което сме виждали през последните поне 15-20 години. Факторът, че има съгласие между двете най-големи политически сили в този парламент, които са представени и в Европарламента, БСП и ГЕРБ, още при първите обсъждани реални мерки след изборите - да има преразглеждане на Изборния кодекс. Това е съгласие между двете основни политически сили. Общата идея за задължително гласуване ще наложи съвсем естествено да се въведе и електронно гласуване, да се даде възможност и на българите в чужбина да участват в изборния процес. Всичко това се посреща от бизнеса по-скоро положително.
Финансовата администрация работи дори и при евентуални избори през септември. Тя вече има виждане за бюджета, освен това той няма как особено много да се различава от това, което познаваме през последните години на икономическа депресия - от 5 години насам имаме бюджет в рамките на една и съща схема. Тя е консервативна, внимателна, предпазлива, без особено изхвърляне. Мисля, че тази традиция ще бъде продължена.
Няма от какво да дойдат страховете за бюджета и смело мога да ви кажа, че това, което се пише, не се споделя нито от финансовите кръгове, нито от предприемачите от реалния бизнес. Напротив. Общото чувство е по-скоро на облекчение.
Що се отнася до знаците, които даваме на инвеститорите, бих казал, че не очаквам притеснения. Разбира се, всичко зависи от това при ясно заявено от всички представени в сегашния и в бъдещия парламент политически сили желание за предсрочни избори. Струва ми се, че технологично най-добре би било, ако имаме яснота за политическото статукво през септември, защото ще има достатъчно време и да се конституира следващият парламент и следващото правителство да внесе евентуално корекции в бюджета, който дотогава ще е технически подготвен от администрацията. Тя е една и съща от много време насам, подобна е ситуацията и при приходните агенции.
Колегите имат достатъчно голям опит за това как се съставя бюджет.
Така че бюджетът технически ще е готов до октомври, остава да видим евентуално корекциите, защото при промяна на правителството може да има и промяна на приоритетите. Така или иначе става дума за около 10-20% от бюджета, които биха могли да мигрират. Толкова едно ново правителство може да си избере накъде да насочи - в една или друга посока. Останалата част - около 80% от бюджета, е константа - това са разходи за поддържане на държавата, които всяко правителство е задължено да направи.
Смятам, че идеята за сливането на двете приходни агенции - НАП и митниците, е добра. Тя проработи в Англия, където преди около 4 г. обединиха данъчната и митническата администрация и създадоха единно звено. Това е един добър модел, а обединението е естествено. Подобни примери има и в страни с подобни на нашите мащаби. Подобно звено има и в Австрия, където има много тясно взаимодействие между двете администрации. В Германия пък случаят е съвършено различен - там фискалната система е изключително разпокъсана.
Напоследък се говори за евентуално понижение на кредитния рейтинг на България, но аз не виждам никаква причина за това. Да, има всякакви слухове. Политическото противопоставяне в една страна може би мотивира някои от рейтинговите агенции по-скоро да покажат своята бдителност.
Икономически мотиви за намаляване на кредитния рейтинг на страната няма.
Ако става въпрос за такова понижаване, най-вероятно ще забележим модификация на тенденциите, а не на самия рейтинг. Тоест някой е счел, че тенденцията е неутрална, сега може да каже, че тя е негативна например. За подобно нещо вероятно има възможност и може да се мисли. Да, тенденцията би била негативна, ако в България остане в условията на едно драматично противопоставяне между политическите сили и една неяснота накъде ще върви страната през следващия политически период, независимо кога ще настъпи той. Мисля обаче, че по-скоро тенденцията е обратна, защото очевидно има по-скоро съгласие за предсрочни избори, отколкото противопоставяне.
Що се отнася до данните за дефицита, мисля, че текущият недостиг в един бюджет не е никак честно да се коментира, особено в края на май месец с данни за април. Разбира се, открай време бюджетът е с дефицит. Има много причини за това, но няма негативно развитие на българската икономика в нито един реален показател. Нито лихви се вдигат, нито имаме свиване на кредитирането, нито свиване на потреблението - напротив. Точно обратното - общо взето имаме ръст.
Да, тревожен е показателят за намаляване на приходите, вероятно има и субективна причина - недостатъчно добра работа на агенциите.
Не е нормално да има спадане на постъпленията,
но така или иначе за всички тези драматични твърдения за катастрофи и така нататък - всичко това бих го отнесъл към политическия фолклор. Разбира се, това върви и с някои опашати лъжи, като например за това как дефицитът ще стане 10 млрд. лв. Няма такова нещо - това е говорене на господа политиците, които привличат вниманието към себе си. Не знам някой от сериозните икономисти на България да е твърдял, че вижда знаци за какъвто и да било драматичен и катастрофичен сценарий.
Ако трябва да обобщя - няма по-добра новина за България от тази за възможно политическо разбирателство и широка политическа база на съгласие. В края на краищата страната е една лодка и е безкрайно опасно тя да се клати. Има всички шансове да последваме положителния пример на Европа и това, което виждаме в Германия. Тя също е в условията на депресия, нищо че от страните в Европа има най-добри показатели. Германия показа, че това е не само възможно, но и положително за икономиката на страната.
Подобно звено има и в Австрия, където има много тясно взаимодействие между двете администрации.
FA Steuer- und Zollkoordination ( Финансова Агентура данъчна и митническа координация) все още не значи сливане на тези администрации. Сливането е щуротия на квадрат!
Хърсев, дай на колегата си да напише нещо по бюджета, той поне разбира един милиард пъти повече от теб тази материя.