:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,706
Активни 568
Страници 22,636
За един ден 1,302,066
Предизвикано

ДКЕВР си играе на "Клъцни-срежи" с цените

Творчеството на шаманите от енергийния регулатор все повече губи връзка с реалността
Калоян Стайков
Регулаторната политика на ДКЕВР от последните две години може да е накарала някои наблюдатели да се усъмнят дали живеят в една и съща реалност заедно с членовете на комисията. Списъкът с примери в тази посока е твърде дълъг, но ако някой все още се е съмнявал в това, може да се запознае с последното предложение от страна на ДКЕВР за намаляване на разходите за изкупуване на електроенергия на регулирания пазар с 1 млрд. лв. То е разделено на две части - предоговаряне на дългосрочните договори с "Ей И Ес 3С Марица-изток 1" и "Контур Глобал Марица-изток 3" и административно ограничаване на изкупуваната електроенергия от вятърни и фотоволтаични централи по преференциални цени с 50%.

Незнайно защо комисията си мисли, че предоговарянето на дългосрочните договори с двете дружества може да се случи за по-малко от месец и да влезе в сила от юли 2014 г. Тази процедура най-малкото включва анализ на последствията, уточняване на правни въпроси, консултации с експерти, консултации със собствениците на капитала и кредиторите на двете дружества и куп други въпроси, които отнемат време и дори могат да се проточат с години.

"След разглеждане на доклада на сформираната работна група комисията установи, че действащите в България дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия не са съвместими с въведените нови европейски изисквания за конкурентни пазарни условия. [...] Направените анализи на условията в съответните договори показват, че механизмите за ценообразуване не съответстват на принципите за ценообразуване и целите на Третия енергиен пакет." Това е заключение, за което



не е нужно сформиране на работна група,



тъй като дългосрочните договори се сключват на 13 юни 2001 г., а Третият енергиен пакет влиза в сила от 13 юли 2009 г. Повече от нормално е да има разминавания.

"Проблемът е отчетен и от европейските институции, изводите от чието проучване определят такива договори като нерегламентирано предоставяне на държавна помощ", аргументират предложението си от комисията. Това заключение е, меко казано, интересно, тъй като анализът на Европейската комисия на електроенергийния пазар в страната споменава дружествата на две места: на с. 4 - като дългосрочно задължение на НЕК и на с. 13 - като препоръка за проучване на възможностите за предоговаряне на тези договори. Би било добре ДКЕВР да публикува тези доклади, които цитира, и да не повтаря неприятния подход от декември 2013 г., когато в подкрепа на ценовото си решение цитира доклади на външни експерти, които никой не е виждал.

Другото предложение на комисията - да бъде ограничено изкупуването на електроенергия от вятърни и фотоволтаични централи с 50%, звучи направо разведено с реалността. "Еврокомисията посочва, че трябва да се променят съществуващите и да се разработят нови мерки за подпомагане на ВЕИ сектора, които да доведат до по-достъпна електроенергия за крайните клиенти" е един от аргументите за това предложение. В доклада на ЕК, т. 5 на с. 14, наистина се предлага изменение на модела на подкрепа за изкупуване на електроенергия от възобновяеми източници, но се предвижда това да се случи в период между 1 и 3 г., а не в рамките на по-малко от 1 месец. Предложенията още са за постепенно интегриране на електроенергията от ВЕИ в пазара;



недискриминационно разпределение на реалните разходи



за пренос и разпределение, както и на балансирането на електроенергия от ВЕИ; промяна на модела на субсидиране на тази електроенергия, след като се осигури безпроблемната работа на пазара.

Всичко това е изтълкувано от ДКЕВР като "намаляване на приходите" на производителите на електроенергия и проблемът е решен. Нищо, че това са дългосрочни договори и всякакви промени по време действието на договора са атакуеми в съда. Тези договори са също така обвързани с външно за инвеститорите финансиране, инвестиционни планове, погасителни планове и т.н., което означава, че загубите няма да бъдат ограничени до производителите на електроенергия от ВЕИ, а ще се разлеят и до пазарните участници в други сектори.

Изглежда, ДКЕВР си мисли, че регулациите в сектора могат да се извършват на база неправомерното намаляване на приходи на частни компании, за да не се увеличава цената за крайните потребители. Решението на ВАС от 2012 г., с което беше отменена таксата (която по същество беше данък) за достъп до преносната мрежа, дължима от производителите на електроенергия от вятърни и фотоволтаични централи, би трябвало да е достатъчно красноречиво, че този подход няма да мине. Единственото хубаво нещо от предложението е, че комисията най-после, дори и косвено, признава за наличието на проблем и се опитва да балансира между интересите на компаниите в сектора и крайните клиенти. Но за момента това се изчерпва с наказания за "лошите" инвеститори. Такъв подход обаче не е добра идея, дори и само заради факта, че може да остави крайните потребители на тъмно и студено.



И-НЕТ СНИМКИ
. . .
"Сега"
Вече никой не се съмнява, че "независимият" регулатор послушно изпълнява политически поръчки
10
2780
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
08 Юни 2014 21:46
Колективна безотговорност... заради това сме на това дередже. Най-важните решения се взимат от пионки скрити зад колективната отговорност. Като се започне от НС мине се през ВСС .. после през КС.. ДКЕВР, общинските съвети.. и какви ли не други безотговорни колективни органи.

Трябва гласувалите "за" дадено решение да подлежат на санкции, ако решението е незаконно.

Пълна какофония е организацията на държавата. Органите с най-голяма власт нямат никакви отговорности. Отнася се за колективните органи. Отделно отнася се за съдиите и прокурорите - никакви отговорности, само власт да четат както си искат законите.
08 Юни 2014 21:59
Незнайно защо комисията си мисли, че предоговарянето на дългосрочните договори с двете дружества може да се случи за по-малко от месец и да влезе в сила от юли 2014 г.
А, знайно е - така вдига цените на крайните потребители. По-любопитно е, че тогава тоя мухльо и другите мухлясали соросчета обясняваха, че било пазарна логика.
промяна на модела на субсидиране на тази електроенергия, след като се осигури безпроблемната работа на пазара
Биполярното разстройство разтърсва всички НПО-шници! Как може да има едновременно и пазар, и субсидия!? Ако няма да правим пазарна икономика, да се национализират всичките енерго-предприятия, та волно да си ги субсидираме!
Изглежда, ДКЕВР си мисли, че регулациите в сектора могат да се извършват на база неправомерното намаляване на приходи на частни компании, за да не се увеличава цената за крайните потребители.
Ами нали ако се увеличат цените за крайните потребители, пак ще има "намаляване на приходите на частни" лица. Баси побъркания! Отде се пръкват такива с "противоречиви демократични ценности", дето сеното на две магарета не могат да разделят.
08 Юни 2014 22:52
По-гадни от НПО-шниците са БСП-ошниците и разните видове Кутевчета. *утевчета.
09 Юни 2014 08:02
Пишат си соросоидчетата.... Пак откриват топлата вода...
Естествено е ДКЕВР да се стреми да намали разходите на крайните потребители за услугата "обществено електроснабдяване".... още повече когато има ачик спекулация с цените и начина на предоставянето на услугата....
09 Юни 2014 08:08
Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика
Айдяяяя, още един шорошоид от Институтчето по пазарна икономика. Тези получават пари от Запад и сигурно си плащат на вестника да им печатат статията. Кога си платиш всяка глупост може да мине. то е като рекламата. И след това тези със статийките си отчитат дейност и пак искат пари от Запада. Това е тя технологията.
Пък шорошоида на снимката си дал вид, че мисли, аджеба да излъже поне визуално, че нещо е измислил.
09 Юни 2014 08:25
voivodata like Институт за пазарна икономика!!!!
09 Юни 2014 09:00
Точно така, щом е ощетена олигархията, това е престъпление, щом е ощетен народа, това за поздравление.
09 Юни 2014 09:55
Всички партии в сегашния Парламент произлизат от котилото на БКП-ДС. АТАКА е партията на товариш ПУТИН и КГБ у нас !!! В енергетиката ЕРП-тата са единствените собственици, които са западни - НЕ са от червената мафия или под контрола на ГОЦЕ, Путин, Лукойл, серГЕЙ, Р.Овч. и т.н. Трябва да изключим двете "Марици", които едва кретат и отдавна са обявени за „народни врагове”, въпреки че цената на произвежданата от тях електроенергия е по-ниска от цената, на която НЕК продава електроенергията на регулирания пазар. Всички фирми в енергетиката, които изнасят ток, доставят материали, консумативи, правят ремонти и изпълняват проекти, възложени от държавата и нейните дружества, са на комунистическата мафия, на червените барони и капиталисти. Изключенията са единици. ЗАТОВА от над 5 години натискът върху ЕРП-тата е на МАХ !!!! Искат да ги изгонят на всяка цена. ЕОН видя това преди няколко години и напусна страната !!! Напусна България - страната на червената мафия !!!!! ВИЖДА СЕ : от 2 години ЕРП-тата не печелят дори за покриване на минимални инвестиции - те са почти на загуба, пред фалит !!! ДКЕВР действа поръчково и в стил ВИШИНСКИ !!! НЕК не плаща на ЕРП-тата за скъпата зелена енергия, а после ги преследва за дължими суми........, чрез „независимата” ДКЕВР. МАФИЯ на държавно ниво !!!
Червената мафия е над законите и е недосегаема. Да не говорим за демографския срив, по-страшен и от образователния срив....... България загива !!!
09 Юни 2014 10:07
Защо никой не говори за това че за вятърните и фотоволтаици разходите за присъединяване към мрежата са по- големи, защото са пръснати и на отдалечени места, а и държавата е длъжна да поддържа резервни заместващи ненекологични мощности, за в случай че вятърът не духа или слънцето не грее. Ама за компенсация на тези разходи никой не говори, щото са безспорни, а май никой няма интерес
09 Юни 2014 12:28
Може и да е "клъцни режи", но е фак,т че такова чудо да не се вдигат цените на тока не е имало в родната ни "демокрация". Замълчете "пазарници", стига сме ви сърбали попарата!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД