:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,027
Активни 713
Страници 10,592
За един ден 1,302,066

България е първа в Европа по приходи от данъци върху потреблението



България е на първо място и е рекордьор в Европа по приходи от данъци върху потреблението, сочат оповестени вчера данни на Евростат за периода 2011 - 2012 г. Косвените данъци като ДДС и акцизи са донесли цели 53.3% от всички постъпления в хазната през 2012 г. Година по-рано те са били 51.9%, а през 2002 г. - едва 41.6%. Числото е почти два пъти по-голямо от средното за целия Европейски съюз (ЕС). Средно за 28-те страни на съюза данъците върху потреблението осигуряват 28.5% от всички данъчни приходи през 2012 г.

Близо до нас по този показател са само Хърватия с 49.1% и Румъния с 45.1%. Четвъртата в класацията - Малта, "облага" потребителите с 38.8%. На обратния полюс са Белгия с 23.7-процентен дял на косвените данъци в общите приходи и Франция с 24.7%. Интересна тенденция е, че в страните, които имат повече приходи от косвени данъци, техният дял расте през годините. Точно обратното е в развитите икономики в ЕС - делът на данъците върху потреблението намалява.

Като цяло страната ни продължава да е сред държавите с най-ниско данъчно бреме в ЕС. Данъчните приходи у нас съставляват 27.9% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2012 г., а през 2011-а са били 27.3%. Любопитно е, че процентът е бил приблизително същият и през 2002 г., когато още не беше въведен така нареченият плосък данък - 28.5%. Средно за ЕС данъците през 2012 г. са 39.4% от общия БВП на съюза. С най-ниско ниво на облагане е Литва - 27.2 на сто, процентите в Латвия са както в България - 27.9, а в Румъния и Словакия - по 28.3. Данъчната тежест е най-висока в Дания - 48.1%, Белгия - 45.4%, Франция - 45%, Швеция - 44.2%, Финландия - 44,1%, Италия - 44% и Австрия - 43.1%.

За повечето страни в ЕС основен източник на данъчни постъпления са били налозите върху труда, а средно за съюза те съставляват 51% от всички данъчни приходи през 2012 г. В България този дял е най-ниският - 32.9%. Близо до нас са Малта с 34.6%, Кипър с 37.1% и изненадващо Великобритания с 38.9%. Във всички останали страни в ЕС делът на данъците върху труда надхвърля 40 процента, за да достигне 58.6% в Швеция.



ДЕФЛАЦИЯ

България е на второ място по спадане на потребителските цени (дефлация) в ЕС през май, отчита Евростат. В страната ни е измерено понижение от 1.8% на потребителските цени на годишна база (по еврометодологията). Изпреварва ни само Гърция, където дефлацията достига 2.1% през петия месец на годината. На другия полюс е Австрия, където годишната инфлация през май e 1.5%. Следват Люксембург и Румъния с 1.4% и 1.3%. Евростат потвърди първоначалната си оценка, че годишната инфлация в еврозоната се е забавила до 0.5% през май от 0.7% през април. През май миналата година инфлацията е била 1.4%, припомнят от статистическата служба.
8
2408
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
16 Юни 2014 20:29
Данъците върху потреблението не са ли ... да кажем по-справедливи от тези върху трудовите доходи?
17 Юни 2014 05:59
Данъците върху потреблението не са ли ... да кажем по-справедливи от тези върху трудовите доходи?
aми не, не са по-справедливи, защото бедните хора потребяват целия си доход, следователно плащат тези данъци върху целия си доход, докато богатите спестяват и инвестират голяма част от големите сои доходи и така се ползват с привилегия
Статията разбива на пух и прах мантрата за ниските данъци у нас!
А има достатъчно примери в "бели" държави.
Предлагам мощната форумна група нашенци в Канада да разкаже, как там първо ДДС е 13% и второ - всички разходи от първа необходимост (храна, наеми и т.н.) са с 0%. Така "бедните" хора/домакинства (доход до малко над 20хил.дол./год.) не плащат почти никакъв данък върху своето потребление. Нещо повече - след подаване на годишната данъчна декларация тамошния "НАП" им връща част от похарченото през изтеклата година като ДДС.
Подобна е ситуацията и в щатите и на Острова... Гние, гние пустия му капитализъм!
17 Юни 2014 07:56
Несъответствието е заради липсата на нормален данък имоти. Т.е. собствениците са най-айляк. Резултатът - колкото повече притежава един собственик, толкова по-малко плаща спрямо един работещ. Отделно така, няма пари за поддържане на инфраструктурата и общините се молят на държавата и чакат помощи от Европа.

Натисни тук или Натисни тук
17 Юни 2014 09:06
Косвените данъци са безмилостни, от тях няма къде да избягаш.
Купуваш си хляб за 0.80лв, от тях веднага 0.13лв отиват в хазната.
Купуваш салам за 10.00лв, в касата - 1,66лв.
Зареждаш горива за 50лв, над 50% са акциз и ДДС.
Купиш бутилка алкохол/кутия цигари - също.
--------------------------------
Преките данъци са по-манипулируеми, т.е. остават място за маневри.
Затова и данъците от тях у нас са по-малки.
17 Юни 2014 09:31
Косвените данъци са прокризисни. Защото карат хората да свиват разходите си. Освен това се крадат най-много от търговците. Всяко неиздаване на касова бележка вдига печалбата на търговеца в пъти. При акцизите пък е още по-голяма далаверата.

Данъка върху трудовите доходи пък е най-несправедливия. Щото трудовите доходи са само малка част от всички доходи на един човек. Богатите хора имат най-вече нетрудови доходи, доходи от собственост. А те в момента се облагат символично.

Единственият данък които е справедлив и действа срещу кризата е имотния данък. Защото реално облага богатството и дохода от него.

Натисни тук

Данъците трябва да са балансирани - косвени, върху трудовите доходи, върху собствеността - не трябва да има разлика в тежестта на тия три вида данъци.
17 Юни 2014 10:13
mick, ,
Не забравяй земеделските земи и горите.
Там също може да пусне чувала, редно е да се поотупа.
17 Юни 2014 21:17
Значи, ако тенденцията се запази, скъпите ни управници ще ни тласнат към все по-задълбочен аскетизъм или все по-голям дял на самозадоволяването.
проверен
18 Юни 2014 02:39
Просто косвените данъци се събират по-лесно. Купуваш нещо - плащаш ДДС или акциз.
Доходите в България са ниски и затова приходите от данъци върху дохода са ниски.
Нормалните държави имат МРЗ, която след облагане позволява на работещите да живеят нормално, а в България с тази сума не може да се оцелее.
Затова хората крият истинския си доход и от там приходите от данъци върху дохода са ниски.
Държавата може да регулира този процес, но не иска защото фирмите на върха са на определени хора и трябва да смучат кръвта човешка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД