:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,500
Активни 760
Страници 10,065
За един ден 1,302,066

ДКЕВР иска 50% по-ниски цени за новите зелени централи

Поевтиняването ще отблъсне инвеститорите, прогнозират ВЕИ фирмите
БГНЕС
Еврокомисарят по въпросите на климата Кони Хедегор (вляво) участва вчера в дискусия, посветена на околната среда и енергетиката. Тя заяви, че инвеститорите имат нужда от сигурност. "Едно от най-големите предизвикателства, стоящи пред много от държавите членки, е да има стабилна среда за инвестиции. Иначе как може да очакваме инвестиции в сектор енергетика занапред?", каза тя. В дискусията участва и Меглена Русенова от фотоволтаичната асоциация, която в същия ден разкритикува идеите на ДКЕВР за драстично намаление на цените на новите зелени централи.


Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) предлага цените на тока от вятърни централи да бъдат намалени с около 20% от първи юли, а електроенергията от различните по мощност слънчеви централи да се изкупува средно с около 50% по-евтино в сравнение със сегашните цени. Предлаганите по-ниски стойности ще важат само за новите производители, които тепърва ще бъдат присъединени към енергийната мрежа. Това стана ясно при вчерашното обществено обсъждане на намеренията на регулатора.

Предложението на ДКЕВР е добро, но на практика е безвъзвратно закъсняло. В момента желаещите да инвестират във ВЕИ централи могат да се преброят на пръсти. Интересът към т.нар. зелен бизнес бе голям, когато държавата обещаваше гарантирани високи цени за изкупувания ток и дългосрочни договори. След бума на зелените централи и последвалото повишение на цените срещу тях започна непрекъснат натиск, включително и с въвеждането на квазиданъци - например орязването в полза на държавния енергиен оператор на 20% от приходите им. Освен това ДКЕВР обяви последните две години за "нулеви" за включването на нови големи зелени мощности. Вероятно политиката на ограничаване на ВЕИ-тата ще продължи и в новия регулаторен период. По думите на бившия председател на ДКЕВР Евгения Харитонова това се прави не само заради пренасищането със зелен ток, но и защото вече "няма място за перки и солари".

Работещите в момента ВЕИ производители ще продължат да получават цените, които са записани във вече сключените им договори. Неотдавна от ДКЕВР заявиха, че ще предложат законови промени, според които регулаторът ще може да налага какво количество ток да се изкупува от ВЕИ-тата по преференциални цени. Според шефа на ДКЕВР този процент не трябва да е по-голям от 50 на сто.

В момента зеленият ток се изкупува на 100% и това е задължително и по българските, и по европейските закони. Намаляването на този процент, дори и с поправки в закона, би изправило страната ни пред поредната наказателна процедура.

Окончателното решение за новите цени ще бъде взето от комисията на 1 юли. По време на обсъждането Българската соларна асоциация и фотоволтаичната асоциация обявиха, че не са съгласни с новите цени, тъй като те ще доведат до отлив на инвеститори. "Аз искам да се откажа от преференциалната цена, но каква е непреференциалната", попита Антон Желев от соларната асоциация. Според него в доклада за новите цени не се отчитат митата, които плащат ВЕИ фирмите, както и редица други разходи. Меглена Русенова от фотоволтаичната асоциация обвини ДКЕВР, че не спазва сроковете за представяне на доклада, за обсъждане и възражения. Председателят на регулатора Боян Боев все пак призна, че може би има неточности в доклада и поиска допълнителна среща с производителите на зелен ток.



БАЛАНСИ

Шефът на ДКЕВР Боян Боев съобщи, че комисията е започнала да изпраща писма до всички ВЕИ централи с искане да предоставят финансовите си отчети, за да може регулаторът да се запознае с тяхното финансово състояние. Той изглежда пропуска, че отчетите са публични и могат да бъдат прегледани във фирмените регистри. Ако някоя от компаниите си е спестила това задължение, то тя подлежи на глоба.
11
2040
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
16 Юни 2014 19:41
Поевтиняването ще отблъсне инвеститорите, прогнозират ВЕИ фирмите


А дано! Доста "инвеститори" трябва да бъдат разкарани, не само тези с ВЕИ!
16 Юни 2014 19:42
Гадове
Как може да спират частната инициатива в подобен вид благороден бизнес
16 Юни 2014 20:12
А какво правим със старите ВЕИ?
16 Юни 2014 20:21
А какво правим със старите ВЕИ?


Aми да покриват за своя сметка резервните мощности, необходими да компенсират ВЕИ през времето, когато не работят - нощем, при безветрие и т.н.
Може да им се сложи и имотен данък - по левче на кв. см. соларка годишно.
16 Юни 2014 21:21
Поевтиняването ще отблъсне инвеститорите, прогнозират ВЕИ фирмите

Звучи ми като: "Ако не оставяте храна за хлебарките, те ще отидат другаде!"
16 Юни 2014 21:53
ДКЕВР да поиска и да върнат 50 % от парите, които ни прибраха за годините, откакто са в експлоатация! Особено тези от асоциацията на фотоволтаичните паркове! Там са най-големите айдуци!
17 Юни 2014 09:26
Интересът към т.нар. зелен бизнес бе голям, когато държавата обещаваше гарантирани високи цени за изкупувания ток и дългосрочни договори.


Нека поне веднъж някой ми обясни, защо ВЕИ трябва да се изплатят гарантирано за няколко години ? Кое ги прави по-скъпи от един ТЕЦ, или ВЕЦ ? Какъв подвиг и риск е да набоцкаш няколко хиляди силиконови панели по някой пущинак, или съответния брой вентилатори и да клекнеш да чакаш природата да ти пълни кесията ! Похвално, халал да ти е гяволъкът, но защо и държавата да ти пълни гушата допълнително ?
17 Юни 2014 12:40
"В момента зеленият ток се изкупува на 100% и това е задължително и по българските, и по европейските закони. Намаляването на този процент, дори и с поправки в закона, би изправило страната ни пред поредната наказателна процедура."

Не че съм експерт в тази област, но всъщност не би ли трябвало да е обратното? Не би ли следвало именно по европейското законодателство на това нещо да му се вика "нерегламентирана държавна помощ", което вече подлежи на санкции. И не мога да ги разбера тези европейци, след като са толкова стриктни в спазването на собствените си правила и процедури, след като се е прочул с това, че абсолютно никога, на никого и по никакви причини не прилага двойни стандарти, след като се прави на алфата и омегата на справедливостта защо не вземе да ни наложи санкции по отношение на високите цени в американските ТЕЦ-цове. В крайна сметка там също става въпрос за нерегламентирана държавна помощ. Или може би, когато е в интерес на американците двойните стандарти на ЕК са задължителни. Особено ако вредят достатъчно много на собствените му граждани. И особено, ако тези граждани са онова, което никога непроявяващия двойни стандарти ЕС нарича втора ръка хора.
17 Юни 2014 13:15
ДКЕВР иска 50% по-ниски цени за новите зелени централи
Поевтиняването ще отблъсне инвеститорите, прогнозират ВЕИ фирмите


Ами да ги отблъсне. А някои от отблъснатите е време да ги приеме с широка прегръдка СЦЗ, за активно производство на електрическа енергия от лунна светлина.
17 Юни 2014 14:42
Нека поне веднъж някой ми обясни, защо ВЕИ трябва да се изплатят гарантирано за няколко години ? Кое ги прави по-скъпи от един ТЕЦ, или ВЕЦ ? Какъв подвиг и риск е да набоцкаш няколко хиляди силиконови панели по някой пущинак, или съответния брой вентилатори и да клекнеш да чакаш природата да ти пълни кесията ! Похвално, халал да ти е гяволъкът, но защо и държавата да ти пълни гушата допълнително ?


Вторият и третият въпрос си имат отговор. За да инсталираш същата мощност перки или соларки, трябва да вложиш 1000 пъти повече метали и то не само желязо, та затова са много по-скъпи. А по въпроса за риска, ами тия чудеса си стоят на открито и се съсипват даже и когато не работят, а те не работят по 24 часа на пълна мощност, като ТЕЦ. Когато не работят, на теб си ти текат разходите за заплати и други консумативи, не е като да си си го сложил вкъщи и сам да го наглеждаш. Та от тук и отговорът, защо се налага държавата да им пълни гушата допълнително, щото иначе разходите им са много по-големи от тия на кафявите производители, нищо че няма гориво. Само на въпроса за какво са ни, след като хем са по-скъпи, хем се налага и кафявите да работят върху тях, не мога да ти отговоря.
17 Юни 2014 16:26
ХИКСЕ, ама никак не си убедителен , братко !
Няма да те открехвам, че станаха смешни, когато се оказа , че са произвеждали ток по 25 часа в денонощието /явно превъртайки по-евтиния ток от презрените ТЕЦ-ове!/.
Но , за твое сведение, аз не съм просто пишещ по форумите от скука и тридесетина години се занимавам с икономика, отчетност и финанси.
Та, къде ги видя тия заплати и осигуровки във ВЕИ ? Ако имат по една шепа хорица за тех.поддръжка, пак добре.
Влагали били скъпи метали в строителството - ами ТЕЦ, ВЕЦ и АЕЦ да не се правят с кал и слама ?!
Стоели под слънцето и се похабявали, сякаш ТЕЦ-овете са под стъклен похлюпак. Пък и перколяците в Дания и целия ЕС не са усетили още нищо, хем са набодени насред морската стихия още преди 30 години.
Айде да се уважаваме, драги !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД