Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) предлага цените на тока от вятърни централи да бъдат намалени с около 20% от първи юли, а електроенергията от различните по мощност слънчеви централи да се изкупува средно с около 50% по-евтино в сравнение със сегашните цени. Предлаганите по-ниски стойности ще важат само за новите производители, които тепърва ще бъдат присъединени към енергийната мрежа. Това стана ясно при вчерашното обществено обсъждане на намеренията на регулатора.
Предложението на ДКЕВР е добро, но на практика е безвъзвратно закъсняло. В момента желаещите да инвестират във ВЕИ централи могат да се преброят на пръсти. Интересът към т.нар. зелен бизнес бе голям, когато държавата обещаваше гарантирани високи цени за изкупувания ток и дългосрочни договори. След бума на зелените централи и последвалото повишение на цените срещу тях започна непрекъснат натиск, включително и с въвеждането на квазиданъци - например орязването в полза на държавния енергиен оператор на 20% от приходите им. Освен това ДКЕВР обяви последните две години за "нулеви" за включването на нови големи зелени мощности. Вероятно политиката на ограничаване на ВЕИ-тата ще продължи и в новия регулаторен период. По думите на бившия председател на ДКЕВР Евгения Харитонова това се прави не само заради пренасищането със зелен ток, но и защото вече "няма място за перки и солари".
Работещите в момента ВЕИ производители ще продължат да получават цените, които са записани във вече сключените им договори. Неотдавна от ДКЕВР заявиха, че ще предложат законови промени, според които регулаторът ще може да налага какво количество ток да се изкупува от ВЕИ-тата по преференциални цени. Според шефа на ДКЕВР този процент не трябва да е по-голям от 50 на сто.
В момента зеленият ток се изкупува на 100% и това е задължително и по българските, и по европейските закони. Намаляването на този процент, дори и с поправки в закона, би изправило страната ни пред поредната наказателна процедура.
Окончателното решение за новите цени ще бъде взето от комисията на 1 юли. По време на обсъждането Българската соларна асоциация и фотоволтаичната асоциация обявиха, че не са съгласни с новите цени, тъй като те ще доведат до отлив на инвеститори. "Аз искам да се откажа от преференциалната цена, но каква е непреференциалната", попита Антон Желев от соларната асоциация. Според него в доклада за новите цени не се отчитат митата, които плащат ВЕИ фирмите, както и редица други разходи. Меглена Русенова от фотоволтаичната асоциация обвини ДКЕВР, че не спазва сроковете за представяне на доклада, за обсъждане и възражения. Председателят на регулатора Боян Боев все пак призна, че може би има неточности в доклада и поиска допълнителна среща с производителите на зелен ток.
БАЛАНСИ
Шефът на ДКЕВР Боян Боев съобщи, че комисията е започнала да изпраща писма до всички ВЕИ централи с искане да предоставят финансовите си отчети, за да може регулаторът да се запознае с тяхното финансово състояние. Той изглежда пропуска, че отчетите са публични и могат да бъдат прегледани във фирмените регистри. Ако някоя от компаниите си е спестила това задължение, то тя подлежи на глоба.