:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,162
Активни 684
Страници 21,727
За един ден 1,302,066
Прозрение

Партиите не са това, което вие си мислите, че са

Няма леви, няма десни. Има партии на властта, на аутсайдерите, на доволните и на прецаканите от положението
Иван Стамболов-Сула
Един от големите недостатъци на колективното мислене у нас е представата му за политическите партии. Обществото живее с убеждението, че ги познава, а всъщност изобщо не е така. Спрете случаен човек на улицата, накарайте го да ви изреди българските партии и той ще започне: "Ами, БСП, които са социалисти. После ГЕРБ. Те пък са десните. Има и някакви други десни, но не мога да се сетя как се казват към днешна дата. След това имаме ДПС, които са турците, и "Атака", които са националистите, но в момента са заедно с турците. Имаше и една много весела партия - РЗС, обаче сега май са я прекръстили на ББЦ и са сменили фронтмена." Най-вероятно така ще отговори случайно спреният човек и дълбоко ще сгреши. Ще повтори грешката на общественото мнение, което също смята, че партиите са тези плюс още няколко там по терена. Всъщност и случайният човек, и общественото мнение се заблуждават. Партиите в България съвсем не са тези.

Какво означава "партия"? Партията е част от цяло, следователно като събереш всички партии, трябва да получиш цялото. Партиите се различават помежду си не по някаква друга причина, а единствено защото и хората са различни. Според своите икономически интереси и културни нагласи едни подкрепят една партия, други - друга. Кои тогава са тези истински български партии, които, като ги събереш, ще дадат картината на цялото и всеки ще може да намери себе си в някоя от тях? Ще ви кажа.



Най-напред това е БПВ - Българската партия на властта



В нея членуват всички министри, депутати, президенти, съдии, шефове на агенции и изобщо целокупната национална номенклатура, която с известни приливи и отливи циркулира между важните постове и ключовите позиции. Те свободно се групират помежду си, ловко договарят бъдещите си участия и единственият им дерт е това никога да не свърши. Към тази партия се числят и известен брой търговски дружества, като всяко от тях си има Патрон на определена позиция. Когато този Патрон е управляващ, търговските дружества печелят по-големи обществени поръчки. Когато е в опозиция - печелят по-малки, до следващия път.



После идва ППА - Партия на политическите аутсайдери



Членовете на тази партия също са политици и по нищо не се отличават от членовете на БПВ - освен по това, че не са на тяхно място, а страшно много биха искали. Тук ясно се различават две крила: на Субсидираните и на НеСубсидираните. В мъничкия свят на политическите аутсайдери първите са "тарикати" и обект на завист и подмазване от страна на вторите (които пък можем да разделим на "шматки" и "мушмороци", но това е тема на отделно изследване). Субсидираните са онези, които са успели с Божията помощ или поради Божие недоглеждане да преминат 1% на последните парламентарни избори и за този героизъм държавата по закон им плаща дълго време след като хората, които са гласували, за да осигурят този 1%, са се отвратили и се срамуват от постъпката си.

Разбира се, между тези две партии непрекъснато се осъществява политическо номадство. Групи членове на Аутсайдерите понякога успяват да се групират така, че чрез сложно коалиране и тежки клетви за вярност успяват да се запишат при Властовиците. И обратно - поради некадърност и безочие членове на Властовиците изпадат и се вливат в гладните редици на политическите аутсайдери. Но тези движения напред-назад не са съществени и не променят картината.

Не всички български партии са съставени от професионални политици. Например



ПДП - Партията на доволните от положението



- не е. Нейната членска маса е много разнородна. Там можете да видите както мастити олигарси, така и скромни митничари, катаджии, фолк певици, телевизионни звезди, коафьори, масажисти, професионални бенефициенти на социални помощи и дребни чиновници в селските общини. Това са консервативни хора, без да го осъзнават, и не възразяват срещу статуквото, макар често да твърдят обратното.

В едно политическо семейство с партията на Доволните попада



БПЗСИ - Българската партия на заетите в сивата икономика



Нейните членове също са доволни от статуквото и по-специално от установената практика работодателите им да не плащат данъци, за да им плащат по-големи заплати. Именно по този въпрос членовете на БПЗСИ влизат в противоречие с "Фракцията на професионалните бенефициенти на социални помощи" в ПДП, които по обясними причини искат да се брулят колкото може повече данъци от бизнеса, наричайки тази своя доктрина "излизане на бизнеса на светло". В БПЗСИ има едно много мощно течение, което се казва КНВПОП - Клуб на невъзразяващите против организираната престъпност. Неговите членове се издържат от дейности, свързани с престъпността, дори когато самите те не са престъпници, а просто заети в този сектор. Гледат с тревога на всеки сериозен опит за борба с организираната престъпност, защото виждат в него посегателство срещу препитанието си. За щастие такива сериозни опити в България не се правят.

Стигаме до



ПП ДЧТПС(с) - Политическа партия "Държавни чиновници, тунеядци и приятели на синекурата" (симпатизанти).



Това "симпатизанти" в скобите е изключително важно, защото изразява отношението на ПП "ДЧТПС"(с) към БПВ - партията на властта. Кадровият състав на ДЧТПС е динамичен, но като цяло крилата са две: ТЕЗИ, които ги уволняват, за да назначат другите, и ОНЕЗИ, които ги назначават, след като са уволнили първите. Разбира се, двете крила непрекъснато преливат едно в друго, като членове на първото стават членове на второто - и обратно. Но като цяло ДЧТПС е монолитна организация с изкристализирали ценности. Има политолози и антрополози, според които тази партия съвсем скоро ще престане да бъде партия и ще се превърне в отделен биологичен вид.

Една от най-многочислените партии е



ПТОНПБ - Партията на трайно онеправданите, недооценените и прецаканите в България



Нейната членска маса също е пъстра и разнообразна. Тук крилата са три и се дефинират спрямо отношението си към системата: ЖПцС, ЖПмС и ЖПнС - "Желаещи да прецакат системата", "Желаещи да променят системата" и "Желаещи да пренаредят системата".

Първите денонощно мърморят, че всичко е отчайващо непоправимо, държавата е отвратителна, а обществото - корумпирано. Вярват, че самите те са носители на редки таланти, но простаците и завистниците ги изолират от злоба. Те обикновено изливат омразата си по кварталните кафенета или из форумите в интернет. Веднъж годишно НЕ гласуват на каквито там избори се случат, за да накажат системата и може би затова системата изглежда все така жестоко наказана.

Желаещите да променят системата вярват, че това е възможно и може би са прави. Те често пренебрегват областите, в които са добри професионалисти, за да участват безкористно в обществения живот. Тях или ги мразят, или им се присмиват според това дали са се захванали с активна политика, или са проявили благоразумието да се въздържат.

А пък желаещите да пренаредят системата са особен вид опортюнисти, които като цяло я одобряват, но не одобряват своето място в нея. За тях далаверата е сделка, в която не участват лично. Доблестно критикуват всички, които неправомерно се обогатяват в големи размери, но биха продали и най-скъпото си, за да са на тяхно място.

И накрая трябва да споменем и БПВОКНЖДБЗПНТНПКДБР - Българската партия на всички онези, които не желаят да бъдат занимавани с политика, но това е невъзможно преди Картаген да бъде разрушен. Хубавото на тази партия е, че ако тя е на власт, ако тя състави правителство, което да управлява поне 3-4 мандата, "животът - както е казал поетът - ще дойде по-хубав от песен, по-хубав от пролетен ден..." А лошото на тази партия е, че никога няма да поиска властта и дори да й я дават, няма да я приеме.

Ето това са истинските партии в България. Другото са камуфлажни образувания в една привидност, която несъвършените ни сетива приемат за реалност. Ако се позиционирате правилно в някоя от тях, ще можете да живеете с утехата, че сте адекватно политически представени. Ако ли пък не - никой не може да ви попречи да гласувате за някоя от псевдопартиите, описани от случайно спрения на улицата човек в началото на тази кратка студия. За съжаление няма да можете да гласувате за никоя от действителните партии на България, ако и да сте се намерили в някоя от тях. Това е така, защото тези партии никога не участват в политическия живот с истинските си имена. Особено БПВОКНЖДБЗПНТНПКДБР...
Карикатура: Христо Комарницки
----
27
3672
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
27 Юни 2014 21:18
следователно като събереш всички партии, трябва да получиш цялото


Абсолютно невярно!
27 Юни 2014 21:30
За този виден протестър се чудя дали попада в ПТОНПБ или в ППА
27 Юни 2014 21:30
. От целия този "алабалализъм" разбтах само, че автора клони към ЖПнС - "Желаещи да пренаредят системата".
27 Юни 2014 21:37
Неуместни хостроумия...
27 Юни 2014 22:07
Айде ся, не ви харесва...правилно го е рекъл афтора...кат не ви харесва четете Оги Минчев или А. Райчев.
27 Юни 2014 22:09
Опита се и той, завалийката, да се докопа до копанята , кесейки до мадам "Yes" .
Ама, на ..., хубаво му казваха колегите му- форумци от "Сега" - по-добре във форума на "Сега", отколкото никой в партията на мадам "Yes".
27 Юни 2014 22:18
Написаното много ми хареса и класификацията е остроумна и точна. НО има голямо бяло петно. Най-голямата партия в последните години е ПН-партията на негласуващите и ако справедливо от НС се изхвърлят готованковците настанени на техните места остават 120 депутати и 120 празни стола. Следващата солидна сила на която са ограбили местата са партиите за които е гласувано и не влизат. Като махнем натрапниците наместени на техните столове остават в НС максимум 60 депутата. Това е горчивата истина биеща камбаната, че в метрополията нито има демокрация, нито е представителна.
27 Юни 2014 22:21
Иван Стамболов e сравнително неприятна натура, която кухо остроумничи за какво ли не.
27 Юни 2014 22:38
А лошото на тази партия е, че никога няма да поиска властта и дори да й я дават, няма да я приеме.
Като егалитарист поне не си слагам капаци.За съжаление автора е прав.Първо изискване за читав политик е да не иска да управлява.Няма как да стане,освен цялото общество да е от професори(което повдига въпроса - кой оправя канализацията.....и домакинята повикала бригадата водопроводчици.Макар че последния въпрос дори не е риторичен,опирайки се на класиката с Тереза Орловска)Пропуска се че при революционна ситуация рискуваме и по-трагичен случай от наш Боце или партократ кат Съселчо.......Дами и господине(издирван от МВР) ,много е зле ....тия шматки няма ли да гръмнат Народното вместо да пускат мейли?
28 Юни 2014 11:01
Ясно е, че лява политика в днешния свят на диктатура на капитала не може да се води. Ако лява партия се опита да ограничи грабежа на финансовата олигархия над народа, тази олигархия веднага изсипва парите си в медиите и срещу провежданата лява политика започва бясна кампания от лъжи и манипулации, следва дестабилизиране на банковата система и бягство на капитали. Накарая самият ошашавен народ сваля тази лява партия от власт. Това се нарича диктатура на капитала.
28 Юни 2014 12:04
Какво означава "партия"? Партията е част от цяло, следователно като събереш всички партии, трябва да получиш цялото.

Този човек очевидно още си играе с "Лего" за осемгодишни.
28 Юни 2014 12:48
Какво означава "партия"? Партията е част от цяло, следователно като събереш всички партии, трябва да получиш цялото
Така си е. Какво точно, не ви стана ясно. Така работи Светът, като цяло и всяка от отделните му съставни, ако се разгледат, условно, като отделно цяло
28 Юни 2014 12:50
И така, както този Сула представя цялото е много по-достоверно от другото цяло -- леви, център, десни и отенъците им.
28 Юни 2014 13:46
Залудо пиши, залудо не стой
28 Юни 2014 15:34
Ако се позиционирате правилно в някоя от тях, ще можете да живеете с утехата, че сте адекватно политически представени.
Намерих се!
Иван Стамболов
28 Юни 2014 17:55
Визуално е еволюирал от това

(снимка: натиснете тук)

до костюмния си образ горе... готви се Ванко за избори, пост... ще работи за вашето и моето благо... решил го е!

28 Юни 2014 18:34
Иване едно време не носеше ли фамилията Стойчев? Апропо статията я бива.
28 Юни 2014 19:28
Нелош пасквил !
28 Юни 2014 19:28
Да, наистина статията е добра. А в резюме тя може да се предаде съвсем кратко : у нас винаги е имало две партии - едната винаги е с властта, за да я използва, а другата винаги е против властта, за да страда.
29 Юни 2014 01:54
Партиите не са това, което вие си мислите, че са

И совите не са това, което са...
29 Юни 2014 07:57
Ама, на ..., хубаво му казваха колегите му- форумци от "Сега" - по-добре във форума на "Сега", отколкото никой в партията на мадам "Yes".
Кой е този от форума? Намирисва ми на ДЪРТРЕАЛИСТ. Инак статията иска да каже, че мнгопартийната система у нас не работи и не е за нас. Най-успешна е или президенстката република от типа на Русия (при условие, че мнозинството гласува за една личност) или еднопартийната от типа на Китай.
29 Юни 2014 09:38
Партиите са легализирани надзаконови структури.
29 Юни 2014 09:42
Партиите не са това...

Да, защото няма убеждения и воля да се постигнат резултати вследствие на тези убеждения. Да, защото все повече партиите стават лидерски и резултатите им на изборите зависят не от платформи и програми, а от уменията на PR-те да оплюват опонентите им. Да, защото на партиите се гледа като на ЕАД-та,които ще ти осигурят някаква позиция в зависимост от активността ти. Да ...
29 Юни 2014 09:48
Партиите са легализирани надзаконови структури.

Не точно. Партиите са политически формации, отговарящи на закона за политически партии.
29 Юни 2014 09:49
все повече партиите стават лидерски и резултатите им на изборите зависят не от платформи и програми, а от уменията на PR-те да оплюват опонентите им.

29 Юни 2014 09:54
29 Юни 2014 11:32
Радващо е, че г-н Сулю не отговаря на високо ниво за наименованията, че такива абревиатури е нацвъкал...

Всъщност всички туземски партии са отломки от Партията БКП, партията на приспособленци и тарикати, наброяваща 1 цял милион преди 25 г. След като политическите инжилери я разроиха, се появиха всякакви уродливи образувания с преобладаващо ДС в името, за да е гаврата пълна, и да е ясно че Юмрукът на Партията е нявсякъде и във всичко. В актуалната политическа (мафиотска по същество) гарнитура преобладават гърмяни зайци като Сава, Павел, Буда и неустановените агенти Дмитрич и Сидоров.ру - професионални русофили.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД