Според текстовете в сегашния вариант на наредбата доброволните отряди бива мотивирани със заплащане от държавата и общината, както и от фирми и физически лица. Също така те биваха освобождавани от плащане на местни такси и получаваха безплатно дърва за огрев.
Официално мотивът за внасянето на промените е изпълнението на Стратегията за развитието на доброволните отреди. Факт е обаче, че наводнението във Варна и Добрич показа колко успешно може да се използва помощта на доброволци, ако държавата знае как.
За да влязат в доброволен отряд, желаещите трябва да подготвят цяла купчина документи - свидетелство за съдимост, копие от диплома и придобита квалификация, медицинско и документ от психодиспансер, писмено съгласие на работодателя и декларация за съгласие за обработка на лични данни. Преди да стане пълноправен член на отряда, всеки преминава първоначална и специализирана подготовка. Съгласно новите промени това ще става по програма на академията на МВР в центровете на пожарната, Българския червен кръст и здравното министерство. Доброволци могат да стават хора над 16 години.
С измененията отговорността за отредите се прехвърля на кметовете на общини и местните началници на пожарната и "Гражданска защита". Доброволците ще бъдат със специални униформи и с пагони, които ще показват кой е ръководител и отговорник на група. Най-висшият чин - ръководител, ще бъде с три нашивки на пагона. Обикновеният доброволец е с една. Когато има нужда да се използват отрядите, те ще бъдат информирани от дежурните в общината през оперативните центрове на МВР или чрез Националната система за ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт и населението при бедствия.