Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) е разкрила мащабна схема за атака срещу няколко банки, а не само Първа инвестиционна банка.
Схемата е била изградена от лицензиран инвестиционен посредник, съобщи ДАНС. Чрез мрежа от свързани фирми за маркетингови услуги на 26 и 27 юни са изпратени стотици съобщения, обединени под заглавието "Информационен бюлетин относно рисковете за депозити в български банки". Във въпросния авторите съобщават, че поставената под надзор от централната банка Корпоративна търговска банка не е единствената, която има проблеми. "Налице е риск за валутния борд и девалвация на българската валута подобна на ситуацията от 1998 г. Депозитите на гражданите ще бъдат избубени или пожертвани за спсяването на българската икономика.Във връзка с тези факти разполагаме с изгодно предложение как може да предпазите вашите средства", пише в "бюлетина", пълен с фактологически и правописни грешки.
Засега не е ясно колко хора са получили това съобщение. Според разследващите става дума за стотици граждани и фирми. От ДАНС уточниха, че при тази акция са арестувани двама души. Иззети са и компютри от офис в столицата. Повдигнати са им обвинения по чл. 326 от Наказателния кодекс, който предвижда до две години затвор за всеки, който "предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога".
Със задържането на двамата броят на арестуваните през последните два дни нарасна до 8. Арестите започнаха в събота в Русе. Там бе задържан 45-годишният Венцислав Ангелов-Чикагото. Според разследващите чрез профила си във "Фейсбук" и с клип, качен в YouTube, той е разпространявал информация, "съдържаща злонамерена атака срещу голяма българска банка и призиви за сваляне на валутния борд". По-късно от ДАНС обявиха, че са арестували още един мъж в София, който пък разпространявал подобна информация с цел лично облагодетелстване. БНТ съобщи за трети арест, отново в столицата. Той е на компютърен специалист, засичан да се занимава с хакерство. Разследващите твърдят, че задържаният е имал кредит от банката, която атакувал.
И тримата арестувани най-вероятно ще се отърват само с административно наказание, научи "Сега". Те бяха задържани за 24 часа, но прокуратурата няма да им налага 72-часов арест. Не е ясно какъв ще е размерът на глобите. Според Закона за кредитните институции глобата за физическите лица е от 2000 до 5000 лв., а за юридическите - от 10 000 до 30 000 лв. Ако информацията се разпространява през медии, санкциите са по-високи. Наказанията се налагат от БНБ. Според Наказателния кодекс пък тези действия са класифицирани като вредителство, за което се предвижда лишаване от свобода за срок от 3 до 10 г., при тежки случаи - от 5 до 15 г.
В неделя ДАНС съобщи, че са задържани още трима души. Разследващите смятат, че те са разпространявали есемеси, имейли и телефонни обаждания към хора от цялата страна. Според ДАНС става дума за "невярна информация, уронваща престижа на търговски банки и дестабилизираща банковата система". Засега не е ясно за какъв срок са арестувани те и дали прокуратурата ще поиска постоянното им задържане под стража. Вчера стана ясно и че е започнала операция за задържане на хора, които в петък умишлено са създавали опашки пред банките с цел да засилят паниката. За тези организирани групи съобщи още в края на миналата седмица главният секретар на МВР Светлозар Лазаров. Той обясни, че те са заставали пред банковите клонове под предлог, че проверяват лихви и условия по кредити, и са прекарвали там часове.
Според информация на БГНЕС пък на телефонната линия на ДАНС, открита в събота, е постъпил сигнал срещу експремиера Бойко Борисов, който още от петък твърди, че държавата трябва да повика на помощ Международния валутен фонд. В събота Борисов продължи с непремерените изказвания. "Свръхемоционалните политически послания на Бойко Борисов водят до дестабилизация на държавата. Тяхната интензивност вече градира до неконтролируемо и некомпетентно говорене по чувствителни теми, каквито са финансовата сигурност и стабилността на държавата. Това политическо пресиране на обществото води до излишен смут", отговори финансовият министър Петър Чобанов в нарочно съобщение.
ОПАСНИ ВРЪЗКИ
Първият задържан в събота - Венцислав Ангелов - се оказа с любопитна история. Той е баща на русенеца Йордан Бонев, който се водеше председател на гражданското движение "Свобода". Член на същото движение е и Бисер Миланов - Петното, станал известен покрай миналогодишните протести срещу кабинета. Миналото лято Миланов, Бонев и сподвижниците им многократно се опитваха да радикализират протестите и бяха чести гости на сбирките, които премиерът Пламен Орешарски провеждаше с уж произволно избрани граждански организации в Министерския съвет. Миланов бе заснет и в разговор с Николай Бареков. Русенецът подкрепяше кабинета, като дори заяви, че ако го назначат за вътрешен министър, бързо ще се справи с протестите. Той е многократно осъждан, а в момента срещу него върви дело заради заплахи срещу двама журналисти от Би Ти Ви.
|
|