Климатичните условия и по-специално жегата и влажността в северната част на Бразилия са причина за високата резултатност на Мондиал`14. Това твърди д-р Майкъл Дейвисън от "Изокинетик", медицински център на FIFA, базиран в Англия.
Енергията на футболистите се изчерпва драматично, водейки до повече грешки и до повече голове, смята Дейвисън. Изтощените от жега играчи, които изминават в един мач по 8-10 км, от умора започват да грешат и не изпълняват напълно тактическите задачи на треньора. А допускането на гол не е само заслуга на нападението, а и грешка на защитата.
Показателен е фактът, че резервите вкарват най-често от което и да е световно първенство. Вече имаме 27 гола на такива футболисти срещу рекордните досега 23 от Германия`06. Като цяло резултатността е извънредно висока и 10 мача преди края на Мондиал`14 е бит и рекордът по попадения със 150. В ЮАР 2010 бяха отбелязани 145.
"Представянето на футболистите се променя при горещи и влажни условия - твърди д-р Дейвисън. - То се проявява различно - според тяхната позиция в отбора, физическата им подготовка, статуса им на хидратация и нивото им на "топлинен стрес". Тимовете от южноамериканските и въобще от "горещите" страни доминират до момента и това ме кара да мисля, че тяхната тактика е изградена върху способността им да играят в подобни условия."
Досега европейски отбор не е печелил световната купа в Южна Америка и въпреки че някои тимове като Германия, Холандия и Франция все още показват силни игри. От решаващо значение е, че Германия и Холандия имат много млади футболисти, повечето от които играят в местните първенства. Ключов фактор е, че тези първенства имат зимни паузи, смята Дейвисън.
"Влагата и жегата намаляват запаса на гликоген - енергията, натрупана в мускулите - и това води до намаляване на концентрацията и способностите на защитниците да бъдат в точното време на точното място. Като например да следят положението на противниците в наказателното поле - смята Дейвисън. - Европейските играчи, чиито клубни първенства нямат зимна пауза, страдат от дългия сезон и натрупаната умора. Тяхната способност да се възстановяват е нарушена."
Очевидно е, че и голяма част от южноамериканците играят в Европа. В случая с Бразилия се касае до голям брой национали, подвизаващи се в английската Висша лига. Но Дейвисън твърди, че те се възползват психологически, защото са запознати с условията.
Но дори и германците страдат. Те показаха признаци на умора в края на мача с Гана, а след това имаха трудности да преодолеят САЩ в последната среща в Ресифе.
Затова треньори и медицински щабове роптаят срещу нежеланието на FIFA да позволи повече почивки за пиене на вода. Преди загубата от Уругвай италианският треньор Чезаре Прандели лобираше много за това, но бе игнориран от FIFA. Международната централа настоява спирания на играта за пиене на вода да има само когато е покрит един критерий, познат като Wet Bulb Globe Temperature (WBGT) - мярка, която отчита топлината, влажността и скоростта на вятъра, но не и преди температурата да стане над 32 градуса. WBGT не достигна необходимото ниво в мача Италия - Англия, например, независимо от изключително високата влажност. Видяхме спиране на играта на мача Португалия - САЩ.
И двете срещи бяха в Манаус, в Амазонската джунгла. Футболисти от всички тези отбори по-късно се оплакаха, че са имали схващания, а поне един от италианския тим е имал халюцинации. Но не е само Манаус. Трима американци също получиха крампи на мача с Гана в Натал. И изобщо - изобилства със случаи на футболисти, оставени на резервата скамейка заради различни схващания.
"Би било интересно да се направи проучване дали повече като резерви са влизали нападатели - казва д-р Дейвисън. - Ако е така, тогава е ясно защо защитите са толкова уморени в края на мачовете и допускат толкова много грешки. А влезлите свежи нападатели просто капитализират тези грешки.
"Различни проучвания показват, че все повече голове падат в последните 15 минути на всяко полувреме и това се обяснява с натрупаната умора", подкрепя тезата бразилският физиолог Турибио Лейте.
|
|