Забраната за носене на бурка на публично място във Франция не е нарушение на човешките права, обяви съдът в Страсбург (ЕСПЧ). Според Европейския съд за човешките права забраната за носене на дрехи, които закриват лицето изцяло, не е нарушение на свободата на религията, нито на личната неприкосновеност. Казусът бе повдигнат от 24-годишна французойка мюсюлманка. Законът, който забранява бурките на публично място, бе въведен през 2010 г. и налага глоби до 150 евро. Според съдебното решение това не е атака срещу религията и съответното облекло, а срещу факта, че скрива лицето на носещия го. Проблемът в случая е, че лицето играе особена важна роля в обществената комуникация и скриването му влияе зле на общността.
Проблемът в случая е, че лицето играе особена важна роля в обществената комуникация и скриването му влияе зле на общността.
Следователно, общностите на мюсюлмани, в които скриването на лицето е религиозна традиция, могат да се определят като ... "зле повлияни". А то ще рече, увредени или дори малоценни, спрямо общности на немюсюлмани или дори на мюсюлмани, в които закриването не е традиция. И това ако не е атака срещу религията, не знам кое ще е. Просто ЕСПЧ прекара граница - спрямо нея част от исляма е ... "отвъд", чужд на Европа. Съдът отсъди в полза на религиозната ... традиция. Която в Европа не е мюсюлманска, очевидно. Така мюсюлманската религиозна практика бе обявена за вредна за европейските общности. Тчк.