Европейският съд за правата на човека реши вчера, че България е нарушила конвенцията за човешките права по отношение на двама доживотни затворници, задължи я да им плати общо 12 600 евро за морални щети и съдебни разноски, но изрично посочи, че не настоява за освобождаването им.
Делото "Харакчиев и Томов срещу България" съдържа препоръка на Страсбург към българските законодатели да преразгледат автоматичното налагане на строг затворнически режим и изолация на всички доживотни затворници. 46-годишният Митко Харакчиев и 60-годишният Людвик Толумов се оплакаха от нехуманно и деградиращо отношение в затвора и от липса на ефективни правни мерки за защита на доживотните затворници. От 2004 г. Харакчиев излежава доживотна присъда без право на замяна в Старозагорския затвор заради четири въоръжени грабежа на моторни превозни средства с извършени две убийства и два опита за убийства. Толумов също е в затвора за въоръжен грабеж с две убийства, като изтърпява от 2000 г. доживотна присъда с право на замяна в Пловдивския затвор.
И двамата се оплакаха от много лошите условия в затвора и пълната изолация, които по мнението на европейските съдии, включително и на българската представителка Здравка Калайджиева, са нехуманни. Освен това Харакчиев настоява, че до 2012 г. не е имал дори теоретична възможност за замяна на наказанието си, например чрез помилване от вицепрезидента, защото практиката е била такава. Макар че законът позволява от 2006 г. президентска милост дори за най-тежко наказаните, едва в началото на 2013 г. е направен такъв жест към един-единствен затворник. В този смисъл България де факто е изключвала всякакви правни мерки за защита на такива затворници.
Присъдените 4000 евро за Харакчиев и 3000 евро за Толумов са обезщетение само за нечовешките условия в затвора. Съдебните разноски са оценени на 5600 евро.
|
|