Коалицията около "България без цензура" на Николай Бареков е изпратила най-скъпите български депутати в Европейския парламент. За двете спечелени места коалицията е изразходвала 1.926 млн. лв., или по 963 150.5 лв. на човек. Това е близо 3.5 пъти повече от цената на един депутат, пратен от ГЕРБ - партията, похарчила най-малко на фона на изборните си резултати. Официалният отчет на коалицията около Бареков дава сериозни основания да се счита, че правилата на Изборния кодекс за финансиране на кампанията са нарушени и разходите на формацията са по-високи от декларираното.
Това показват отчетите за извършените от партиите, коалициите и инициативните комитети разходи за кампанията по провеждане на евроизбори 2014. Сметната палата публикува вчера документите, но тепърва предстои проверка на данните.
Пред Сметната палата Бареков и компания декларират, че са набрали за изборната кампания толкова, колкото са и похарчили - 1.926 млн. лв. 1 046 821 лв. от тях идват от собствени парични средства на партиите в коалициите (146 821 лв. от "България без цензура", 550 000 лв. от ВМРО, 200 000 лв. от Земеделския съюз и 150 000 лв. от "Гергьовден"). Останалата част от сумата е дарена от физически лица. За цялата кампания коалицията официално отчита дарения от 217 физически лица на стойност 859 480 лв.
Тези числа се разминават драстично с декларираните в хода на кампанията дарения от граждани. Съгласно правилата на Изборния кодекс всяко новопостъпило дарение се вписва в единен регистър в срок до три дни от получаването му. По този ред по време на кампанията коалицията около Бареков декларира получени дарения от 500 лица. Срещу всяко от даренията е записано, че то е правено с цел "избори за членове на ЕП". Сега изведнъж се оказа, че даренията на 285 граждани на стойност 309 970 лв. не следва да се включват в разходите по кампанията. В специално обяснение пред Сметната палата, противно на действията си до момента, Николай Бареков твърди, че тези суми не са били дарени на коалицията по реда на Изборния кодекс с цел финансиране на европейските избори. Според новата версия даренията са правени по реда на Закона за политическите партии само за партия "България без цензура" с цел финансиране на общата й дейност. Със същия мотив Бареков обяснява и липсата на декларации за произход на дарените средства, когато сумата е над минималната работна заплата.
Ако Сметната палата не приеме тази версия, коалицията на Бареков ще е в нарушение на максималния праг за финансиране на кампанията за евроизборите от 2 млн. лв. С отчетените лични средства на партиите и всички получени дарения финансирането на кампанията би възлязло на 2 236 271 лв. Подобни съмнения имаше още по време на кампанията заради разточителното медийно присъствие, производството на тениски, плакати, ползването на билборди и т.н. Санкцията за това обаче не е сериозна - глоба от 5000 до 10 000 лв. за лицето, което представлява коалицията, в случая Бареков.
Това е поредният скандал около кампанията на коалицията около Бареков. В хода на отчитане на дарителите се оказа, че в списъците има дублирания на имена и така е нарушено ограничението за максимум 10 000 лв. дарение от едно физическо лице. От даденото обяснение от коалицията пред Сметната палата става ясно, че тези дублирания - 12 на брой, са отстранени в рамките на срока, в който трябва да стане това. Тече и проверка на НАП за доходите на самия Бареков, наредена от прокуратурата.
Данните от отчетите показват, че с най-ниски разходи на фона на постигнатите изборни резултати е ГЕРБ. Партията на Бойко Борисов успя да прати в Европарламента 6-има депутати, като е похарчила за тях средно по 270 497 лв. на човек. Впечатление при ГЕРБ правят ниските разходи за медийни услуги - 385 316 лв. Хората на Борисов са предпочели да заложат на провеждането на концерти и събрания, като по това перо водят с 483 416 лв. разходи, и на плакати и брошури - 464 492 лв.
Първенец по разходи за медийни услуги е "Коалиция за България", която се класира на второ място по общи разходи (1.89 млн. лв., или 474 8231 лв. на депутат) за кампанията след коалицията около Бареков. От тази сума 1.41 млн. лв. са платени по договори с медии, преимуществено електронни.
ДПС е с далеч по-малко разходи за медийно отразяване - 539 946 лв., но пък е харчило ударно за плакати, брошури и т.н. - 498 443 лв. Впечатление при ДПС правят големите разходи за гориво. Ако числата отразяват реалността, това е партията, обикаляла най-много по изборите. За гориво ДПС отчита разходи в размер на 70 222 лв., при 39 624.9 лв. на БСП и 8018 лв. на ГЕРБ. ДПС е и партията, която в най-голяма степен е разчитала на класическо финансиране на кампанията си - с постъпления от членски внос. От събраните и изхарчени от ДПС 1.61 млн. лв., от членски внос идват 496 000 лв., останалото е от субсидията. При големите партии пари от членски внос отчита само "Атака". Тя е и големият губещ от кампанията с нито един излъчен евродепутат въпреки изразходваните 1.39 млн. лв., предимно за медийно отразяване. Реформаторският блок е похарчил общо 744 702.41, от които 670 500 лв. от собствени средства на участващите партии и 33 652 лв. дарения от физически лица. АБВ на Георги Първанов, която също не успя да вкара депутат, е похарчила за евроизборите 396 878 лв.
|
|