Фокус: Г-н председател, защо нарекохте исторически деня, в който Жан-Клод Юнкер бе избран за президент на Европейската комисия?
Манфред Вебер, председател на ПГ на ЕНП в ЕП: Денят наистина е исторически, защото бе избран за председател на Европейската комисия кандидат, който направи предизборна кампания за поста си, който участваше в продължение на цялата предизборна кампания за Европейски парламент. Това беше подход тест и той успя. Защото принцип е хората да познават тези, които ще ги управляват, но още по-важно е те да познават преди изборите този, който ще управлява посредством Европейската комисия Европейския съюз.
Ф: Бихте ли обяснили ролята на Групата на Европейската народна партия в Европейския парламент при прилагането на набелязаните приоритети на политическото семейство на Европейската народна партия в следващата Европейска комисия?
МВ: Всяка институция в Европейския съюз има своите отговорности. Комисията предлага законодателните проекти, в парламента обсъждаме и приемаме. Всяка институция има своята част от законодателния процес, която трябва да спазва и да изпълнява. Това е нашата работа, за да уверим гражданите на ЕС в тяхното бъдеще. Мястото на Европейската народна партия в този процес е своеобразно свързващо звено. Най-важният въпрос за нашето политическо семейство са постигането на икономически растеж и създаването на работни места, по-специално за младите. Втората по важност за нас задача е укрепването и развитието на единния пазар, а важен компонент в него представлява енергията и диверсификацията на енергийните източници. Тази задача е важна и за всяка страна - членка на ЕС. Важна е и за България. Като част от единния европейски пазар е новият дигитален пазар. Същевременно за нас е важно принципите да се спазват не само на европейско, но и на национално равнище. Имаме колеги както в София, така и в останалите столици на националните държави, затова е важно да покажем, че за да спазваме европейските отговорности, трябва да спазваме националните отговорности. Принципът на субсидиарността за нас е крайъгълен камък. Друг важен приоритет за нас е външната политика. Важни са решенията на кризите в Сирия и в Украйна. Европа трябва да действа, Европа трябва да изказва ясна позиция. Но Европа трябва от бъде и част от всички държави нейни членове, за да могат те от своя страна да бъдат реално нейни съставни части.
Ф: За нас, в България, от изключително значение е заявеният като нов приоритет: създаването на единен европейски енергиен съюз като възможност Европа да говори с единен глас с трети страни. Конкретно за енергетиката това е Русия.
МВ: Имам силни съмнения, че сегашното българско правителство действително работи за общия европейски интерес. И бих искал да кажа, че изобщо има силни съмнения за това. Моите пожелания са с идващото следващо българско правителство заедно да работим в по-тясна връзка. Заедно с другите европейски нации и с Европейската комисия, за да защитим общия ни интерес. За България трябва да бъде ясно, че, от една страна, тя трябва да бъде много по-твърда с нашите партньори в тези енергийни сблъсъци, а от друга - много по-силно и ясно единна както вътрешно в страната си, така и в европейското семейство.
Ф: Единният европейски енергиен съюз - потенциал и граници?
МВ: Първо, идеята за създаването на такъв единен европейски енергиен съюз е на дневен ред. Но вторият по-важност въпрос е дали всички държави в ЕС наистина са отворени за обединяване на този пазар като общ подход и дали са готови да бъдат по-твърди спрямо нашите партньори в този сектор.
за да спазваме европейските отговорности, трябва да спазваме националните отговорности
А когато са в противоречие, напр. признаването на гей браковете?!