:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,910
Активни 636
Страници 19,475
За един ден 1,302,066

Падна банковата тайна за сметките на 41 фирми в КТБ

Продължават споровете дали и как да бъдат спасени вложенията в поставения под специален надзор трезор
СНИМКА: БГНЕС
Йордан Цонев от ДПС и депутати от БСП оживено коментират разрешението на съда за отварянето на банковата тайна за избрани фирми в КТБ.
Софийският районен съд (СРС) разреши безпрецедентно да отпадне банковата тайна за 41 фирми и за едно физическо лице, които имат сметки в Корпоративна търговска банка (КТБ). Това научи "Сега" от разследващите. Всеки от тези субекти имал в банката средно по 4 сметки. Решението на СРС е изключително любопитно, тъй като обикновено прокуратурата иска разкриването на тайната по движението по сметките на определен субект във всички трезори в страната. В случая обаче искането е било само за сметките в КТБ. Според запознати става дума за фирми, приближени до мажоритарния собственик на банката, поставена под специален надзор - Цветан Василев.

Говорителят на Софийската градска прокуратура Елка Ваклинова отказа информация за това за колко сметки и хора се отнася падането на банковата тайна. Тя се ограничи само с обяснението, че съдът е разрешил прокуратурата да получи цялата информация, която е поискала. Когато е свалена банковата тайна, разследващите имат достъп до цялата информация по сметките, за които се отнася искането. Според разпоредбите на закона "банкова тайна са фактите и обстоятелствата, засягащи наличностите и операциите по сметките и влоговете на клиентите на банката". Съдът нарежда разкриване на банкова тайна по искане на прокурор, когато има данни за извършено престъпление.

Преди да стане ясно, че банковата тайна е паднала, прокуратурата и съдът влязоха в задочен спор по въпроса дали е свалена тя. Данните са поискани от държавното обвинение заради разследването за престъпление по служба срещу шефа на "Банков надзор" в БНБ Цветан Гунчев.

От прокуратурата, цитирани от "Труд" вчера, се оплакаха, че са поискали падането на банковата тайна преди 8 дни, но съдът не се е произнесъл въпреки законовия срок от 24 часа. Пред "Сега" от държавното обвинение първоначално потвърдиха тази информация. След това от СРС съобщиха, че прокурорското искане е дошло в съда на 9 юли. Още същия ден делото е образувано, разпределено на съдия и решено. На 10 юли препис от решението, както и копието от разследването, което е било в съда, са изпратени на прокуратурата.

Едва след като дойде съобщението от съда, от прокуратурата уточниха, че вчера са получили съдебното определение. "Има разрешение за сваляне на банковата тайна. Всичко останало са подробности." Така прокурор Ваклинова отговори на въпросите на "Сега" защо съдебното решение е пътувало цели 7 дни.

Междувременно вчера продължиха споровете и размяната на идеи дали и как да бъдат спасени всички вложения в КТБ и възможно ли е тя да бъде оздравена. Всички влогове над 100 хиляди евро ще бъдат обезпечени с активи на самата КТБ. Това предвижда схема, предложена от експерти на БСП, след като между партиите не бе постигнато съгласие за спасяването на вложенията над гарантирания минимум. Схемата предвижда вложенията на физическите и юридически лица в банката до 100 хил. евро, чиято обща стойност възлиза на 3.7 млрд. лв., да се покрият от два източника - 2 млрд лв. от Гаранционния фонд и 1.6-1.7 млрд. лв. от Министерството на финансите чрез емитиране на държавен дълг, обясни депутатът Румен Гечев.

Социалистите мотивираха решението си да спасят и по-големите вложения с грижа за българския бизнес. Според Гечев около 80 хиляди души, които работят в държавни и частни фирми, са засегнати от проблема с КТБ. По негови изчисления тези фирми годишно дават над 1.5 млрд. лв. приходи в държавния бюджет под формата на данъци и такси. Гечев подчерта, че ако техният проблем не се реши, ще последват големи загуби за българската държава. Затова социалистите предлагат да обезпечат големите депозити на граждани и фирми с 2 млрд. лв. от бързоликвидни активи на КТБ. Те били доказано събираеми според одиторите, упълномощени от БНБ да оценят активите и пасивите на банката. Става дума за активи от първа и втора група, което ще рече ДЦК, злато и сигурни вноски по кредити. 2 млрд. лв. от тези активи ще бъдат прехвърлени в "Креди агрикол", която ще бъде одържавена на 100%. Тези пари ще се използват за разплащане на негарантираните депозити на фирми и граждани, извън обезпечението от 3.7 млрд. лв. за гарантираните.

"Използването на "добрите" активи от КТБ означава, че българските данъкоплатци няма да бъдат ангажирани с нито една стотинка в решаването на този въпрос", коментира Гечев. Според него решението на проблема КТБ е в самата КТБ чрез разпродажба на активи. БСП ще настоява влоговете над 100 хил. евро да се изплащат без лихвите. Притежателите на големи депозити освен това ще трябва да доказват произхода на средствата, в противен случай няма да получат нищо. В тази връзка управляващите ще настояват да отпадне банковата тайна за спестяванията над 100 хил. евро.

На въпрос на в. "Сега" защо е нужно КТБ да бъде фалирана, ако разполага с достатъчно бързоликвидни активи, Румен Гечев заяви, че първата причина е икономическа - държавата вече ще трябва да налее още 2 млрд. лв., ще й струва скъпо и трябва да ги вземе от данъкоплатеца. Според него банката била разсипана медийно. Така че, ако се отвори, всички депозити ще отидат в други банки. "Една банка, която е съсипана имиджово, няма шанс. В световната практика няма такъв случай - да плюете една банка три месеца, да се завърти по медиите и после да я спасявате", каза той.

От ГЕРБ не потвърдиха дали ще подкрепят така предлаганата схема. Менда Стоянова оспори твърдението на Гечев, че в КТБ има 2 млрд. лв. бързоликвидни активи. Тя обясни, че според доклада на одиторите и доклада на БНБ в КТБ има 2 милиарда лева кредити, раздадени на работещи предприятия, които се погасяват редовно и са с добри обезпечения. "Тези кредити не са високоликвиден актив. Ако това, което г-н Гечев предлага, се случи, означава да поискаме от тези предприятия предсрочно да си погасят кредитите и да ги изправим пред икономическа невъзможност да работят", коментира Стоянова. Тя беше категорична, че независимо дали ще има нов закон или ще се работи по досегашния, държавата трябва да извади 2 милиарда лева, за да финансира изплащането на парите на гарантираните вложители.



ОХРАНА

Вече трета седмица Националната служба за охрана (НСО) се грижи за сигурността на гуверньора на БНБ Иван Искров. Това обяви вчера началникът на НСО ген.-лейтенант Ангел Антонов. Началникът на НСО не каза какви са конкретните причини управителят на централната банка да има гардове на НСО, само обясни, че винаги, когато се взима такова решение, се посочват конкретните причини. "Има комплекс от неща, които са се случили, и затова сме предприели тези действия", каза единствено Антонов.

Само преди три дни сайтът "Биволъ" обяви, че Искров получил заканително послание с sms чрез SIM карта, "регистрирана на името на малоимотна жена от ромски произход". След като получил посланието, той е сигнализирал ръководството на МВР и прокуратурата. Информацията е била спешно анализирана и е било преценено, че към момента съществува реална заплаха за здравето и живота на банкер номер едно в държавата. Затова и Искров бил охраняван 24 часа в денонощието на 2 смени от НСО. Домът и семейството на охраняваната персона също били под постоянно наблюдение. На името на ромката се водели десетки предплатени карти към различни мобилни оператори. Въпросната карта е била използвана еднократно, след което е дезактивирана. Поради това се предполага, че най-вероятно веднага е била унищожена.

Вчера шефът на НСО на практика потвърди за охраната на Искров. Той заяви и че в момента върви процедура по въпроса за охрана на депутата от ДПС Делян Пеевски. "Да, на първия етап е отказал такава охрана, но в момента има процедура, след която може би в скоро време и г-н Пеевски ще има такава охрана", каза началникът на НСО.





18
8500
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
16 Юли 2014 20:20
Тайната ще падне, не когато мафиотите там се споразумеят, а когато чрез медиите хората разберат кои фирми и кои хора колко пари са вложили в КТБ...
Съответно данъчните започнат разследване отде са тия пари и платени ли са данъците...
Ама съм фантазьор...
--------------------------
Сайтът на Генек
16 Юли 2014 20:37
"Да, на първия етап е отказал такава охрана, но в момента има процедура, след която може би в скоро време и г-н Пеевски ще има такава охрана", каза началникът на НСО.
16 Юли 2014 21:06
Защо данъкоплатците ще им спасяват депозитите?
Когато получават лихви не реват, когато трябва да понесат риск - всички да им помагат!
Защо????????????????
16 Юли 2014 21:07
Ама съм фантазьор...

Ти го каза
П.П. Не е смешно, ама...
16 Юли 2014 21:25
Пеевски не ходи на работа в Парламента, пък сега държавна охрана му осигуряват!
16 Юли 2014 21:30
и що само свързани с Василев фирми?Пеевски-Добрият,Василев - Лошият.....а кой е Злият във филма?
16 Юли 2014 21:55
Падането на банкката тайна не е с цел прозрачност и на обществото да стане ясно кой ял, кой пил. Просто Софийски районен съд даде в ръцете мощно оръжие за изнудване на прокуратурата, която е под силното влияние на Пеевски. Или:
СРС: Рекет - даден!
Прокуратура: Рекет - приет!
Пък ние с данъците си и депозитите ще покрием, и на Пеевски охраната ще платим, а той пак няма да ходи на работата, за която е избран. И тъй нататък.
Медиите интервюираха маса икономисти, държавни ръководители и политици, но аз искам да интервюират подуправителя на БНБ Цветан Гунев, ако може.
16 Юли 2014 22:14
генек 16 Юли 2014 20:20
Съответно данъчните започнат разследване отде са тия пари и платени ли са данъците...


Те тез данъчни... Ужас някакъв!!!

да си припомним Мургина - Данъчен № 1, както обичат да казват безхаберниците...
Нали се заговори за някакви милиарди липсващо ли, отклонено ли, ДДС. Сергейчо (тогаз МП - кога беше!?) обяви случая за суперсвръхдържавна тайна, който можел да погуби Родината, ако се раздуе.
И като настъпи едно мълчание... Мъкнаха я по съдилищата, че казала нещо накриво на някава подчинена...
Пък суперсвръхважното дело продължава да е обвито в суперсвръхдържавна тайна и няма ни гък, ни шевинг... Според мен отдавна е пуснато в 999 глуха.

Тва ми беше един от любимите въпроси едно време: `Кво стана с Мургина!?` - ма вече не е актуален.
17 Юли 2014 01:02
Дивотиите са пълни. И още по-пълни ще станат, когато се разчуе какво ЦвъВъ твърди за бир билюк политици, получавали тлъсти суми от КТБ. И това ще трябва да се случи доста скоро, защото наглостта на тукашните храненици надминава всяка търпима граница. А Василев има само една игра - да пропее публично за хранениците. И ако не иска да свърши зле, трябва да го направи незабавно. По възможност от разстояние. Защото ТУК често стават грешки.
17 Юли 2014 01:49
Според него банката била разсипана медийно
Ха, откога действията на управителя на БНБ станаха медийни!?
означава да поискаме от тези предприятия предсрочно да си погасят кредитите
Какъв е проблема да поискате онези, които не си обслужват кредитите, да ги погасят предсрочно?
2 млрд. лв. от тези активи ще бъдат прехвърлени в "Креди агрикол"
Защо точно в тази банка? Кой ще ги прехвърля и каква отговорност носи, ако нещо "изпадне по пътя"?
"Използването на "добрите" активи от КТБ означава, че българските данъкоплатци няма да бъдат ангажирани с нито една стотинка в решаването на този въпрос"
Как стои въпроса с "използването на "лошите" активи ? Лошите си ги прибират, а данъкоплатецът плаща. Или лошите влизат в затвора, партийните обръчи прибират активите, а данъкоплатецът пак плаща?
Съдът нарежда разкриване на банкова тайна по искане на прокурор, когато има данни за извършено престъпление.
Сега остава да повдигнат обвинение срещу Цв. Василев, че е "атакувал" банковата система (ПИБ)! Защото все пак е успял да осигури над 200 млн. лв. в полза на КТБ, които обаче БНБ блокира. След като служителите му бяха щангисти с чували; после крали за себе си, пък той разписал кражбата; остава само да го обвинят, че е окрал себе си, защото балансът на банката е наред.
17 Юли 2014 04:36
Сега Дебелян, като водещ експерт в следствието, ще разкаже играта на Ботат!
Като, Борат не дава пари за фирмите на Прасчо и Доган да строят Патока, Дебелянчо ще си ги вземе сам чрез нашите данъци! Да ни е честит Патока!
17 Юли 2014 05:30
ਨਰਕ ਜਾਣ ਦੀ ਪੁਲਸੀਆ
17 Юли 2014 07:27
Искров защо не е на Г.М.Димитров?
17 Юли 2014 10:20
"социалистите предлагат да обезпечат големите депозити на граждани и фирми"

Ще спасят депозити над 100 хил. на фирмите по икономически съображения. А на частните лица защо? Защото са много готини или защото са наши момчета. Законът е ясен, но в тази държава отдавна няма и помен от законност.
17 Юли 2014 11:05
"ХУБАВ КРАЙ,ХУБАВИ ХОРА!!!

PS. "
17 Юли 2014 11:53
Никаква тайна не е паднала ! Просто едии мафиоти искат да погледнат в канчето на други мафиоти за да преценят кого си колко да го изнудват. Едва ли данните ще станат публично известни въобще. Винаги ще има едно..."тъй като се води разследване по случая..." То друго няма в тая държава освен разследвания дето започват...
17 Юли 2014 14:06
а защо кредитополучателите, които редовно си обслужват кредитите да фалират ако се наложи незабавно да ги върнат? други банки няма ли? или кредитите са необезпечени и друг няма да отпусне кредит? може цената на кредита да се вдигне - но едва ли много - има много банки - конкуренция ...
Да ще създадат главоболия на кредитополучателите, но това са рисковете като теглиш кредит - защо данъкоплатеца трябва да се товари, са сметка на филанкишията?
18 Юли 2014 10:55
Циркът тепърва започва, да взимаме пъканки и да киризим.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД