Мандатоносителят БСП бламира правителството за едно от малкото консенсусни решения между политическите партии - за актуализация на държавния бюджет. На извънредно заседание на три парламентарни комисии вчера социалистите изненадващо обявиха, че са готови да подкрепят актуализация на бюджета на НЗОК, но не и другите промени, продиктувани главно от кризата с КТБ. От ГЕРБ също не са съгласни с предложената актуализация на бюджета и заявиха, че изобщо няма да влязат в пленарна зала, ако цифрите не бъдат променени. При това положение парламентът едва ли ще събере кворум и актуализацията ще се отложи за неопределено време.
В понеделник на консултациите при президента партиите се договориха да има спешна актуализация на държавния бюджет и на НЗОК. Те си стиснаха ръцете за допускане на по-висок дефицит - до 3% от БВП, както и за завишаване на лимита за дълга, който може да бъде поет заради ситуацията в КТБ. В резултат от тези консултации правителството успя още вчера да гласува и двата законопроекта и да ги внесе в НС.
Промените в държавния бюджет предвиждат занижаване на очакваните приходи с 500 млн. лв. (по линия на ДДС) и повишаване на разходите с 225 млн. лв. заради актуализация на бюджета на НЗОК. Така дефицитът ще се увеличи със 725 млн. лв. и ще стигне 2.7% от БВП. Кабинетът предлага още лимитът за дълга да бъде завишен с 3.4 млрд. лв. 725 млн. лв. от тази сума е за подсигуряване на допълнителния дефицит, а 2 млрд. лв. биха покрили максималната според прогнозите цена за държавна подкрепа за КТБ. Останалите 700 млн. лв. от новия дълг се залагат като допълнителен буфер за всеки случай. Законопроектът предвижда още възможност за даване на държавни гаранции за евентуални заеми на фонда за гарантиране на влоговете в банките в размер до 2 млрд. лв. Целта е фондът да може лесно да бъде попълнен при евентуалното му участие в предложената от БНБ схема за одържавяване на КТБ.
Представянето на двата законопроекта в парламента буквално стъписа депутатите от БСП, които поискаха 15-минутна почивка. При заседанията на комисии такава процедура не съществува и групата се оттегли за разговори, докато дебатът течеше. След консултациите депутатът от "Коалиция за България" Жельо Бойчев обяви, че БСП е съгласна да се гласува законопроектът за актуализация на бюджета на касата, но настоява промените по държавния бюджет да бъдат отложени.
"БСП е последователна в позицията си и ще подкрепи актуализацията на бюджета на НЗОК. Проектът за промени в закона за държавния бюджет обаче не просто отразява тази актуализация, а предвижда поемането на нов държавен дълг, увеличаване на дефицита, издаване на нови държавни гаранции, намаляване на приходи. Аргументите, с които се прави това, са даване на евентуален буфер за решаване на проблема с КТБ. Нямам усещането да има съгласие и ясен план за постигане на решение в тази посока. По тази причина настояваме законопроектът за изменение на държавния бюджет да бъде оттеглен и да се гласува само актуализация на касата", обясни Бойчев. Това е технически невъзможно, защото промените в единия бюджет трябва да се отразят и в другия, и затова до гласуване на двата проекта изобщо не се стигна.
Решението на БСП да иска отлагане на законопроекта за държавния бюджет очаквано взриви трудно постигнатото съгласие за приоритетите в дневния ред на парламента до края на мандата. "ГЕРБ няма да влезе в пленарна зала, защото няма какво да прави там. Бе постигнато съгласие двата законопроекта да са първа и втора точка в дневния ред, защото са приоритетни. ГЕРБ бе достатъчно диалогична в последните месеци и ще спре да го прави", коментира зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цецка Цачева. Тя попита в прав текст дали БСП продължава да стои зад собственото си правителство, или просто протака ситуацията във времето. Председателят на бюджетната комисия в НС Йордан Цонев се опита да потуши страстите, като призова да се даде още един ден възможност за постигане на съгласие, и насрочи ново заседание за днес след обяд. Цонев обясни позицията на БСП с липсата да достатъчно детайли около параметрите по договорената актуализация на бюджета при консултациите с президента. На въпрос защо БСП не е била запозната предварително с плановете на кабинета финансовият министър Петър Чобанов обясни, че не е имало време за това.
От неофициални коментари на депутати от левицата стана ясно, че групата е изненадана както от предвиденото намаление на приходите, така и от големия размер на допълнителния дълг, който ще може да бъде емитиран. Правителството до момента не даваше знак, че възнамерява да занижава приходите и да признае, че има сериозни проблеми със събираемостта. Още онзи ден депутати от левицата намекнаха, че ще се съгласят с минимално увеличение на дефицита - от 0.2% от БВП, което да отрази актуализацията на бюджета на касата. БСП влезе в открита колизия с кабинета и по темата КТБ, като категорично отхвърля предложения от БНБ вариант за одържавяване на част от банката на фона на липсата на яснота за финансовото й състояние.
По-късно бе разпространена официална позиция на "Коалиция за България", в която се казва, че тя ще подкрепи само предложението за даване на 225 млн. лв. на здравната каса и 1.7 млрд. лв. за изплащане на гарантираните със закон депозити на фирми и граждани в размер до 100 000 евро.
АРГУМЕНТИ
Правителството определи решението си да актуализира двата бюджета като безпрецедентно поемане на отговорност от отиващ си кабинет. Според финансовия министър Петър Чобанов приходната част е занижена съобразно прогнозите на двете приходни агенции. Той изтъкна, че правителството е имало алтернатива да не занижава тези приходи, а да разчита на съществуващ буфер в размер на 500 млн. лв. в разходната част на бюджета. Министрите обаче предпочели да не го правят, за да гарантират по-спокойната работа на служебния кабинет.
"Добре е, че правителството най-сетне призна проблемите с изпълнението на двата бюджета, но тази актуализация е недостатъчна", изтъкна Менда Стоянова от ГЕРБ. Депутатите на Бойко Борисов твърдят, че приходите няма да се изпълнят с 1 млрд. лв., а бюджетът на касата трябва да се завиши с 328 млн. лв. Това означава завишаване на дефицита с 1.328 млрд. лв. С това дупката в бюджета ще надхвърли позволения лимит от 3% от БВП и ще стигне 3.4%. ГЕРБ настояват дефицитът да бъде завишен и с други 3 млрд. лв. (3.7% от БВП), които да подсигурят рисковете около усвояване на еврофондовете. Всичко това ще доведе до лавинообразно увеличаване на дълга. Финансовият министър Петър Чобанов бе категоричен, че разчетите са правени достатъчно отговорно и подобни рискове не съществуват.
Промените в държавния бюджет предвиждат занижаване на очакваните приходи с 500 млн. лв. (по линия на ДДС) и повишаване на разходите с 225 млн. лв. заради актуализация на бюджета на НЗОК. Така дефицитът ще се увеличи със 725 млн. лв. и ще стигне 2.7% от БВП. Кабинетът предлага още лимитът за дълга да бъде завишен с 3.4 млрд. лв. 725 млн. лв. от тази сума е за подсигуряване на допълнителния дефицит, а 2 млрд. лв. биха покрили максималната според прогнозите цена за държавна подкрепа за КТБ. Останалите 700 млн. лв. от новия дълг се залагат като допълнителен буфер за всеки случай.
На този фон:
Кабинетът напомпа бюджета на МВР с още 57 млн. лв.
Вътрешното министерство се очертава като най-любимото на това управление. Почти няма заседание на кабинета, в което МВР да не получава допълнително финансиране по един или друг повод. Допълнителни 57 млн. лв. получи ведомството на вчерашното заседание.
Вътрешното министерство се очертава като най-любимото на това управление. Почти няма заседание на кабинета, в което МВР да не получава допълнително финансиране по един или друг повод. Допълнителни 57 млн. лв. получи ведомството на вчерашното заседание.