Временната мярка за обучение на платени бакалаври в държавните висши училища е на път да се превърне в постоянна. Лидерите на парламентарните групи на БСП Атанас Мерджанов и на ДПС Лютви Местан заедно със заместник-председателя на групата на ГЕРБ Цецка Цачева предлагат държавните висши училища да обучават платени бакалаври и през академичната 2014/2015 година.
Промяната в закона за висше образование, която бе внесена в Народното събрание миналата седмица, е мотивирана със "заявената необходимост за удължаване и през учебната 2014/2015 г. на възможността държавните висши училища с висока акредитация да провеждат обучение срещу заплащане.
Предложението е държавните вузове с оценка от 6.00 до 10.00 да обучават срещу заплащане бакалаври или магистри след средно образование, включително и по регулираните професии. Това означава, че така Софийският университет или столичният Медицински университет например могат да приемат студенти по право или по медицина извън бройката, определена от правителството, но срещу по-високи такси. Единственото условие е броят на тази група студенти да не надвишава 5% от капацитета по съответната специалност.
В мотивите на вносителите промяната се определя като "временна мярка, която се предлага за една учебна година, докато се търси трайно законодателно решение, свързано с по-сериозни и цялостни промени във финансовия модел на висшето образование". Същата тази временна мярка беше въведена през 2010 г. по времето на ГЕРБ, когато издръжката на един студент беше намалена от 960 на 690 лв. Тогава - отново като компенсация за намалените бюджети на вузовете, започна и увеличаването на тавана на студентските такси. "Това е възможност за държавните вузове да прилагат своя политика в осигуряването на допълнителни финансови средства към бюджетите си", пише в мотивите на вносителите.
ПРОГНОЗА
При настоящата политическа ситуация и липсата на политически консенсус е трудно да се прогнозира дали промяната ще бъде приета в рамките на действащия парламент. Фактът, че предложението е подписано от лидери и на трите най-големи парламентарни групи, подсказва, че по този въпрос вероятно е постигнато съгласие и е възможно текстът да бъде придвижен преди окончателното приключване на работата на депутатите.
Вуз - какво хубаво слово. Значително по-близко до реалността, отколкото думата университет.
Ако на някой французин, немец, британец, и дори хърватин, му кажете, че е възможно един студент да бъде обучен срещу няколстотин евро на година, ще ви изгледа с голямо удивление. И ще изтрие България от списъка си като потенциална образователна дестинация. Не че някой я включил в подобен списък.