:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,588
Активни 481
Страници 7,153
За един ден 1,302,066

Гражданите поемат 46% от разходите за здраве

Една трета от лекарите са съсредоточени в София, показва изследване на КНСБ
Съотношението между публични и частни разходи за здравеопазване у нас е прецедент в ЕС. У нас гражданите плащат от джоба си 46% от издръжката на здравната система срещу 54% публични разходи. В Хърватия, Унгария и Словакия това съотношение е далеч "по-здравословно": съответно 84.9 към 15.1, 69.4 към 30.6 и 65.9 към 34.1. Това показва изследване на КНСБ, огласено вчера.

От 2007 г. насам частните болници са се увеличили с над 50% - от 71 на 108, но те не са винаги съобразени с търсенето. Държавните и общинските болници са 190. "Държавата не съдейства за заделяне на достатъчно публични ресурси за здравеопазване, но протекционира и активно съдейства за създаването на лечебни заведения и разкриването на нови дейности. Тези дейности също се финансират от ресурсите на здравната система, въпреки че често не отговарят на здравните потребности", пише в изследването.

Над 2 млн. българи се очаква да бъдат хоспитализирани до края на годината според прогнозните данни на здравната каса при отделен бюджет от 1.4 млрд. лв. за болнични разходи. Броят на хоспитализираните пациенти и разходите растат с много бързи темпове - през 2010 г. са хоспитализирани 1.7 млн. българи, за които са платени близо 1.1 млрд. лв.

Другият остър проблем в системата е все по-малкото лекари специалисти, като в някои региони положението става драматично. Въпреки че средно броят на лекарите у нас е над средния за ЕС - 386 на 100 хил. българи, броят на специалистите е по-нисък, показват данните на КНСБ. Над 28 на сто от всички лекари в страната са съсредоточени в столицата, както и 1/5 от специалистите.

ИДЕИ

КНСБ настоява да бъде криминализирано неплащането на здравни вноски като начин да се намали недостигът на ресурси в здравната система. Според синдиката трябва да се ограничи отварянето на нови болници и да се оптимизира здравноосигурителния модел. Схемата, която предлагат, е развитие на допълнително здравно осигуряване (застраховане) в доброволни фондове над гарантирания от държавата основен пакет от дейности. Друга идея е да се обособят шест високотехнологични болници във всеки от шестте района на страната, които да извършват всички възможни услуги, както и част от сегашните болници за активно лечение да се трансформират в такива за долекуване, продължително лечение и рехабилитация.
13
2926
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
24 Юли 2014 19:44
КНСБ настоява да бъде криминализирано неплащането на здравни вноски като начин да се намали недостигът на ресурси в здравната система


Мине се, не мине седмица, току някой предлага все същата глупост - да се криминализира, да се лиши от право да напуска страната и т. н. Само отварят работа на КС. Вместо да гледат проблема в дълбочина, те се чудят как да превърнат гражданите в крепостни селляни. При това голяма част от водещите се "длъжници" от години живеят и се осигуряват в чужбина.
24 Юли 2014 20:01
Сметката е силно занижена, по-скоро са 150-200%, но това не е достатъчно и:

КНСБ настоява да бъде криминализирано неплащането на здравни вноски като начин да се намали недостигът на ресурси в здравната система.


А според мен трябва да се криминализира КНСБ и всички фалшиви синдикати, чиято единствена цел е да паразитират върху изундване на другите паразити - "държава" и "бизнес", но най-вече върху крепостните булгаристански роби, наричани за благозвучие работници.
24 Юли 2014 20:01
Схемата, която предлагат, е развитие на допълнително здравно осигуряване (застраховане) в доброволни фондове над гарантирания от държавата основен пакет от дейности.


Който не се е сблъсквал с тази мафия, само той няма да разбере колко застрахован трябва да се почувства човек от това допълнение!!!
24 Юли 2014 20:44
Една трета от лекарите са съсредоточени в София


Ами почти една трета от българите живеят в София. при това най-платежоспособните. В София сигурно са 1/3 от моловете или автокъщите в България.
24 Юли 2014 21:58
Който не направи 1 реформа за по-добро здраве близо 4 години той иска да плащаме 46%
24 Юли 2014 22:03
Над 2 млн. българи се очаква да бъдат хоспитализирани до края на годината според прогнозните данни на здравната каса при отделен бюджет от 1.4 млрд. лв. за болнични разходи. Броят на хоспитализираните пациенти и разходите растат с много бързи темпове - през 2010 г. са хоспитализирани 1.7 млн. българи,

Излиза, че за периода от 2010 до 2014 броят на хоспитализираните българи е нарастнал повече от два и половина пъти. Което, очевидно, не може да отговаря на реалната заболеваемост. А само на скокообразното 'източване' на фондовете на НЗОК.

Долу лекарската мафия !
24 Юли 2014 22:46
Солидарната система фалира в тарикатска държава. Тук важи поговорката : Болен здрав носи.
24 Юли 2014 23:04
g_ringo
24 Юли 2014 22:03

Има някакъв обективен елемент.
Пациентът чака до последно, по комплексни причини, джи-пито се изживява като авиодиспечер в отпуска, шефа признава само смъртен акт...
25 Юли 2014 08:21
Aми кажете размера на доходите в тези страни и размера на здравната вноска на отделния гражданин.Излиза,че там гражданинът е платил предварително 86%, после доплаща 16%.Тук плаща половината чрез здравната вноска и после доплаща другата половина.Ами ако започне да плаща реалната цена на лекарския труд? Австрия напр при същото население отделя 40 млрд Е годишно за здраве,ние 3 млрд лв.Ако можеше с тези пари да се направи европейско здравеопазване,австрийците да са го направили.И тези повишени хоспитализации-ами болни са хората.И се приемат с тяхно съгласие,за което подписват съответните документи.
25 Юли 2014 10:26
Както добре се видя в САЩ, фармацията + лекарите са в състояние да фалират дори страна със собствена печатница на пари и многомилиарден бюджет.
Какво остава за скромен фонд като НЗОК с нищо и никакви няма и 2 млрд лева бюджет.
Колкото повече пари пари наливаш на отворилите лакоми усти "здравни" специалисти и фармацевти (а в същност специалисти по култивиране и паразитиране върху болестите), толкова по-бързо ще расте заплатата им и цените на лекарствата, а не толкова качеството.
Нещата стигат до абсурда заплатата на един и същ специалист при една и съща работа да зависи от това колко пари могат да се изсмукат от здравния фонд в съответната страна, а не колко е минималното заплащане, така че и работата да се свърши качествено, и лекарите да живеят добре.
Същото е и с лекарствата - едно и също лекарство варира от 5 до 500 долара в зависимост от това в коя точно страна се продава.
Така повече не може и скоро ще последва "корекция".
25 Юли 2014 11:56
Корекции могат да настъпят единствено в повишаване на средствата за здравеопазване до достигане на средноевропейските. Всички други приказки за източване с лафмоабет,служещ да прикрие и "легализира" липсата на мотивирани лекари,което предполага смъртни случаи на родилки, деца и старци.С български средства не можем да постигнем германско здравеопазване.
25 Юли 2014 12:16
Дачи, мантрата "увеличаване на средствата" не води до нищо добро сама по себе си без съответно увеличаване на качеството!
Това го запомни добре, важи не само за здравеопазването...
25 Юли 2014 15:14
Дачи, мантрата "увеличаване на средствата" не води до нищо добро сама по себе си без съответно увеличаване на качеството!
Това го запомни добре, важи не само за здравеопазването...
Ми то и увеличаване на средствата само срещу увеличаване на качеството (може и количеството) и то в аванс си е една тъпа мантра, която не работи, както е доказано многократно от досегашния ни опит. Но нищо не пречи да си я повтаряме до втръсване, за мантрата говоря.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД