:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,888
Активни 372
Страници 6,453
За един ден 1,302,066

На финала депутатите разрешиха за още 1 г. платените бакалаври

Въпреки липсата на кворум промяната е минала експресно през комисиите и пленарна зала на подпис
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Депутатите успяха да претупат промени в закона за висшето образование в едно от последните си заседания.
Държавните университети ще могат да приемат платени бакалаври и през предстоящата 2014/2015 г. Едно от последните решения на 42-рото Народно събрание - промяната в Закона за висше образование, бе подкрепено вчера със 189 гласа "за" и двама "въздържали се". По същество промяната дава право на държавните вузове с акредитационна оценка от 6.00 до 10.00 да обучават бакалаври и магистри след завършено средно образование извън одобрения от правителството прием. Така срещу заплащане могат да се обучават студенти по право и медицина например, които не са държали конкурсен изпит, но могат да си плащат. Единственото условие е броят на тази група студенти да не надвишава 5% от капацитета по съответната специалност.

Промените в закона бяха внесени на 15 юли от лидерите на парламентарните групи на "Коалиция за България" Атанас Мерджанов и на ДПС Лютви Местан и от зам.-шефката на групата на ГЕРБ Цецка Цачева. Това беше и знак за "приоритетното" придвижване на закона. Въпреки липсата на кворум за парламентарните заседания проектът е преминал експресно процедурите за първо гласуване в комисия и пленарна зала - без да има заседания, а само на подпис. Вчера окончателното приемане на новите текстове се промуши преди гласуването на оставката на кабинета "Орешарски".

Вносителите на промяната определят мярката като временна - за още една учебна година, до приемането на нов модел на финансиране на висшите училища. Същата мярка, отново определена като временна, беше въведена през 2010 г. по времето на ГЕРБ, като компенсация срещу намаляването на издръжката на един студент - от 960 на 690 лв. Другата компенсаторна мярка беше плавното увеличаване на нормативно определения таван на студентските такси. В настоящия парламент групата на БСП начело със Сергей Станишев, докато още беше лидер, внесе промени, с които се предвижда намаляване на тавана на таксите - от две трети на 30% от издръжката на студент в съответната специалност, но те останаха негласувани заради бързо променящата се политическа ситуация.

РАТИФИКАЦИИ

Останалото, което свършиха вчера народните избраници, беше одобряването на четири ратификации. Те гласуваха споразумение за консултантски услуги и изграждане на капацитет в ДКЕВР в съответствие с европейска директива за пречистването на градските отпадъчни води, което се сключва между регионалното министерство и Международната банка за възстановяване и развитие. Одобриха също така споразумението между ЕС и Европейската общност за атомна енергия за асоциирането на Молдова, Украйна и Грузия. Ако днес депутатите имат необходимия кворум, те ще трябва да продължат работата си изцяло с парламентарен контрол.

1
2503
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
24 Юли 2014 21:35
Парламента си отива, но виШите УЗ трябва да оцелеят ...
Голямото нещастие, вече се трупа над главите ни...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД