Тодор Йосифов-Маниака е политик, поет и бизнесмен от Бургас, основател и изпълнител в хип-хоп лейбъла Гьенгста Гьенгста Продакшън (в актива на лейбъла са солидни заглавия като "Бум мада фака" и Welcome 2 Bourgas); областен председател на МГЕРБ Бургас и председател на Сдружение "Младежки глас". Сдружението разцъква младежки проекти и няма общо с политиката, а печели финансиране за проектите си с всеотдайна денонощна работа.
През 2009 Йосифов стана за кратко депутат от ГЕРБ, но медиите започнаха кампания срещу него, главно цитирайки тестове от произведенията му. ("Шибани куки и шибани сделки / В моя район не стават престрелки" - и др. подобни образци, издържани в калъпа на жанра.) Тогава Йосифов бе посъветван да се оттегли от депутатското място, но Бойко Борисов обяви, че потенциалът му "ще бъде използван".
Следват извадки от автентично интервю на Агенция "Фокус" с младежкия лидер.
***
Фокус: Г-н Йосифов, с какво точно се занимава Сдружение "Младежки глас" и какви са главните цели на дейностите?
Тодор Йосифов: Организацията ни е създадена през 2007 г. в Бургас и от самото учредяване до момента целта на "Младежки глас" е да защитава интересите на младите хора, да ги развива и да налага тяхното мнение в обществото. Радваме се на изключително голям успех и подкрепа. В момента сме най-мащабната неправителствена организация, изцяло управлявана само от млади лидери. През 2014 г. придобихме статут на национална организация от Министерството на младежта и спорта. В момента имаме над 8000 официални членове и клонове в цялата страна. Безкомпромисни сме, когато става дума за развитието на младите хора в България, защото работим по наш собствен план за тяхното развитие, вярвайки, че са не само бъдещето на България, но и нейното настояще.
Фокус: Бихте ли ни разказали малко повече за мероприятието, организирано от вас, за безопасността на движение по пътищата, провело се в Бургас? Кой участва в него и какви бяха целите?
Тодор Йосифов: Това е наша нова инициатива, която тръгна от централата в Бургас и ще се проведе в повечето общини на страната. Много хора и предимно млади стават неволни жертви на войната по пътищата. За съжаление, начините да накараш хората да се замислят са отдавна клиширани. Много малко институции си поставят реално за цел да направят истинска информационна кампания за културата на водачите и пешеходците. Затова членове на организацията предложиха да направим различна кампания, която да покаже алтернативата на високите скорости по пътищата. Заедно с нашите партньори от фирма DRAG-ON Racing поставихме в Морската градина на Бургас специализирани пистови съоръжения за състезания на професионални миниколи с дистанционно. Тя работи успешно в Германия, Австрия, САЩ и други държави по света и се радва на огромен успех. За броени минути събрахме над 500 граждани - хора от всички възрасти. Вместо да вдигат адреналина зад волана по улиците на града с високи скорости, без никакви рискове те караха безопасните, но изключително атрактивни коли с дистанционно. Много хора ни споделиха, че това е много по-интересно от гонките по пътищата. Подрастващото поколение видя добър начин да замести агресията - като се гони и блъска с миниколички и после спокойно да се качи зад волана. Мероприятието е едно от най-посещаваните в града ни и ще стане национално. По подобие на много други държави и тук алтернативата трябва да е интересна и реално да ангажира хората. Радвам се, че именно "Младежки глас" постави началото и това се посреща с интерес от хората. (...)
Фокус: Има ли други проекти с такава насоченост, планирани от сдружението и ако да - какви?
Тодор Йосифов: Първо, продължаваме инициативата ни "Не на агресията по пътищата" в останалите градове на страната. Решили сме това да не бъдат само големите областни градове, а и по-малките общини, защото младите не са само на няколко места и трябва да ги подкрепяме навсякъде... Ние сме организация, която се развива всеки ден благодарение само на младите хора, които се вливат в MG и веднага започват да дават идеи и да работят.
|
|