Няколкомесечната подготовка и приемането на Закона за потребителския кредит, с който бяха наложени ограничения и на фирмите за бързи заеми, видимо не са повлияли на потенциалните клиенти през второто тримесечие на тази година. Домакинствата и бизнесът продължават да търсят тази форма на финансиране, сочат оповестени вчера данни на БНБ. 74.9% от отпуснатите от тях кредити са насочени към домакинства и нетърговски организации. За една година техните заеми са нараснали със 7.5% и към края на юни 2014 г. възлизат на 1.495 милиарда лева. 22.5% от общия дял на получилите бързи кредити са фирми от бизнес сектора, който не включва финансовите предприятия. В края на юни общата сума на отпуснатите бързи кредити е общо за 2.021 милиарда лева. На годишна база те са се увеличили с 1.5%, или 30.2 милиона лева, а спрямо март 2014 г. ръстът е от 2.1 на сто - увеличение с 41.5 милиона лева.
По традиция най-голям дял от отпуснатите кредити се пада на потребителските, които в края на юни тази година са в размер на 1.156 милиарда лева. Неотдавнашно проучване показа, че се променя профилът на хората, които вземат бързи кредити. В момента най-многобройни са младите хора, които търсят средства за покупка главно на луксозни технологични стоки. Висок остава и относителният дял на жилищните кредити - 18.2%, въпреки че в края на юни 2014 г. те са намалели с почти 25 на сто спрямо юни миналата година. Общият размер на жилищните кредити е 272.2 милиона лева.
Едновременно с нарасналото търсене расте и размерът на необслужваните, или лошите кредити - с 0.8% на годишна база и с 1.8% спрямо март 2014 г. Към края на юни проблемните кредити са за 618.5 милиона лева - 30.6 на сто от общия дял на отпуснатите от фирмите заеми.
Засега не е ясно дали влезлите в сила на 23 юли правила за потребителските кредити ще дадат отражение върху тяхното търсене и върху фирмите в сектора. В края на юни дружествата за бързи кредити, регистрирани от БНБ, са били 174, докато преди точно 2 г. са били 117.
Едновременно с нарасналото търсене расте и размерът на необслужваните, или лошите кредити - с 0.8% на годишна база и с 1.8% спрямо март 2014 г.
Дали наистина за нарастнали или се е сменила нормативната база за кредитите, поради което се получава това нарастване?