След като в последните години социалните министри избягваха да налагат административно увеличение на минималните осигуровки за секторите, в които синдикатите и работодателите не се договорят, служебният министър и вицепремиер Йордан Христосков предупреди, че ще се възползва от това свое право. "Настоятелно моля да се постигнат максимален брой споразумения за нови стойности на минималните осигурителни прагове, това е най-добрият вариант за всички. В противен случай ще припомня, че министърът има право да налага административни стойности според средното увеличение на праговете или коефициента за инфлация", заяви Христосков и допълни, че това не би било желателно. По думите му в последните две-три години има притеснителна тенденция умишлено да не се договарят праговете в някои сектори. За тези, в които през последните 2-3 години не е имало увеличение, министърът е категоричен, че ще наложи административното увеличение.
По данни на ведомството досега социалните партньори са постигнали договорка за ръст на праговете средно с 4.1% за над 1 млн. българи. Те са заети в 35 икономически дейности от общо 85. Увеличението в някои сектори е под 1% - като хотелиерство, ресторантьорство и туроператорска дейност, производство на хлебни продукти. Високо увеличение е постигнато в електрическите съоръжения - 12.6 на сто, в компютърната и комуникационната техника - 11.3 на сто, а за селското стопанство - 8.3%. В секторите производство и преработка на месо от домашни птици вече бе постигнат ръст от 7.6%, а при производството на автомобили - 6.9%. В търговията е постигнат ръст от 6 на сто, а при добив на глина и каолин - 5.8%. С под 2% ще се увеличат осигуровките на заетите в секторите "Машиностроене", "Производство на метални изделия, без машини и оборудване", "Производство на турбини и двигатели". Другата седмица социалните партньори ще се съберат в социалното министерство, за да се види къде няма постигнато съгласие за праговете за 2015 г. За тази година бяха подписани споразумения за 44 икономически дейности, които обхванаха 57% от подлежащите на осигуряване лица. 10 от споразуменията бяха за нулев ръст на МОД, а средният ръст беше 4.1%.
Христосков се обяви за въвеждане на автоматичен механизъм при определянето на минималните прагове и на минималната заплата. В момента отново се обсъжда със социалните партньори формула, по която да се изчислява минималното възнаграждение, съобщи министърът. Подобна формула бе изработена от бившия министър Хасан Адемов, но той не успя да я прокара през кабинета. Тя включваше инфлацията, средната заплата, линията на бедността. Именно последният критерий бе спорният момент - работодателите искат да се смята производителността на труда, а не линията на бедността.
ПРИОРИТЕТИ
Служебният министър на социалната политика представи вчера екипа си. Пред зам.-министър Петя Евтимова стои като приоритет да избегне риска от загуба на евросредства по ОП "Развитие на човешките ресурси". Другият заместник на Христосков - Спаска Петрова, обяви, че до октомври ведомството очаква около 270 хиляди заявки за еднократна помощ за отоплителния сезон, като досега вече са подадени 147 хиляди. Преди първия учебен ден се планира да се раздадат около 45 хиляди еднократни помощи за първокласници. Третият заместник Румяна Георгиева съобщи, че през септември започва набирането на кандидати по програмата "Старт в кариерата", към която има изключителен интерес. До момента има над 1400 млади хора до 29 г. без опит, които искат да работят в администрацията. Това е с около 400 повече от ресурса, но Георгиева обясни, че ще се постараят да намерят място на всички.
Третият заместник Румяна Георгиева съобщи, че през септември започва набирането на кандидати по програмата "Старт в кариерата", към която има изключителен интерес. До момента има над 1400 млади хора до 29 г. без опит, които искат да работят в администрацията. Това е с около 400 повече от ресурса, но Георгиева обясни, че ще се постараят да намерят място на всички.
Тези младежи още отсега са изгубени за всякаква реална и перспективна работа и кариера.