Трагичното състояние на асансьорите у нас и пълното безхаберие на институциите, които трябва да ги контролират, доведоха до поредния инцидент в София. 46-годишна жена загина, а друга бе тежко ранена, след като асансьор пропадна от деветия етаж на жилищен блок на бул. "Цариградско шосе" в столицата. Според първоначалния оглед причината за вчерашната трагедия са скъсани въжета заради некачествен ремонт на съоръжението. В последвалите обяснения никоя от службите, които трябва да контролират асансьорните фирми, не пое вина за случилото се и отново се оправдаха с лоши закони. На виновната фирма дори няма бъде отнет лицензът. Вицепремиерът Екатерина Захариева нареди нова проверка на всичките над 120 000 асансьора у нас, която трябва да бъде извършена от наличния състав от 90 души. Прокуратурата ще води наказателно производство.
"Инцидентът е причинен от компилация от отговорности", обясни шефът на Държавната агенция по метрология и технически надзор (ДАМТН) Стефан Цанков. Именно подопечната му служба трябва да следи фирмите за надзор и поддръжка и да дава лицензи на всички в бранша. От думите на Цанков обаче излезе, че държавата няма почти никакви реални правомощия, а единствено дава лицензи на "куцо, гърбаво и сакато само защото отговаря на изискванията на закона". Според него въпреки смъртния случай агенцията не може да отнеме лиценза на фирмата, която отговаря за състоянието на съоръжението, а може само да й напише акт. На въпрос на "Сега" дали, докато тече разследването, тази фирма ще продължи да поддържа асансьори, Цанков отговори, че "щели да измислят нещо".
Проверката на държавните инспектори показала, че вместо четири пропадналият асансьор има само две въжета. "Въжетата не са били съосно към ролките, в които се въртели, и са се търкали в двата края на ролката и това е довело до износване на въжетата. Защо клиновете, които са предвидени да заклинят кабината в случай на скъсване, не са сработили в момента, не може да се каже, тъй като самата кабина е размазана в шахтата и трябва да се извади с лебедка, за да може да се види какво точно се е случило", обясни шефът на ДАМТН.
"Асансьорът е произведен преди 70-а година и е бил на две въжета и така е работил 40 г. Това не е проблемът", коментира пред "Дарик" собственикът на поддържащата фирма "Витоша лифт" Янко Костов. Според него "има прекалено много съвпадения" в трагичната ситуация - късат се и двете въжета и блокиращата защитна система е отказала работа. Всичко това е факт въпреки редица предписания в закона за редовен контрол. На всеки десет дни например всяко съоръжение трябва да се проверява, но от бранша признаха, че се гледа само за видими повреди - изгорели лампи, бутони и др. Основният преглед се прави на 3 години заедно с надзорната фирма.
Колко фиктивни са прегледите, личи по това, че падналият вчера асансьор е проверяван само преди месец и поддържащата фирма "Витоша лифт" не е открила нищо нередно. Съоръжението е ремонтирано основно през април 2012 г. Въпросната фирма досега не е създавала проблеми на агенцията, според Цанков. Не е така обаче с надзорната фирма, която следи поддържащата. В случая това е "НБ Лифтконтрол". Шефът на агенцията по метрология показа осем страници с установени нарушения в работата на фирмата, за които са съставени актове. Управителят й Максим Димитров коментира пред "Сега", че вчера до късния следобед нито от агенцията, нито разследващи органи са го търсили за инцидента. "За две години от основния ремонт могат да се случат много неща. Ние оттогава нямаме информация за този асансьор. Очевидно, след като сме подписали протокола, ремонтът е бил изряден", обясни Димитров. По думите му актовете на фирмата са "за абсолютни глупости - че нямаме стикер в асансьорите", и те падали в съда. От агенцията изнесоха данни, че "НБ Лифтконтрол" отговаря за над 12 хил. асансьора.
Шефът на агенцията се оплака, че отдавна искат промени в закона за техническия надзор, защото е твърде либерален. Сега институцията отнемала лиценза, но на сутринта провинените идвали с нови документи и вече изпълнени изисквания, при което няма основание да им се откаже разрешително за работа. Според Цанков лиценз на поддържаща фирма може да се отнеме само по три причини - липса на персонал, на материална база или при нарушени процедури за извършване на ремонта. Фирмите в бранша правят редица нарушения - преливане на един и същ персонал в 7-8 фирми например, за да избегнат регистрация по ДДС. Установени са случаи, при които 5, 6 фирми имат един и същ персонал. Цанков разказа, че имало дори и техник, който крадял елементи от машинното на асансьорите, след което рекетирал етажната собственост за ремонти. Срещу него има и сигнал в прокуратурата.
Управителят на "НБ Лифтконтрол" призна, че в бранша наистина има много проблеми, но според него агенцията не си върши работата. Максим Димитров разказа, че има много фирми, които "правят гадни номера - нарочно повреждат асансьора, за да падат хора в шахтата". Хаосът допълнително се подклажда и от липсата на регистър, поради което никой не знае колко точно са асансьорите у нас и в какво състояние са. У нас сега има 661 фирми, които се занимават с поддръжка, и около 130 фирми, които се занимават с технически надзор. В Германия и Естония имат по две надзорни фирми, а в Швейцария - три. Само Беларус има повече фирми за надзор от България.
Предложенията на Агенцията по метрология са няколко. Срокът за основен преглед трябва да се намали от три на една година. Иска се намаляване броя на фирмите, както и законово ограничение за колко асансьора може да отговаря един техник - най-много 500. При отнемане на лиценза агенцията иска фирмата да не може да работи в тази област 2 години, същата забрана да важи и за техници и инспектори, уличени в нарушения. Иска се и многократно увеличение на санкциите. Сега фирмите могат да понесат санкция от 200 до 500 лв.
"Виновни са няколко инстанции. Първата е Инспекцията за държавен технически надзор, която не си върши открай време работата. Надзорните фирми отиват, взимат някакви 40-50 лв. на 3 години и пишат в книгата, че всичко е нормално. От друга страна, не само контролът е формален, а и сервизът. Смея да твърдя, че са единици фирмите, които поддържат асансьори и ги поддържат съгласно инструкцията на производителя", коментира и председателят на Българската асансьорна асоциация Валентин Маринков. Преди две години асоциацията извади данни, според които от 120 хил. съоръжения в страната между 80 хил. и 100 хил. имат нужда от спешен ремонт или незабавна подмяна.
Още няколко факта подсказват, че трагедията беше предизвестена. От началото на годината са проверени 1860 асансьора в обществени сгради и около 10% от тях са спрени поради неизправност. Наскоро бяха оповестени и други шокиращи данни - по документи 80-годишен техник е натоварен с поддръжката на средно 1500 асансьора. Вчера Цанков разказа и за 76-годишен техник, който отговарят за 5200 асансьора.
Макар че редовният "контрол" не е забелязал проблеми с асансьора от вчерашния инцидент, хората в блока са го усещали. Съпругът на загиналата жена разказа пред БНР, че самият той не ползвал асансьора, защото тракал много силно, и дори съветвал жена си да слиза по стълбите.
ДЕЖА ВЮ
Само преди 2 месеца в бургаска болница имаше подобен инцидент, при който по чудо не се стигна до жертви. Баба и внуче пропаднаха в асансьорна шахта, след като вратата на техния етаж се отвори без асансьорът да е там. На 2 март 2010 г. пък падна асансьор в столичния "Майчин дом". Тогава пострадаха сериозно 8 души, 6 от които жени в напреднала бременност. Три от тях заведоха граждански дела за причинените им вреди, които, както "Сега" писа само преди ден, се разхождат по инстанциите и не се очертава скоро да приключат. Не е известно да има наказани отговорни лица или фирми за тези инциденти.
|
|