:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,904
Активни 676
Страници 11,469
За един ден 1,302,066

Никой не пое вината за поредния трагичен инцидент с асансьор

Контролната агенция прехвърли вината върху "либералните" закони, фирмите заподозряха номер на конкуренти, а кабинетът нареди проверка на всички съоръжения в страната
Блокът, в който стана трагедията.
Трагичното състояние на асансьорите у нас и пълното безхаберие на институциите, които трябва да ги контролират, доведоха до поредния инцидент в София. 46-годишна жена загина, а друга бе тежко ранена, след като асансьор пропадна от деветия етаж на жилищен блок на бул. "Цариградско шосе" в столицата. Според първоначалния оглед причината за вчерашната трагедия са скъсани въжета заради некачествен ремонт на съоръжението. В последвалите обяснения никоя от службите, които трябва да контролират асансьорните фирми, не пое вина за случилото се и отново се оправдаха с лоши закони. На виновната фирма дори няма бъде отнет лицензът. Вицепремиерът Екатерина Захариева нареди нова проверка на всичките над 120 000 асансьора у нас, която трябва да бъде извършена от наличния състав от 90 души. Прокуратурата ще води наказателно производство.

"Инцидентът е причинен от компилация от отговорности", обясни шефът на Държавната агенция по метрология и технически надзор (ДАМТН) Стефан Цанков. Именно подопечната му служба трябва да следи фирмите за надзор и поддръжка и да дава лицензи на всички в бранша. От думите на Цанков обаче излезе, че държавата няма почти никакви реални правомощия, а единствено дава лицензи на "куцо, гърбаво и сакато само защото отговаря на изискванията на закона". Според него въпреки смъртния случай агенцията не може да отнеме лиценза на фирмата, която отговаря за състоянието на съоръжението, а може само да й напише акт. На въпрос на "Сега" дали, докато тече разследването, тази фирма ще продължи да поддържа асансьори, Цанков отговори, че "щели да измислят нещо".

Проверката на държавните инспектори показала, че вместо четири пропадналият асансьор има само две въжета. "Въжетата не са били съосно към ролките, в които се въртели, и са се търкали в двата края на ролката и това е довело до износване на въжетата. Защо клиновете, които са предвидени да заклинят кабината в случай на скъсване, не са сработили в момента, не може да се каже, тъй като самата кабина е размазана в шахтата и трябва да се извади с лебедка, за да може да се види какво точно се е случило", обясни шефът на ДАМТН.

"Асансьорът е произведен преди 70-а година и е бил на две въжета и така е работил 40 г. Това не е проблемът", коментира пред "Дарик" собственикът на поддържащата фирма "Витоша лифт" Янко Костов. Според него "има прекалено много съвпадения" в трагичната ситуация - късат се и двете въжета и блокиращата защитна система е отказала работа. Всичко това е факт въпреки редица предписания в закона за редовен контрол. На всеки десет дни например всяко съоръжение трябва да се проверява, но от бранша признаха, че се гледа само за видими повреди - изгорели лампи, бутони и др. Основният преглед се прави на 3 години заедно с надзорната фирма.

Колко фиктивни са прегледите, личи по това, че падналият вчера асансьор е проверяван само преди месец и поддържащата фирма "Витоша лифт" не е открила нищо нередно. Съоръжението е ремонтирано основно през април 2012 г. Въпросната фирма досега не е създавала проблеми на агенцията, според Цанков. Не е така обаче с надзорната фирма, която следи поддържащата. В случая това е "НБ Лифтконтрол". Шефът на агенцията по метрология показа осем страници с установени нарушения в работата на фирмата, за които са съставени актове. Управителят й Максим Димитров коментира пред "Сега", че вчера до късния следобед нито от агенцията, нито разследващи органи са го търсили за инцидента. "За две години от основния ремонт могат да се случат много неща. Ние оттогава нямаме информация за този асансьор. Очевидно, след като сме подписали протокола, ремонтът е бил изряден", обясни Димитров. По думите му актовете на фирмата са "за абсолютни глупости - че нямаме стикер в асансьорите", и те падали в съда. От агенцията изнесоха данни, че "НБ Лифтконтрол" отговаря за над 12 хил. асансьора.

Шефът на агенцията се оплака, че отдавна искат промени в закона за техническия надзор, защото е твърде либерален. Сега институцията отнемала лиценза, но на сутринта провинените идвали с нови документи и вече изпълнени изисквания, при което няма основание да им се откаже разрешително за работа. Според Цанков лиценз на поддържаща фирма може да се отнеме само по три причини - липса на персонал, на материална база или при нарушени процедури за извършване на ремонта. Фирмите в бранша правят редица нарушения - преливане на един и същ персонал в 7-8 фирми например, за да избегнат регистрация по ДДС. Установени са случаи, при които 5, 6 фирми имат един и същ персонал. Цанков разказа, че имало дори и техник, който крадял елементи от машинното на асансьорите, след което рекетирал етажната собственост за ремонти. Срещу него има и сигнал в прокуратурата.

Управителят на "НБ Лифтконтрол" призна, че в бранша наистина има много проблеми, но според него агенцията не си върши работата. Максим Димитров разказа, че има много фирми, които "правят гадни номера - нарочно повреждат асансьора, за да падат хора в шахтата". Хаосът допълнително се подклажда и от липсата на регистър, поради което никой не знае колко точно са асансьорите у нас и в какво състояние са. У нас сега има 661 фирми, които се занимават с поддръжка, и около 130 фирми, които се занимават с технически надзор. В Германия и Естония имат по две надзорни фирми, а в Швейцария - три. Само Беларус има повече фирми за надзор от България.

Предложенията на Агенцията по метрология са няколко. Срокът за основен преглед трябва да се намали от три на една година. Иска се намаляване броя на фирмите, както и законово ограничение за колко асансьора може да отговаря един техник - най-много 500. При отнемане на лиценза агенцията иска фирмата да не може да работи в тази област 2 години, същата забрана да важи и за техници и инспектори, уличени в нарушения. Иска се и многократно увеличение на санкциите. Сега фирмите могат да понесат санкция от 200 до 500 лв.

"Виновни са няколко инстанции. Първата е Инспекцията за държавен технически надзор, която не си върши открай време работата. Надзорните фирми отиват, взимат някакви 40-50 лв. на 3 години и пишат в книгата, че всичко е нормално. От друга страна, не само контролът е формален, а и сервизът. Смея да твърдя, че са единици фирмите, които поддържат асансьори и ги поддържат съгласно инструкцията на производителя", коментира и председателят на Българската асансьорна асоциация Валентин Маринков. Преди две години асоциацията извади данни, според които от 120 хил. съоръжения в страната между 80 хил. и 100 хил. имат нужда от спешен ремонт или незабавна подмяна.

Още няколко факта подсказват, че трагедията беше предизвестена. От началото на годината са проверени 1860 асансьора в обществени сгради и около 10% от тях са спрени поради неизправност. Наскоро бяха оповестени и други шокиращи данни - по документи 80-годишен техник е натоварен с поддръжката на средно 1500 асансьора. Вчера Цанков разказа и за 76-годишен техник, който отговарят за 5200 асансьора.

Макар че редовният "контрол" не е забелязал проблеми с асансьора от вчерашния инцидент, хората в блока са го усещали. Съпругът на загиналата жена разказа пред БНР, че самият той не ползвал асансьора, защото тракал много силно, и дори съветвал жена си да слиза по стълбите.



ДЕЖА ВЮ

Само преди 2 месеца в бургаска болница имаше подобен инцидент, при който по чудо не се стигна до жертви. Баба и внуче пропаднаха в асансьорна шахта, след като вратата на техния етаж се отвори без асансьорът да е там. На 2 март 2010 г. пък падна асансьор в столичния "Майчин дом". Тогава пострадаха сериозно 8 души, 6 от които жени в напреднала бременност. Три от тях заведоха граждански дела за причинените им вреди, които, както "Сега" писа само преди ден, се разхождат по инстанциите и не се очертава скоро да приключат. Не е известно да има наказани отговорни лица или фирми за тези инциденти.
30
4309
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
19 Август 2014 19:50
Един от форумците писа, че въпросната фирма били големи мошеници и искали само пари, като не правели действителни ремонти...
19 Август 2014 20:31
Трагичното състояние на асансьорите у нас и пълното безхаберие на институциите, които трябва да ги контролират, доведоха до поредния инцидент в София

Пак повтаряне на изтъркани до втръсване опорни точки.

Основни виновници за лошото състояние на асансьорите са собствениците им. Тези стотици хиляди невинни овчици, които пищят срещу държавата и които не искат да плащат за поддръжка на асансьора. Защото именно това е положението в огромната част от жилищните блокове, където все още не са спрели асансьорите. Не им се дава нат на съкооператорите по два или три лева на човек месечно, мошеничат, лъжат, че 'бабата не излиза и детето се качва пеш', слагат по една мъждукаща 15 ватова крушка и какви ли не още цигании. Пък когато се повреди двигател или някоя друга скъпа част, почва едно ходене по мъките ....

Оная, вицепремиерката, дето е наредила спешни проверки на всички асансьори (тя наясно ли е въобще за какво става дума), представя ли си кой ще ги плаща тези проверки ? А ?
19 Август 2014 20:31
***
19 Август 2014 20:35
А пък това
"Инцидентът е причинен от компилация от отговорности",
е някакъв връх на нечленоразделната мисъл.
19 Август 2014 20:42
Поддържане, поддържане, поддържане. Това ни липсва на всички нива. Строим за милиони и след това оставяме без поддръжка, купуваме скъпо жилище и след това десетки години не го пипаме. Общите части пък са направо повод за войни.. за 5 лева, пък какво да кажем ако има нужда от нов асансьор, или покрив. Покрива - лесно, последния етаж сами си го оправят/така е на повечето места в България/. Асансьорът обаче е проблем, щото е съвсем на всички, сегашния хит е да се слага чип - за борба с тарикатите дето не искат и 10 лева да плащат. Така се борят с тарикатите.

Вижте как е в Германия. Всеки месец се плащат пари в банкова сметка за всеки блок. И парите се използват когато е необходимо за поддържане на общите части. Работи идеално. Ние се циганеем, грешка българеем за 10 лева даже, нищо че става дума за имоти от по 50 хил. евра, че и повече.

Същата работа е и на ниво общини. Общите части - улиците, общинските сгради. Само няколко главни булеварда се поддържат що годе добре, за другите няма пари. Щото политиците популисти така са решили. Данък сгради е по-малък от такса смет, а би трябвало той да се ползва за доста повече неща, едно от които е поддържане на инфраструктурата. Нямаме изобщо данък върху другите имоти - земеделски земи и т.н. - като резултат, няма пари за поддържане на коритата на реките, на третостепенните пътища, селата нямат пари, нищо, че имат хиляди декари земи в землищата си.

Та така. Икономията в поддържането е майка на мизерията и баща на потопите и катастрофите, че и на безработицата.

--
Блог
19 Август 2014 20:56
От думите на Цанков обаче излезе, че държавата няма почти никакви реални правомощия, а единствено дава лицензи на "куцо, гърбаво и сакато само защото отговаря на изискванията на закона".


Този е пътник дори само заради това, а заслужава компилирано дългосрочно пребиваване в местата за лишаване за свобода.
19 Август 2014 21:00
Ние сме Ориент и за общите части не се дават пари... Тцъ...
19 Август 2014 21:03
Установени са случаи, при които 5, 6 фирми имат един и същ персонал.


А в преводаческия бизнес не 5-6, а 5-6-стотин фирми ползват едни и същи преводачи. При това си позволяват
да ги наричат свой персонал, без да имат трудово-правни отношения с тях. Броят на съвместно ползваните преводачи е неизвестен,
но вероятно не е по-голям от броя на "работодателите" им, величаещи се като "лицензирани от МВнР агенции за преводи и легализации".
Всъщност тези лъжливи агенции нямат никакъв лиценз. Просто са сключили с Министерството един фиктивен договор на основание
чл. 2а от т.нар. правилник за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа от 1958, посл. изм. 1990, за който и
Омбудсманът, и КЗК са категорични, че трябва да бъде отменен поради незаконосъобразност. (вж. Годишен доклад за 2013 на
Омбудсмана) и Решение № 964/16.07.2014 г. на Комисията за защита на конкуренцията)

По-нататък в статията се казва:

Хаосът допълнително се подклажда и от липсата на регистър, поради което никой не знае колко точно са асансьорите у нас и в какво състояние са. У нас сега има 661 фирми, които се занимават с поддръжка, и около 130 фирми, които се занимават с технически надзор. В Германия и Естония имат по две надзорни фирми, а в Швейцария - три. Само Беларус има повече фирми за надзор от България.



Отнесено към преводаческия бранш, това звучи така:

"Хаосът допълнително се подклажда и от липсата на регистър, поради което никой не знае колко точно са преводачите у нас и с каква квалификация са. У нас сега има 653 агенции за преводи и легализации, които се занимават - профански - с преводи на официални
документи и други книжа. В Унгария има само една агенция и тя е държавна."*

* Вж. гореспоменатото решение на КЗК.

Неизправните асансьори водят до убийства, а неизправната уредба на преводаческата дейност - до документни измами.


19 Август 2014 21:36
Направете справка дори само на страниците на този вестник - дали в който и да е подобен случай някой е поел вина и е понесъл адекватно наказание за вината си?
19 Август 2014 21:42
Наште ора поемат много ВИНА, но само с подходящи скъпи мезета ...
19 Август 2014 22:19
Гринго и Меат
Вината е на Собствениците!Поданиците искат държавата да им се грижи за имотите!?
Що за сбъркани идеи!?
20 Август 2014 06:01
Вината е на Собствениците!Поданиците искат държавата да им се грижи за имотите!?

Тц! Вината е на чистачката - леля Пенка! Ако беше чистила редовно и качествено асансьорната кабина, щеше да забележи, че въжето е прокъсано и да се обади където трябва!

П.П. Малко черен хумор.
20 Август 2014 07:40
Вината е в това, че си позволяваме да пребиваваме тук.
20 Август 2014 08:42
Стига сте писали простотии, че собствениците били виноновни. Вината е изцяло на фирмата, по закони, разпоредби, правилници и каквото ви дойде на акъла, те са ДЛЪЖНИ да спрат съоръжението, ако не отговаря на критериите за безопасност. Специално за подемните съоръжения, изискванията са жестоки, а това че аварийната спирачка не е сработила е изцяло по вина на техниците. За съжаление, основната вина е на техника, който пряко е отговарял за асансьора, ако е нямал части или пари за тях е бил длъжен да го спре. После трябва да изгърмят всички по веригата до държавния контрол, които взимат заплати от нашите данъци да ни пазят точно от такива ситуации.
20 Август 2014 08:58
Фирмите по подръжка имат вина, нооо!!!!
Майка ми живее в 14 етажен блок в София в който има два асансьора. В неделя и бях на гости и видях как някакви мякащи и врякащи индивиди - новософиянци се опитваха да вкарат в големия асансьор цяла холна гарнитура! Сами си правиме проблемите!!!
20 Август 2014 09:05
Baldur
20 Август 2014 08:42
Към казането на колегата мога да прибавя, че тези авариините спирачки /заклинващи устройства/ не е задължение на метачката....... То е задължение на техника,шефа му и незнайно колко над тях, които са ЗАЧИСЛЕНИ в ЯСЛАТА и единствено което правят да получават заплати и да дават СЪВЕТИ да се купуват нови ансансьори ....Между другото преди една година в Париж се возих на ансансьор столетник...
20 Август 2014 09:09
и кво бе, полуадаш по ник, като са вкарвали холната в асансьора? зависи от асансьора - на моя тукашния му дават полезен товар 1250 кг и всякакви холни събира. нормален асансьор за жилищен блок има поне 350-400 кг товароносимост, колкото и да е малък. таз гарнитура от джилязу ли е била цялата?
20 Август 2014 09:58
1. "За съжаление, основната вина е на техника, който пряко е отговарял за асансьора, ако е нямал части или пари за тях е бил длъжен да го спре."
2. "Наскоро бяха оповестени и други шокиращи данни - по документи 80-годишен техник е натоварен с поддръжката на средно 1500 асансьора. Вчера Цанков разказа и за 76-годишен техник, който отговарят за 5200 асансьора."

Ама защо е така.......................................... 2 + 2 = ?
Какъв е процента на безработицата при младежите?
20 Август 2014 10:44
вината е на поддържащата фирма но не чак дотам. всеки инженер знае че съоръжение което сега работи , след два дни може и да не работи. надеждност, вероятности и т.н.
а че в софия не плащат масово по някакви си 5 лева за поддръжка на асансьорите е типичен байганьовски проблем и също допринася за подобни трагедии.
нека не се извиняват подобни събития с институции, закони и т.н. има си закон за етажната собственост, който ясно казва че домоуправителят има право да дава длъжници на съд. просто не се прилага този закон от домоуправителите. не искат да си развалят дослука със съседите. за сметка на други съседи разбира се които си плащат. докато не се плаща че има подобни трагедии.
20 Август 2014 11:01
Установени са случаи, при които 5, 6 фирми имат един и същ персонал... "НБ Лифтконтрол" има 6 души персонал за надзора 12 000 асансьора.

Както и за много други неща в територията, държавата е създала "ред" на малоумие и престъпна безотговорност. И за трупане на пачки, без да се свърши работа за пет пари. Гарантирала е вземането от нас - лицата Янко Костов и Максим Димитров ежегодно прибират не по-малко от милион всеки, - но не си е мръднала пръста, за да изиска от тях минималното за що-годе свършена работа. Как, поврага, 2 000 асансьора могат да се "обслужват" от двама-трима души, а да се "надзирават" от един?

За да бъдат обслужвани поне веднъж годишно 120-те хиляди асансьора у нас, са необходими минимум 300 групи /приемам, че за нормалната проверка и поддръжка са необходими 4-5 часа/, всяка от двама правоспособни техници, тоест 600 души и още 300 човека в техническия надзор.
Тези хора трябва да се наемат в лично качество, лично да бъдат вписани в регистър, да им се плаща лично, а не на "фирми" и да отговарят лично.

Създаването на такава работеща организация е елементарно и може да се извърши за броени седмици, а задължението да я предложат е на ДАМТН. Нейна и конкретно на Стефан Цанков е главната вина за хаоса и трагедиите с асансьорите.
20 Август 2014 11:17
Пореден повод за надвикване на истеризираните и оглупяващите нашенци. Всичко усилено до космически висоти от медийните рупори на първосигналната ни журналистика.
Чия собственост са асансьорите? А на сградите?
Ако не се грижите за личния си автомобил и той се разпадне на пътя, кой ще е виновен? Ако запушите канализациията с дамските си превръзки и скъсаните си гащи и наводните входа, кой ще е виновен?
Ако не се грижите за покрива и при пороен дъжд се скапе жилището ви, кой ще е виновен?
Нещата са пределно прости за хората, които имат поне малко останал разум! - Имате етажна собственост с асансьор, който обслужва всички собственици в дадения вход. Имате колективно ръководство, което да организира поддръжката на етажната собственост. Имате избран или нает управител, който да координира грижите за тази собственост. Сключен е и договор за поддръжка на асансьора. Минава време и ако фирмата по поддръжка си върши работата, продължавате договора или го прекратявате, ако не сте доволни. Намирате по-читава фирма. Т.е. нормални отношения в условията на частна собственост и частни услуги.
На всеки три години се извършва задължителна /по закон и по договор/ инспекция на годността на асансьора и се издава сертификат за годност с координатиите на фирмата, залепени в кабината на асансьора, вкл. и телефоните за връзка при аварийна ситуация - нещо като талона за ГТП на моторно преводно средство.
Е! Асансьорът скърца и пука. Кой трябва да сигнализира за това? Естествено, този собственик, който пръв открива това, най-малкото веднага да съобщи на домоуправителя, а той да се свърже с поддържащата асансьора фирма /или конкретно лице, както прави в нашия вход, например!/ Същият ден или най-късно на следващия ден техникът се появява и отстранява проблемът.
Кой е виновен ако двете страни на един договор не си изпълняват задълженията и не си носят отговорностите? Държавата!? Общината!? Политическата система!? Глобалният хаос, затоплянето или поройните дъждове!?
В конкретният случай - има фирма по поддръжка, да си носи отговорността. Собствениците също! Защото тяхната сигурност е в тяхната отговорност към себе си!
Останалото е джафкане по посока на луната!


20 Август 2014 11:46
Очевидно е, че не може да се говори за вина на собствениците в този блок. Очевидно е, че вината е в фирмата, която поддържа асансьора и евентуално в контролиращата фирма. Като няма признаци, че поддържащата асансьора фирма не си върши работата както трябва, какво могат да направят собствениците от блока? Нищо не могат да направят. Те са си свършили работата - сключили са договор с фирма за поддръжка и си плащат си за тази поддръжка. За съжаление първият признак, че фирмата е калпава е това падане на асансьора.
20 Август 2014 12:31
"НАРЕДБА ЗА БЕЗОПАСНАТА ЕКСПЛОАТАЦИЯ И ТЕХНИЧЕСКИЯ НАДЗОР НА АСАНСЬОРИ" В сила от 12.05.2003 г. Приета с ПМС № 75 от 01.04.2003 г., посл.изм. и доп. ДВ. бр.27 от 25 Март 2014г. "Чл. 9. (1) Лицата, които поддържат асансьори, са длъжни: (...) (2) (Доп. - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 02.04.2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 27 от 2014 г.) Функционалните проверки и техническото обслужване на асансьорите се извършват в срокове и по ред, определени в инструкциите на производителя. Ако в инструкцията не е определен срок за функционалните проверки, те се извършват най-малко веднъж на 10 дни."

ОТВРАТИТЕЛНОТО Е, че НЯМА изискване тези "проверки" през 10 дни да се заверяват от СОБСТВЕНИКА на асансьора - т.е. страната по Договора с поддържащата фирма (или от определено от него лице-съсобственик) !!! и предвиденото по Наредбата се превръща в една имитация, както си е всъщност.
20 Август 2014 12:53
"Кой е виновен ако двете страни на един договор не си изпълняват задълженията и не си носят отговорностите? Държавата!? Общината!? Политическата система!? Глобалният хаос, затоплянето или поройните дъждове!?"

Ами да Държавата! Елементарно Уотсън. Защото иначе започват кланови вражди, кръвно отмъщение, вендета.
20 Август 2014 13:03
Предлагам "Универсална рецепта за ползване на стари асансьори" (нашият е от 1976) - досегашните балъци (аз съм бил един от тях за около 20 години, живея на последен етаж в ЕЖБ!), подписали Договорите за поддръжка и надзор, си плюят в пазвата против уроки и се отказват едностранно от подписите си в тия договори - в смисъл, че не желаят повече да "играят" упълномощени от останалите ползватели на асансьора заради собственото им спокойствие! ВСЕ НЕЩО ЩЕ СЕ ПРОМЕНИ, УВЕРЯВАМ ВИ.
20 Август 2014 15:27
"Инцидентът е причинен от компилация от отговорности", обясни шефът на Държавната агенция по метрология и технически надзор (ДАМТН) Стефан Цанков.


На тоя, трябва да му се направи акт за глупостите, които ръси, смъртен акт.

Рушветчийство, безхаберие, гьонсуратлък, невежество, най-обикновен мързел.
Все черти, които все повече характеризират и изпъкват нещото, наричащо се все още българско общество.
20 Август 2014 15:38
Дядо Заре
20 Август 2014 11:17
Чия собственост са асансьорите? А на сградите?
Ако не се грижите за личния си автомобил и той се разпадне на пътя, кой ще е виновен? Ако запушите канализациията с дамските си превръзки и скъсаните си гащи и наводните входа, кой ще е виновен?
Ако не се грижите за покрива и при пороен дъжд се скапе жилището ви, кой ще е виновен?


Дядо Заре, в немскоговорящите държави има строителна полиция, която ще ти смъкне сателитната антена от балкона, защото не си я монтирал както и където трябва. Независимо, дали си собственик или наемател.
Говорим за колективна собственост, чието нормално стопанисване трябва да се следи от държавна институция, а на съседите да се дебнат и клепат един-друг.

Така че, сравнението ти не е адекватно.
Точно за личния автомобил имам чудесен пример. Минавам технически преглед, който е просто един фарс. Като собственик, дори и да искам да ми погледнат колата, дали всичко е наред, никой нищо няма да направи. Ако ми предстои дълъг път и нещо не е наред, кой компетентен орган ще ме спре да не се пребия, себе си и други на пътя? Никой. Трябва специално да мина на сервиз и да бутна няколко лева рушвет да ми прегледат колата като хората.
Това в нормална държава няма да стане!
КАТ, с цялата си сган рушветчии по каналите, лапащи кинти полицаи, и кифлите, спящи по гишетата, мислещи си, че вършат работа. Трябва да се закрие!
20 Август 2014 18:02
Ако бяхме нормална държава, ДОСЕГА щеше "да пари под краката" на разните мръсници ( не "мошеници", защото за мен това е по-меката дума/определение), цанили се по поддръжка на асансьорите - НО, НЕ БИ - НА ПРЕОБЛАДАВАЩАТА ЧАСТ ОТ БГ-НАСЕЛЕНИЕ НЕ МУ ПУКА ОТ ПРОБЛЕМА - не заради този Форум, ами ТАКА "по принцип"... НАЛИ бяхме информирани за 1 милион и 200 хиляди асансьори в БГ - че ги има, че "работят", че "обслужват" целокупното население в БГ по ЕЖБ-тата най-вече! И какво от това - МРЪСНИЦИТЕ си "поддържат", НИЕ им плащаме и т.н. (винаги за мен използвам "мръсници" като понятие за индивиди, съзнателно извършващи разрушителни действия - по банки, милиционери § бандити, обслужващи дейности и т.н.). Та, какво стана с "гражданското общество" в БГ - нали се беше "събудило" (срещу заплащане най-вече, нали ??) ... НО, идват избори и ВСИЧКО ЩЕ БЪДЕ ЗАМЕТЕНО ПОД КИЛИМА - до следващия Форум по темата!
20 Август 2014 18:55
Професи,хубаво ги къдриш,но зо по-чести проверки трябва да се плаща повече по договор!А някой обърна ли внимоние колко броя асансьори и с какъв персонал е въпросната фирма и физически възможно ли е!И кой контролира ?А сега ТВ шоу с кампанийната проверка на държавата!
20 Август 2014 22:52
Епа ние сме територия. Раджастан. "И ако местният управник не е постоянно пиян или надрусан, и ако смачкването на поредния плисък на недоволство не е особено кърваво или впечатлително, никой в метрополията няма да забележи." (с) Ръдиард Киплинг
Свиквайте. И не забравяйте да гласувате, мили врабци и цанцугери.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД