Сръбската прогресивна партия, водена от премиера Александър Вучич, е на власт от две години. Програмата й бе създадена през 2011 г., три години след основаването на самата партия. |
В текста се говори за създаването на база данни с информация за генетичния потенциал на гражданите на страната, въз основа на която да се прогнозират бъдещото им развитие и потенциалните нарушения в организма. Друго предложение е да се въведат компютърни програми за анализ на родословието. Основните целеви групи са "хора с предразположение към често срещащи се днес болести, като сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване, алкохолизъм, психични разстройства". От "Дойче веле" твърдят, че сръбските институции, занимаващи се с тези проблеми, са отказали да коментират тези предложения "под различни предлози".
Според политическите експерти в страната програмата на управляващата партия вероятно е написана набързо и някои части от нея не са преминали проверка. Политологът Бобан Стоянович отбелязва, че политическите програми в Сърбия до голяма степен са неприложими. Програмата на Прогресивната партия е написана едва три години след основаването й през 2008 г. Германската историчка Кристиане Ротмалер заяви, че аргументите в полза на подобна политика предизвикват голяма тревога. "Ако не знаех, че цитирате политическа платформа от днешна Сърбия, щях да си кажа, че става дума за дебатите от 30-те и 40-те години на миналия век в нацистка Германия", казва тя. "Да, това е евгеника, няма как да го наречем другояче", каза германският професор Щефан Кил, автор на книга за тази философия, цитиран от "Дойче веле". Идеолозите на евгениката призовават за изкуствена селекция на човешките същества, за да бъдат подобрени физическите и психически качества на населението. Един от пионерите на тази теория е Франсис Галтън, английски учен и роднина на Чарлз Дарвин, според когото така може да се ограничи разпространението на генетичните увреждания. Сред главните инструменти за осъществяване на идеята са абортите и контролът на раждаемостта. Теорията е широко прилагана по време на управлението на нацисткия лидер Адолф Хитлер в Германия.
ДЕМОГРАФИЯ
През последните десетилетия Сърбия е губила годишно по 35 000 жители, твърди демографът Сърдан Богосавлиевич. Почти сигурно е, че в края на днешното десетилетие населението на страната ще наброява по-малко жители, отколкото сочат официалните данни за настоящия момент, тоест под 7 милиона жители. Трудещите се са 1.7 млн., а пенсионерите - 1.8 милиона.