:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,324
Активни 930
Страници 2,254
За един ден 1,302,066

Служебни министри заговориха за вдигане на осигуровките

Вноските за пенсия и безработица може да се повишат с 1-2%, в здравеопазването също имало нужда от промяна
СНИМКА: БГНЕС
76-годишният Петър Балбузанов от Русе протестира вече трета година с плакат срещу безхаберието на българските управници. Всеки четвъртък пенсионираният бивш учител по история излиза за един час пред общината, за да настоява виновниците за кризата в страната да бъдат наказани. Досега е пропуснал само един път, и то по здравословни причини. За разлика от него, столичните пенсионери отдавна прекратиха традицията да се събират всеки четвъртък на митинг.
Без реално да имат правомощия за промяна на осигурителната система, служебните министри на труда и на здравеопазването заговориха по едно и също време за увеличаване на осигуровките. Мотивите на здравния министър Мирослав Ненков и на вицепремиера по социална политика Йордан Христосков са, че с по-високите вноски ще се реши проблемът с хроничния дефицит в двата сектора. Докато Ненков обаче все пак говори и за по-строг контрол на разходите на здравната каса, то Христосков не споменава нищо за реформи в пробойните в пенсионната система - ранното пенсиониране и инвалидните пенсии.

Пред бТВ вчера Христосков допусна, че осигуровките за пенсия и за безработица може да се увеличат с 1-2% от 2015 г. Според разчетите на НОИ осигуровките ни трябва да се вдигнат със 7.3%, за да се балансират приходите и разходите в бюджета на общественото осигуряване. Разчетите са правени преди служебния кабинет, но пак се завъртяха заради консултативния съвет по оптимизиране на осигурителната система, който възобнови работа. "Евентуално можем да говорим за увеличаване на осигуровките във фонд "Пенсии" и фонд "Работна заплата" в размер на 1-2%. Но никой не е мислил да увеличава осигуровките със 7.3% веднага и сега. Това е смешен плач на работодателите", коментира пред бТВ Христосков. Той даде за пример фонд "Безработица", в който би се постигнал баланс между приходите и разходите при увеличение на вноската с 1%. "Със сегашното ниво на тази вноска, което е 1%, не биха могли да се изплащат обезщетения за безработица на над 100 хиляди души, без да има ограничения в размера", подчерта вицепремиерът. Ако преди обезщетението беше фиксирано, сега зависи от това на какъв доход се осигурява съкратеният за 15 месеца назад.

Здравният министър не се нае да съобщи конкретен процент, с който трябва да бъдат увеличени вноските за здраве. "Системата има нужда от още пари. Откъде да дойдат те е въпросът. Дали от увеличаване на здравната вноска, дали с издължаването на това, което държавата дължи на системата на здравеопазване, като казвам системата, имам предвид здравната каса, или да се прецизират разходите. Всичко това трябва да заработи едновременно и нищо не може да стане в тия два месеца", каза Мирослав Ненков пред БНТ. За вдигане на вноската за здраве се заговори и при кабинета "Орешарски". Тогава здравният министър Таня Андреева обяви, че вноските трябва да се увеличат от 8 на 9%, но до дебат по същество не се стигна.

КРИЗА

Ненков отново повтори вчера, че актуализацията на здравния бюджет с 225 млн. лв. ще стигне на касата за 2 месеца, но не и до края на годината. Според министъра броят на болниците у нас е голям, но въпреки това не е лесно да се премахнат по-малките между тях, тъй като изпълняват важна социална функция. Той заяви още, че няма болници, които да са заплашени от затваряне заради липса на средства. "Такава е спецификата на финансиране, че ако една болница работи малко повече, трупа повече дългове", обясни Ненков.

Христосков: 400 лв. минимална заплата няма да навреди на бизнеса

400 лв. минимална работна заплата няма да навреди на бизнеса и няма да доведе до сътресения в заетостта, смята служебният вицепремиер и министър на труда Йордан Христосков. В тригодишната бюджетна прогноза на страната е заложено, че догодина минималното възнаграждение трябва да се увеличи с 40 лв. - на 380 лв., а през 2016 г. да стигне 420 лв.

Хростосков обаче е привърженик на по-рязко увеличение, защото "България е на опашката по минимални гарантирани доходи в Европа". Той е категоричен, че ръстът на минималната заплата няма да има негативно влияние на пазара на труда и няма да доведе до увеличаване на безработицата, както твърдят работодателски организации. "През последните години минималната заплата се е увеличила почти дойно, а безработица се движи в нормални граници", аргументира се вицепремиерът. Според проучване, поръчано от социалното министерство, 36 на сто от работодателите заявяват, че минималната заплата е фактор за намаляване на заетостта в страната. 1/4 от фирмите твърдят, че минималната заплата пречи на наемането на нискоквалифицирани работници, а за 43 на сто от предприятията тя е пречка за наемането на млади хора.

Вицепремиерът смята за редно за определяне на минималната заплата да има точна формула с измерими критерии - на първо място производителността на труда, както и издръжката на живот и линията на бедността. Подобна формула се появяваше и при предишните двама социални министри, но Тотю Младенов и Хасан Адемов не успяха да я прокарат. В последния вариант формулата включваше три основни пункта - минималното възнаграждение да не бъде по-ниско от 35% от средната за страната заплата за последното тримесечие и не по-високо от 55 на сто от нея. След удържането на данъци и осигуровки минималната заплата трябваше да не е по-ниска от линията на бедността за страната, а индексацията й трябваше да се прави според инфлацията. Линията на бедността бе спорният момент между бизнеса и синдикатите, тъй като според работодателите заплатата не е социална помощ, а възнаграждение за труд. В момента нивото на минималния доход се определя по усмотрение на политиците.
14
2965
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
28 Август 2014 20:04
Да ги увеличават тези вноски! Това няма да подобри качеството, но поне ще престанат да мърморят...
28 Август 2014 21:46
Най-лесното правят, да не са луди например да увеличат събираемостта...

Ето едно много по-добро решение: Натисни тук Само, че то ще засегне скатаващите се. А не изрядните. Друго си е просто да увеличиш вноските на изрядните.
28 Август 2014 22:12
Вноските за пенсия и безработица може да се повишат с 1-2%, в здравеопазването също имало нужда от промяна

Да напомня на слабопаметните:
Резервът на Здравната каса беше събран чрез повишаване на осигурителните вноски с 1% и този процент формира резерва. Това бяха пари, събрани от редовно осигуряващи се и предназначени изрично за здравни цели. Знаем какво сториха с тия ГОТОВИ парици Тиквун и Постната пичка. Трудно ли е да се досетим какво ще стане с тези проценти, след като на хоризонта се задава отново Бандата Голи глави? Моят отговор на наглите искания на тиквариата може да бъде само този:
29 Август 2014 08:01
Как да се увеличат парите в пенсионните и здравните фондове?
Първо, намаляваме и опростяваме процентите за пенсионно и здравно осигуряване - например 15% за пенсия и 5% за здраве и то само от работодател.
Второ, държавата след конкурс между лицензираните банки, служебно създава по две сметки на работещ - една за пенсия и една за здравно осигуряване. В тях рабодателят превежда по сметката на своя служител социалните задължения. Ежедневно служителят знае каква е набраната сума по неговите специални сметки.
Допълнителни условия:
- парите за пенсия се получават след изпълнение на определена възраст;
- парите за здравно осигуряване се използват единствено и само за лечение и лекарства по строг регламент.
А как да се плащат пенсиите на сегашните пенсионери?
- и досега държавата налива в своите пенсионни фондове средства от други източници;
- банките получили сумите за пенсии кредитират държавните пенсионни фондове.
29 Август 2014 08:38
А евентуално детски за майки, които никога не са се осигурявали само за до 3 деца?
29 Август 2014 08:41
Защо винаги коректните платци сме потърпевши, независимо кой управлява, или се кани да го стори в обозримо бъдеще? Спрете наливането на бюджетни пари за циганите, които са вече трето поколение безработни
29 Август 2014 10:13
Защо винаги коректните платци сме потърпевши, независимо кой управлява, или се кани да го стори в обозримо бъдеще? Спрете наливането на бюджетни пари за циганите, които са вече трето поколение безработни

Защото всички правителства досега карат по най-малкото съпротивление и товарят добросъвестните вместо да подгонят тези, които въобще не плащат. Цинизъм е да искаш добре платен професионалист да плаща повече за да може бързо размножаващи се цигански семейства с по няколко деца и неработещи родители да получават безплатна медицинска помощ и социал.
Трябва да се намери изход от това положение и той трябва да включва следните мерки:
1. Бърза помощ да не се поддържа от здравните осигуровки, а от общите данъци, примерно ДДС. Няма никаква логика всички да ползват безплатна помощ след като не всички плащат. Да се преустанови практиката неосигурените да се лекуват за сметка на държавата. Нямаш осигуровка - плащаш или не се лекуваш.
2. Пенсиите да се изчисляват на базата на общия принос на лицето през целия му трудов живот, без минимум и максимум и без изискване за задължителен трудов стаж, а само за навършена възраст. На когото колкото се получи - толкова!
3. Ревизия на пенсиите за инвалидност със съответните наказания за длъжностните лица и мнимите инвалиди. Всеки, който незаконно е източвал фондовете освен загубите с лихвите да плати и съответна солена глоба.
4. От парите, получени като вноски да се изплащат само пенсиите въз основа на общия принос, като тези на специален режим на пенсиониране да получават останалата част от други фондове.
5. Ревизия на социалното подпомагане с цел ограничаване на помощите на тези, които никога не са работили.
29 Август 2014 10:30
2. Пенсиите да се изчисляват на базата на общия принос на лицето през целия му трудов живот, без минимум и максимум и без изискване за задължителен трудов стаж, а само за навършена възраст. На когото колкото се получи - толкова!




Само да допълня, да има възможност за по-ранно пенсиониране, но с пропорционално по-малка пенсия.

За стажа наистина няма смисъл от него, само създава бюрокрация. За първа и втора категория труд може веднага да им се преизчисляват вноските с някакъв коефициент. Което да позволи на тези пенсионери базата на горното правило/за пропорционално по-малката пенсия/ да могат да се пенсионират няколко години по-рано. Но не както сега едните да се пенсионират на 45 а другите на 64/за простосмъртните/.
29 Август 2014 12:14
Не може работещите да стават все по- малко и вноските и данъците им да се увеличават безкрайно! Какъв им е стимулът да работят? Ако някой ми каже че осигурителните вноски са много малки, държа да му напомня че при социализма социалната беше 35%, но нямаше здравна. Разлика има, но не е толкова голяма колкото я представят. А заслугата че тогава работещите бяха 4млн, а сега са под 3, и то повече от половината в бюджетни дейности, е изцяло на все по-кадърните управляващи страната.
29 Август 2014 12:27
2. Пенсиите да се изчисляват на базата на общия принос на лицето през целия му трудов живот, без минимум и максимум и без изискване за задължителен трудов стаж, а само за навършена възраст. На когото колкото се получи - толкова!

Съм съгласна.
29 Август 2014 13:17
ГЕРБ вдигат вноските, събираемостта пада, увеличава се укриването на доходи и в крайна сметка ГЕРБ ще имат по-малко приходи от осигуровки и данъци.
29 Август 2014 13:24
Принципно всяка пенсия би трябвало да е в размер определен от размера на вноските, които са правени, колко време са правени и колко време се очаква да получава пенсия. С други думи, човек може да започне да работи и да се осигурява на 18 години и примерно на 38 години да се пенсионира с 20 години стаж. Би трябвало да има право на пенсия съобразно тези 20 години осигурителни вноски и очаквано време да получава пенсия, примерно 40 години. Ако се пенсионира на 68 години, т.е. с 50 години стаж и се очаква да живее още 10 години, пенсията му би трябвало да е примерно 5-6 пъти по-голямо в сравнение с другия случай - пенсиониране на 38 години. Този вариант обхваща в себе си и определянето на размера на пенсията и на хората, които се пенсионират много рано, вкл. и на фуражките.
29 Август 2014 13:30
Един от голямите проблеми при пенсионирането изобщо не се засяга - уравниловката в размера на пенсиите, която я има след 1989-та година. Преди 1989-та размера на пенсията зависеше само от размера на осигуровките за три последователни години, което също беше някакъв недостатък - трябваше да се вземе целия трудов стаж поне за хората, които са започнали работа след 1944 година, но нямаше уравниловка. Според осигуровките за тези три години си получаваш съответната пенсия. Един внасял два пъти повече от друг и съответно пенсията му беше два пъти по-висока. Сега не е така. Пенсиите на хората внасяли ниски осигуровки са изкуствено завишени, а на тези с много високи осигуровки, са занижени. Внасяш - не внасяш осигуровки, горе-долу еднаква пенсия получаш при демокрацията и пазарната икономика.
29 Август 2014 13:38
Качвате всички заплати с 50% и всички вноски веднака скачат с 50%(като стойност)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД