Вчера хиляди хора се стекоха пред Народния театър "Иван Вазов", за да си вземат последно сбогом с един от духовните стожери на България - акад. Валери Петров. Опашката от чакащи стигаше до Столичната градска художествена галерия. Сред присъстващите на поклонението бяха министър-председателят на служебното правителство Георги Близнашки, столичният кмет Йорданка Фандъкова, председателят на Българската академия на науките акад. Стефан Воденичаров, председателят на БСП Михаил Миков, Сергей Станишев, Георги Пирински, Ивайло Калфин и други политици, както и председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" Максим Бенвенисти. Той пък по стара еврейска традиция положи върху ковчега на големия български творец две камъчета. От неговите приятели и почитатели интелектуалци тук бяха и актьорите Татяна Лолова, Славчо Пеев, Вели Чаушев, Николай Николаев, председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев, художниците Светлин Русев, Ивайло Мирчев, музикантът Кирил Маричков, писателите Марко Ганчев, Георги Мишев и много други.
Сред първите, влезли за да поднесат съболезнованията на близките му, бяха актрисите Татяна Лолова и Илка Зафирова. "Не сме загубили, спечелили сме, че го имаме - каза Лолова и допълни: - Той беше нещо крехко, малко, но огромно и безкрайно неотиващо си."
Дългогодишният му приятел Анжел Вагенщайн тъжно пророкува: "Без него ние станахме още по-уязвими и още по-безсилни пред агресията на шумната посредственост.Валери Петров е от хвърчащите хора и ще продължи да хвърчи около нас."
Председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев също акцентира на духовната значимост на Валери Петров, като каза, че с него си отива още една частица от истинската духовност на България и все по-малко стават пазителите джедаи, а ние трябва да се замислим над това и да продължим да създаваме нова духовност.
Сред дошлите да поднесат съболезнованията си бе и неговата връстничка Стефана Червенкова-Манолова, която си спомни, че заедно с него, Богомил Райнов, Леонид Грубешлиев и Богомил Нонев през 1936 година са списвали в. "Ученически подем", който е бил национален и в него са били първите литературни опити на големия български поет, сценарист, драматург и преводач Валери Петров.
"Прощаваме се с чародея, вълшебника, достойния гражданин на България Валери Петров, човека, който понесе без вина всички вини на днешното време. Той беше не само поет, той беше самата поезия", каза пред близките на Валери Петров и председателят на Съюза на българските писатели Боян Ангелов.