:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,009
Активни 707
Страници 25,939
За един ден 1,302,066

Само в София се предлага добре платена работа

Свободните места в страната обикновено са за нискоквалифициран труд
Продавачи, шивачи, готвачи, хора за преработвателната промишленост са най-търсени в електронната трудова борса на Агенцията по заетостта. Високо платени позиции предлага почти изцяло столицата, в останалата част от страната заявки има основно за нискоквалифициран труд. Това показва справка в сайта на агенцията. Данните са доста динамични и не включват всички свободни места от бюрата по труда в страната. Към края на миналата седмица в е-борсата има обявени близо 4500 свободни работни места, като броят им се променя постоянно. Активните профили на търсещите работа са много повече - 352 679. Според официалните данни към края на юли в бюрата по труда са регистрирани 347 249 безработни. Към същата дата обявените места за всички бюра по труда са били близо 13 хил.

Столицата е единственото място, където могат да се намерят предложения за работа със заплата над 1000 лв. В останалите по-големи градове предлаганите заплати са до 800 лв., а най-често са в границата 400-700 лв. Има обяви за строители, готвачи и медицински и здравни специалисти. На минимална заплата се търсят и работници в преработващата промишленост. В Пловдив това са сред най-търсените служители - има над 60 позиции, за които обаче не е посочено възнаграждението. Още по-търсени се оказват обаче шофьорите на коли, автобуси и камиони.

На обратния полюс в сравнение със столицата е малкият родопски град Девин. Там в момента се търсят работници в производството на храни и напитки със средно образование, пет шивачки и още толкова гладачи. Има заявени свободни места за двама лекари със съответно 770 и 800 лв. възнаграждение, от юни има обява и за две свободни места за фелдшери с 640 лв. заплата.

Във Враца се търсят осем монтажници, леяри, чистачи, готвачи и шивачки. Всички позиции са без посочено заплащане. В Монтана също повечето позиции са без обявено възнаграждение. Посочено има единствено за учителите - 536 лв. за учител по английски език. Търсят се шивачки, сервитьори и бармани, готвачи и шофьори. Има и обявени 4 места за ковачи. В Разград обявите са доста ограничени и са основно за нискоквалифицирани служители, например 6 работници за изкопно-насипни работи срещу 540 лв. на месец.

Във Варна търсят срещу 900 лв. 14 служители с немски, които да обслужват клиенти. Това е и най-високата обявена заплата от позициите, за които е посочено месечно възнаграждение. Има обявени и 15 места за кредитни специалисти, както и 14 за работници за производство на хартиени изделия. Позициите за бармани и сервитьори в морската столица са малко в края на сезона. В Бургас има значително повече обяви от Варна. Сред обявите има и фирма, която набира 30 зидаро-кофражисти със заплата от 1800 лв. за строеж на пътища, детски градини и училища в Русия. Това е и най-високото обявено възнаграждение. Следва позиция с 800 лв. в строителна фирма за ценовик. Търсят се и шивачи, а консервна фабрика търси 59 работници с основно образование. Има и позиции за продавачи в магазини и в търговията.

В Русе търсят гладачи, шивачи, строители, работници по инсталиране и ремонт на електросъоръжения. Има обяви и за касиери, инкасатори, чистачи. Сред високоплатените за града обяви са за леяри, монтьори (с по 600 лв.), и работници в рафинерия за биодизел (650 лв.) Заради подготовката за предстоящата учебна година навсякъде има оферти и за учители.



ТОП ПРЕДЛОЖЕНИЯ

Сред най-добрите оферти е обява в столичното бюро по труда в район "Възраждане" за надзорник на строителството на "Южен поток", въпреки че обектът се води официално замразен. Обявата е със заплата от 4000 лв., пусната е през март и важи до сряда. В София има и обява за софтуерен специалист със заплата от 5993 лв., както и работа за специалист по телекомуникационни технологии, който владее английски и китайски, срещу 2650 лв.
28
9683
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
31 Август 2014 19:56
А университетите бълват ли бълват никому ненужни специалисти... Хайде, инженери или учители как да е, но маркетолози, международни икономически отношения, връзки с обществеността и т.н....?
Апропо, някой знае ли защо държавните и общински учреждения не обявяват свободни места в Бюрата по труда? Или КАТ например за волнонаемни? )))
31 Август 2014 21:07
Колко пъти Сухара ще ви повтаря едно и също. Сменете столицата! Президентът в Търново, има символизъм! Правителството в Ловеч, има символизъм! Народното събрание в Панагюрище! /На Оборище/. Има символизъм. България на българите, на всички българи еднакво!
31 Август 2014 21:22
Има частни трудови борси.

В последните години принципа на работодателите е да наемат някой от борсата на изпитателнен срок - ниска заплата - да го изхвърлят, и да вземат следващ, от провинцията. Излиза им ефтинджос, само секретарка хранят и няколко държавни чиновника. И те меринджеи.

31 Август 2014 22:28
София съсипва България. Открай време. Хрантутим шопски задници.
01 Септември 2014 06:45
Айде сега чак пак хрантутим - немой со рогите бре - 'от исакаро по длибоко нема'
01 Септември 2014 07:40
Разходите за живот в София станаха много високи. Общински детски градини и ясли липсват. Две деца на частна детска по 730 лева всяко. Зимата парното е по 200 лева, от които 100-130 са общите части. Или оставаш в града, защото си имал слуката да работиш нещо доходно, или се изнасяш, най-често през Т2. Но вариант с 530 лева за берач или работник в консервен комбинат не работи. В края на месеца ще си станал клиент на заложните къщи.
01 Септември 2014 07:42
Символичния данък сгради и липсата на данък за останалите имоти съсипва България. Общините нямат пари да поддържат кварталната инфраструктура. Да - даже и София, големите булеварди и метрото са хубаво нещо, но са помощи от Европа и т.н. Заради липсата на пари за поддържане, общините не достатъчно създават работни места - директно и индиректно. Собствениците пък, не си поддържат имотите, щото няма къде да работят и да изкарват пари - т.е. и те не създават работни места. Единствената далавера на ниския данък, е балона в цените на имотите и огромната печалба на големите собственици.

Заради ниския данък сгради, всички отиват в София. Връзката е индиректна - дали в Хасково или в София, данъка който плаща един собственик е 50-100 лева на година, такса смет е същата/даже на някои места в София и по-малко/. Но пък заради струпването на много хора и фирми София предлага повече работа и удобства. Данъчните оценки не следват пазарните цени. По-изгодно е да се живее в София.
01 Септември 2014 07:43
Предлагам на двамата колеги от Провинцията, Столицата да се сменя на всеки 2 години. Да изпишат населените си места за първа двойка. Да има и Вице - столица!
01 Септември 2014 10:15
Dabedabe, най-рядко срещания диалект в София е шопския към днешна дата, май. Прекалената централизация вреди еднакво и на столицата и на провинцията.
Шопите са толкова виновни за ситуацията, колкото мизийци, тракийци, македонци...Хората търсят приемливи условия за живот и заплащане което да им позволи да ги имат.
Здравка от Варна.
01 Септември 2014 10:16
Столиците да се избират по азбу4ен ред
Да се готвят Аврен и Айтос
01 Септември 2014 10:20
Пари да ми дават, в София не отивам да живея! Много софиянци има там още.
01 Септември 2014 10:25
Абе бъркам ли нещо,пак, или местата с най-добро заплащане са свързани с Русия?
01 Септември 2014 11:32
Ето едно добро начало според мен: НЕЗАБАВНО спиране на схемата "делегиран бюфжет" на финансиране на образованието.

Училища и болници не могат да бъдат печеливши предприятия. Те са част от стратегията за оцеляване на една държава ако ще и на огромна загуба да са.
01 Септември 2014 11:33
"бюджет" исках да напиша. Така малко заприлиа на "бюфет" :-) Не че и така не пасва де
01 Септември 2014 13:34
Аз тъй ги наричам софиянците - шопи. А че заради струпването на хора имало работа, не е тъй разбира се, а точно обратното. И то заради прекомерната централизация. Не е шопът тоя дето ще изпусне кокъла. Възседнал е държавата и цоца. В момента е на цаца в Цудзопол. Цял месец.
01 Септември 2014 14:16
Какво грандиозно откритие.
Некои като че ли са живели на Марс до вчера.
Аман от претенциозни тъпни
01 Септември 2014 14:17
При обявяването на София за столица в 1879 г. тя има население от около 10 000 шопа.
Сега е към 1 200 000. Шопи ли са те?
01 Септември 2014 14:28
Пък вчера от телевизията, от предаване свързано с кандидатурата на София за европейска столица на културата през 2019г. разбрах, че по някое време тя била втора след Рим. Стана ми едно хубаво.
01 Септември 2014 16:15
За да се избере някой град за столица, трябва да има защо. Австралийците и бразилците си смениха столиците, за да се развиват държавите им равномерно. Причина да се избере София била, че се е очаквало българският народ да се обедини в рамките на Санстефанска България и столицата да е приблизително в географския център. Мотивът повече не съществува. Но не това е причината, сега да се иска смяната. Сегашното положение поражда неравенство между българските граждани. Категорично!
01 Септември 2014 16:20
Чудя се как Вашингтон не е спрял развитието на Ню Йорк, Лос Анджелис, Сан Франциско...
01 Септември 2014 16:28
Пенчо, ти съвсем омеша работата, тя само Калифорния колкото нашата държавица, пък САЩ си имат към пейсе по-малки и по-големи такива.
01 Септември 2014 16:33
Така, както към Щатите, преди да станат такива, са стремели най-авантюристичните, предприемиви и понякога безразсъдни хора, така е било и за София. И ето на... Лошо е че сме прескочили "линча" и начина им на налагане на законите. И пак - ето на...
01 Септември 2014 16:34
София е полезна само за софиянци. Всичко там е по-евтино (освен жилищата и наемите), а заплатите за една и съща работа са по-високи в сравнение с останалата част на страната. Печелившите дейности се задържат главно в София, което забавя развитието на страната. Пловдив или Велико Търново биха стояли по-добре като столица.
01 Септември 2014 16:40
Пенчо, значи Вашингтон правилно е бил избран. Преди това столица е бил Чикаго.
01 Септември 2014 16:52
Преди 125 години пътищата за българите от България и извън нея тръгват към София и всички пътища за чужбина почват пак от този белокаменен град. Едни пристигат в него, други го напускат. Някога в града са се заселвали хора отвсякъде. Кален, прашен, неуреден - тъй го заварват те, но въпреки това никой не го напуска. А запретва ръкави и му придава блясък. Днес, за жалост, все повече София се превръща във временна гара по пътя към големия, по-богат свят.
Софийските потайности от Петър Величков. Чета я сега и я препоръчвам. Забавна е.
01 Септември 2014 16:59
Моята прогноза е, че ако не се променят нещата, слез 20 години България ще е 6 милиона, а София 3. Има ли някой, който да счита това за нормално, или да даде друга прогноза.
01 Септември 2014 18:12
Защо да бъде отменен делегирания бюджет? Ако аз не греша училище с най-много ученици в столицата е "Климент Охридски", което никак, ама никак не пречи на качеството на получаваното там образование. Добрите училища трябва да бъдат финансирани подобаващо спрямо броя ученици в тях. В професионални гимназии по селско стопанство и туризъм ( има такива недоразумения), каквото и да налеят, нито ще увеличат броя на учениците, нито ще повишат качеството на получаваното там образование. Друг е въпросът за училищата в малките селища, в трудно достъпните населени места и там където школата имат не само образователни но и социални, рехабилитационни и други програми в зависимост от спецификата им. Там делегирани бюджет не е приложим, разбира се, те се финансират и по друг начин, ако пак не греша.
----
Mick, това с ниския данък сгради, според мен няма нищо общо с пренаселването на столицата. Поминъкът и заплащането на труда са определящи. Ако данък сгради в Хасково ти е 50 лв, но нямаш работа, какво? Отиваш в София, готов си да работиш каквото и да е, плащаш квартира, или купуваш жилище на кредит и 20 години плащаш ипотека. Все тая, дали са 300 лв наем, или 300 лева ипотека на месец за гарсониера в Люлин хичнайста част, но можеш да ги плащаш. От там нататък, ако нещо не сполучиш, няма да се върнеш в Хасково, ще си тръгнеш от държавата.
08 Септември 2014 10:42
Жалко, но това е тъжната истина. Друг е въпросът, че животът в София е по-скъп, има разходи за квартира за тези от провинцията, така че общо взето разликата с парите, котио ти остават, не е толкова съществена.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД