Антон Хекимян, бТВ: Отново протести в цялата страна. Това се планира да се случи в неделя, а причината е решение от 26 август на Министерството на околната среда и водите да се съгласува работна програма за търсене и проучване на нефт и газ в района на Вранино, това се случва в Добруджа. Добруджанско дали е застрашено от тези проучвания, които ще прави една конкретна фирма - в студиото е не кой е да е, а министърът на околната среда и водите Светлана Жекова.
...Главно хората са притеснени дали тези проучвания, след това евентуално добивът на нефт и газ в района на Вранино, Добруджанско, ще застраши екологията в държавата, ще се застраши нормалният начин на живот на хората и здравето им преди всичко.
Светлана Жекова, министър на околната среда: Разбира се, ако направено по начин, по който изисква Законът за околната среда и Законът за здравето, и всички закони, които са свързани с това, той няма да навреди. Но аз искам да подчертая първо за какво решение става въпрос. Решението, което е взето от министъра, нали, в случая аз, е за търсене и проучване на нефт и природен газ! Тук не става въпрос за шистов газ, не става въпрос за въглищен газ, както се твърди и излезе по много медии, и не става въпрос за използване на конкретна технология. Първо - изобщо не се говори в решението и в работния план на първата година, който ние съгласуваме, за добив, говори се само за търсене и проучване. Търсенето и проучването в този прекрасен район на България, който е Добруджа, е от 60-те години на миналия век. Извършени са над 200 сондажа до 90-те години, за търсене и проучване на нефт и природен газ.
АХ: Само че тогава хората трудно са имали възможност да протестират, сега могат да го направят.
СЖ: Да, но тогава не е имало и оценки на въздействия, а сега има, и решението именно слага тези рамки.
АХ: ...Обаче вижте за какво ни сигнализират и прави ли са от "Биволъ" да говорят това: "Законът за подземните богатства е ясен: който намери подземно богатство, има ексклузивното право да го добива, като получава концесия от държавата без конкурс." Това означава ли, че те докато проучват, намират нещо без конкурс - получават находище...
СЖ: За да се стигне дотам, абсолютно всяко действие, което се предприема в рамките на търсенето и проучването, след това до добива, ако се стигне до там, трябва да мине през оценка на въздействие върху околната среда и оценка за съвместимост със зоните "Натура". Именно това е решението на министъра на околната среда и водите. Защото преди да се издаде решение от Министерство на икономиката и енергетиката, трябва да има съгласуване с нас на всяка следваща стъпка.
АХ: Да, но пише, че го получават без конкурс, мен това ме впечатли! Мен това ме впечатли, че по закон го пише, че ако намериш нещо като подземно богатство, го получаваш без конкурс.
СЖ: Да, ако намериш, тръгваш да го добиваш, но това е различно от условията, при които трябва да стигнеш до това подземно богатство и да започнеш да го добиваш. Решението на околната среда и водите...
АХ: Вие твърдите, че законите и оценките за въздействието са спирачката...
СЖ: Тепърва предстоят.
АХ: ...Вие вече сте дали разрешителното, аз така го разбирам.
СЖ: Ма няма такова нещо, точно това се опитвам да обясня. И са спекулации. Разрешителното се издава след като се минат всички процедури и това решение за съгласуване на работен план поставя тези условия, те са 5 и тепърва предстоят. А по отношение на конвенционал... Договорът е за проучване на природен газ и нефт с конвенционални методи.
...Ако някой дойде с предложение за фракинг технология, или за добив на неконвенционална, което предполага фракинг технология - разбира се, че оценката на въздействие върху околна среда ще бъде, решението ще бъде отрицателно, но това тепърва предстои. Пак казвам, няма разрешение!!!
АХ: Няма разрешение, няма опасност за Добруджа?
СЖ: Няма опасност за Добруджа, разбира се. Разбира се!
|
|