Върховният административен съд (ВАС) е спрял действието на промените в тарифата на частните съдебни изпълнители, които регламентират, че длъжниците не внасят такса върху сумите, платени в срока за доброволно изпълнение. Спирането на действието на текста, приет в края на юли от правителството, е станало по искане на Камарата на частните съдебни изпълнители. Съдът спира действието на тарифата, докато се произнесе по същество, тъй като има опасност за съдебните изпълнители да настъпят значителни и труднопоправими вреди.
От камарата напомнят, че за 2012 г. са събрани 1 млрд. лв., а за 2013 - 1.135 млрд. лв. Според тях вредите им от новата тарифа са големи, дори хипотетично да се приеме, че само един или дори половин процент от общия размер на таксите по изпълнителните дела се формират от размера на премахнатата такса. "А този процент е значително по-голям", пише в жалбата.
"От една страна, част от обществения интерес е този на длъжниците по изпълнителното производство. Той е за действие на оспорената тарифа. Но срещу това стои както интересът на цялото общество за законосъобразно развитие на обществените отношения, което включва своевременно издължаване на длъжниците, така също и частният интерес на кредиторите за по-бързо удовлетворяване с дължимото по влезли в сила съдебни актове, преди още да е образувано изпълнителното производство." Това са записали в определението си за спиране върховните съдии Марио Димитров, Бисерка Цанева и Красимир Кънчев.
Делото по същество е насрочено за 21 октомври. В жалбата на камарата се твърди, че освобождаването от такси трябва да се направи със закон, а Министерският съвет може само да определя размера им. Има и оплакване, че промяната в тарифата не е съгласувана с камарата. За новите редакции няма мотиви, се казва в жалбата. Не е анализирано и въздействието на промените.
Идеята за промяна на тарифата беше да се уеднаквят таксите, събирани от частните и държавните изпълнители. Държавните не събират суми при плащане в срока за доброволно изпълнение. От камарата на частните изпълнители обаче веднага възразиха, че от промяната няма да спечели масовият длъжник, тя ще доведе единствено до спад в ефективността и бързината на изпълнителния процес. Според тях са изключително редки случаите, в които длъжниците плащат целия си дълг доброволно.
В ЧИСЛА
До промяната частните изпълнители вземаха пропорционална такса върху събраните дългове. При суми от 100 лв. до 1000 лв. длъжникът трябва да плати 10 лв. и 10% върху горницата над 100 лв. При по-големи задължения твърдата част на таксата се вдига, а пропорционалната - пада. Например, ако дългът е между 1000 до 10 000 лв., таксата е 100 лв. и 8% за горницата над 1000 лв.
|
|