Наблюдателите на вота, които са регистрирани след 20 септември, ще гласуват на постоянния си адрес или ще загубят правото си на вот. Това се разбра от проверка на "Сега", след като изтече крайният срок, до който общинските администрации издаваха удостоверения за гласуване на друго място. Според Изборния кодекс наблюдателите имат право на такъв документ, както и кандидат-депутатите, членовете на Централната избирателна комисия (ЦИК), на районните и общинските комисии. Законът обаче повелява издаването на удостоверения да приключи не по-късно от 14 дни преди изборния ден на 5 октомври. В същото време неправителствените организации имат правото да регистрират наблюдатели в ЦИК до деня за размисъл - 4 октомври. Така де факто Изборният кодекс разделя наблюдателите на две категории в зависимост от това дали имат право да гласуват по настоящ адрес, или не.
Говорителят на ЦИК Камелия Нейкова заяви пред "Сега", че въпросният документ не може да бъде издаван след изтичането на крайния срок. По думите й издаването на удостоверението е просто допълнителна правна възможност, която Изборният кодекс е предвидил за наблюдателите, за да ги улесни в тяхната дейност. "Логично е тези хора да вършат работата си в съответния избирателен район, в който се водят. Организациите, към които са, следва да са предвидили това", допълни Нейкова.
До вчера общинските администрации трябваше да са предали на Главна дирекция ГРАО към регионалното министерство цялата информация за издадените до момента удостоверения, така че хората, които са ги получили, да бъдат заличени от избирателните списъци по постоянен адрес. За раздадените документи на наблюдателите местните власти са длъжни да поддържат публичен регистър.
|
|