:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,538
Активни 667
Страници 2,005
За един ден 1,302,066

Съдът: Клиентите на КТБ не могат да съдят БНБ за затварянето й

Според ВАС поставянето на финансовата институция под особен надзор е благоприятно за вложителите и кредиторите
Михаил Екимджиев
Абсурдите около поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка се увеличават с всеки изминал ден. Според Върховния административен съд клиентите на банката нямат правен интерес да атакуват решенията на БНБ, въпреки че точно заради тях вече трети месец нямат достъп до парите си. Съдиите дори обявяват, че решението на БНБ за особен надзор е благоприятно за вложителите и останалите кредитори на банката.

Определението идва на фона на нарастващото недоволство от неспособността на БНБ повече от три месеца да реши дали КТБ трябва да бъде оздравена или обявена в несъстоятелност. Преди седмица Европейската комисия откри наказателна процедура срещу България точно заради факта, че вложителите в КТБ и дъщерната й банка "Виктория" нямат достъп до парите си. Съдебният акт е поредното доказателство за трайната практика на ВАС да ограничава достъпа до правосъдие чрез субективна преценка кой има право да обжалва актове на властта. Прави впечатление и фактът, че ВАС безпрецедентно прати официално съобщение за определението си по делото. По този повод юристи заподозряха, че целта е да се уведомят хората, че няма смисъл да се жалват от действията на БНБ.

Жалбоподателят в конкретния случай е Анелия Димитрова от София. Тя оспорва точката от решението за особения надзор, с която дейността на КТБ е ограничена, като й е забранено да извършва всички дейности по лиценза си. Димитрова твърди, че в тази клауза решението на БНБ е немотивирано, противоречи на европейска директива и не съответства на целта на закона. Жената аргументира правния си интерес да атакува решението на БНБ с това, че е клиент на банката и има безсрочен рамков договор с нея за платежни услуги за потребители.

Съдиите Емилия Миткова, Мира Райчева и Весела Павлова обаче се съгласяват с доводите на юристите на БНБ, че жалбата е недопустима, тъй като Димитрова не е адресат на решението на централната банка и няма пряк и личен интерес да го оспорва в съда. Адресат на решението на БНБ е КТБ. Димитрова би имала интерес да обжалва, ако актът на БНБ засягаше нейни субективни права или законни интереси или й създаваше задължения, допълват магистратите. Това, че жената има договор с КТБ, не можело да обоснове интерес да обжалва решенията на централната банка. Затова жалбата й е оставена без разглеждане, а делото - прекратено.

"Специалният надзор е оздравителна мярка, насочена към съхраняване жизнеспособността на банката. Затова решението на БНБ е благоприятно за вложителите и останалите кредитори на банката, като осигурява защитата на правната сфера на тези лица и гарантира обществения интерес от стабилизиране на банката и възстановяване на нормалната й дейност", пишат тримата административни съдии. Определението на тричленния състав на ВАС не е окончателно и Димитрова има право да го атакува пред петима върховни съдии.

Съдиите препращат Димитрова към граждански процес. Причината е, че въпросите за действието и съдържанието на отделни клаузи в договорите, сключени между дадена банка и нейни клиенти, както и неизпълнението на задължения по договорите, са предмет на регулиране от гражданското, а не от административното право.

На друго мнение по казуса "КТБ" е омбудсманът Константин Пенчев, който обясни в интервю пред "Труд", че "правните аргументи на БНБ както за липсата на мерки при надзора, така и за отказа да разреши частични плащания на депозити са абсолютно несъстоятелни". "Те изкривяват закона. За мен е важно да си получат парите и някой да плати за нервите и паниката, които им бяха причинени. За мен казусът е класическо непозволено увреждане, само че още не знаем размера на щетите, които са причинени. Те са различни при всеки човек", каза Пенчев. При непозволено увреждане се води гражданско дело, но когато има наказателно производство, се изчаква краят му.

Пред "Сега" адвокат Михаил Екимджиев обясни, че отделните административни съдии имат различна практика за това кога някой има правен интерес от обжалване. Някои искат лицето да е засегнато, а в други случаи се търси не само абстрактно засягане, а да има пряко претърпени вреди и ако атакуваният акт бъде отменен, да се подобри положението на жалбоподателя. Екимджиев коментира и възможността клиентите на КТБ да търсят правата си по съдебен ред. Според него след категоричното становище на ЕК хората имат реален шанс да водят успешни дела по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди срещу парламента и БНБ, тъй като забавянето в изплащането на гарантираните влогове нарушава разпоредби на европейското законодателство. Независимо че има това задължение от няколко години, парламентът не е синхронизирал българското законодателство с евродирективата за възстановяване на гарантираните влогове в 20-дневен срок. Ако бъдат сезирани, гражданските съдилища са длъжни да я прилагат пряко. Екимджиев смята, че освен материални вреди за гарантираните влогове и лихвите по тях хората могат да търсят и обезщетение за претърпени неимуществени вреди.



РАЗСЛЕДВАНЕ

Лихтенщайн разследва мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев за пране на пари, съобщиха източници от държавното обвинение. От Лихтенщайн са поискали информация от сръбските власти за статута на Василев и екстрадиционното производство срещу него. Тази процедура започна, след като българските власти поискаха банкерът да бъде върнат в България, където се разследва за източването на КТБ. Съдът в Сърбия още не се е произнесъл, а банкерът беше пуснат на свобода срещу подписка. От Лихтенщайн са потърсили информация и от българската прокуратура. Пред БГНЕС адвокатът на Василев - Константин Симеонов, каза, че за първи път чува за разследването в Лихтенщайн. "Преди да видя черно на бяло искането на Лихтенщайн, не мога да го коментирам. Засега нямам нито от сръбския колега, нито от прокуратурата каквато и да било информация за подобно нещо, нито от г-н Василев", заключи Симеонов.
28
6501
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
30 Септември 2014 19:37
Съдът правилно е решил! Жената може да съди страната в Страсбург за това, че БНБ не е защитила интереса на вложителите, като не ги е уведомила явно, че банката не е в ред и работи неправилно - за нищо друго жената няма право да съди БНБ...
30 Септември 2014 19:39

Абсурдите около поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка се увеличават с всеки изминал ден. Според Върховния административен съд клиентите на банката нямат правен интерес да атакуват решенията на БНБ, въпреки че точно заради тях вече трети месец нямат достъп до парите си. Съдиите дори обявяват, че решението на БНБ за особен надзор е благоприятно за вложителите и останалите кредитори на банката.

Никакви абсурди няма тук.
Просто за пореден път на много хора, включително журналисти, им се показва, че не са достатъчно компетентни да коментират банковата система.
30 Септември 2014 19:43
Според мен трябва да се гласува изричен закон, че адвокатите нямат право да правят д.билни предположения и така да въвличат съда в излишни взимания на решения - в България стана много модерно адвокатът да се направи на .диот и че нищо не разбира от материята, и така да насилва съда...
30 Септември 2014 19:44
Жената може да съди страната в Страсбург за това, че БНБ не е защитила интереса на вложителите, като не ги е уведомила явно, че банката не е в ред и работи неправилно

И това е глупаво. Функциите на надзора на БНБ не включват "явно уведомяване". Това е пълен абсурд.
30 Септември 2014 19:49
Ако на съдиите се спрат заплатите, как ли ще реагират?
30 Септември 2014 19:57
ВАС не за пръв път замазва проблема. По същия начин бе блокирано искането на граждани живеещи в центъра да могат да паркират без безумни такси.
30 Септември 2014 20:58
ВНС, пряк избор на съдии и шерифи, мандантност на съдиите - не повече от 2 мандата . Без имунитет., но с гражданска отговорност, за което и да са по-големите им заплати.
Прокуратурата - на подчинение на изпълнителната власт.
Ако и това ме помогне - каскет !
Иначе " Само Бог над мене "- ще продължава.
А с това и драмата на българите .
30 Септември 2014 21:03
Може и ще осъди държавата в Страсбург, и не само тя а и много други, не само за дължимите и пари и съответната лихва по тях а и за пропуснати ползи, ако е хитра и си е подготвила договори с нейни хора и за други щети....БНБ не може да конфискува парите на хората. Ако установи неплатежоспособност отнема лиценза и 20-дневен срок изплаща гарантираните депозити и започва разпродажба на активите на банката,, а ако сметне че банката си струва да се спасява си печати левчета и си я финансира! Друг законен вариант няма!
30 Септември 2014 21:13
Никакви абсурди няма тук.
Просто за пореден път на много хора, включително журналисти, им се показва, че не са достатъчно компетентни да коментират банковата система.

Иване, надявам се докато ги пишеш тия от домашния си компютър, да не се потиш така, както на пресконференциите...
30 Септември 2014 21:40
И при арменския поп да се жалват, се тая.
Паре нема...
30 Септември 2014 22:59
Всички са си внасяли там парите доброволно с което ми въртят номер. Ако бяха като мен и не си внасяха парите при такава голяма разлика в лихвите спрямо кредитите и лихвите щяха да бъдат по изгодни и банкерите щяха да са много по скромни в присвояването на денгите. С подаряването на парите на банкерите "спестовниците" постъпват много глупаво и не си дават сметка, че целта на банките е с помоща на техните подарени пари да ги направят още по бедни. Никакъв урок не си извадиха от Виденовото време, по което продаваха апартаментите за да си внесат парите на срочен влог или за участие в талонните игри. Лакомията за лесна печалба нема почивен ден. Дерзайте другари спестовници, вашите внесени пари в банката ги смятат като излишни за вас и си правят сметка да нямате толкова излишни пари като вдигат цените и данъците. Но без мен понеже ми прилошава като чуя думата банка.
30 Септември 2014 23:20
Ако бяха като мен и не си внасяха парите при такава голяма разлика в лихвите спрямо кредитите

Ти верно ли смяташ, че всички вносители, и особено дребните, са си внасяли парите с преференциална лихва?
01 Октомври 2014 07:10
И във ВАС са хора - и те обичат филии с мас!
01 Октомври 2014 07:28
"Специалният надзор е оздравителна мярка, насочена към съхраняване жизнеспособността на банката. Затова решението на БНБ е благоприятно за вложителите и останалите кредитори на банката, като осигурява защитата на правната сфера на тези лица и гарантира обществения интерес от стабилизиране на банката и възстановяване на нормалната й дейност", пишат тримата административни съдии.
добре беше от БНБ да се сетят, че надзора е оздравителна мярка, а не съдиите. щото и бездействието носи вреди и е подсъдно. в една нормална държава биха задали на БНБ въпрос за какво е използвала времето до решението й /което все още не е факт/ по отношение на КТБ. излишното протакане би се остойностило и биха се изплатили компенсации на потърпевшите. лично на мене ми се струва, че БНБ чака някакво специално законодателство, което да приложи към КТБ и до тогава ще "тупа топката".
01 Октомври 2014 07:57
Функциите на надзора на БНБ не включват "явно уведомяване".

А функциите на надзора включват ли " явна заблуда"?
01 Октомври 2014 08:04
а защо би се наложило специално законодателство? според мен поради това:

ЗАКОН ЗА ГАРАНТИРАНЕ НА ВЛОГОВЕТЕ В БАНКИТЕ
Чл. 23. (1) Фондът изплаща задължения на съответната банка към нейни вложители до гарантираните размери, когато Българската народна банка е отнела издадената лицензия за банкова дейност на търговската банка.
Суброгация
Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г.) От датата на решението на Българската народна банка по чл. 23, ал. 1 фондът встъпва в правата на вложителите към банката до размера на гарантираните суми независимо от размера и датата, на която фондът е извършил плащания по гаранцията на всеки един от вложителите.

а сетете се кой става най-големият кредитор на фалирала банка /която и да е тя/, и при фалит как се обезщетяват кредиторите? и какво става, ако тази банка има "добри активи" /т.е. кой ще придобие активите на банката/?
най-добре е фондът за гарантиране на влоговете в банките, да покрива гаранции в банки, в които е останала само "токсична" среда, а "добрата" е "спасена" някъде другаде.
и да добавя:

Източници за набиране на средствата на фонда
Чл. 14. (1) Източници за набиране на средствата на фонда са:
1. първоначалните (встъпителните) вноски от банките;
2. годишните премийни вноски от банките;
3. доходите от инвестиране на набраните във фонда средства;
4. получените от фонда суми от имуществото на банката в случаите на суброгация;
5. други източници (заеми, дарения, чуждестранна помощ и други).
(2) Българската народна банка е депозитар на средствата на фонда.

нека не ни обясняват, че този фонд е някакъв резервоар, от който се запълва определена пробита каца, докато има в резервоара и туй то... и невинно да повдигат рамене и да казват "ми то парите няма да стигнат". от Закона е видно, че пари има и най-вече, има достатъчно начини средствата да бъдат набирани. дори и поради това, според чл. 24, че срокът за изплащане на гарантираните влогове не е фиксиран.
01 Октомври 2014 08:49
Според Върховния административен съд клиентите на банката нямат правен интерес да атакуват решенията на БНБ, въпреки че точно заради тях вече трети месец нямат достъп до парите си.

И ако не е имало решения на БНБ за надзор, клиентите щяха да имат достъп до парите си??? Ако е така, работата лесно се оправя. БНБ отменя решенията, клиентите отиват в КТБ и си вземат парите които ги чакат на гишетата. Малоумието в тази държава е стигнало неподозирани висоти.
01 Октомври 2014 09:33
Според ВАС поставянето на финансовата институция под особен надзор е благоприятно за вложителите и кредиторите
Да, при условие, че се извършва оздравяване на банката, каквото на практика НЕ се случва. Унищожаването на КТБ върви по първоначално набелязания план и всички институции, дори най-висшите, са впрегнати в неговото осъщестявване.
01 Октомври 2014 10:09
Скоро спорих с един колега-форумец, че съдилищата в ЕС (оказа се и в България) няма лесно да допуснат раздаване на пари от притиснати банки.

Първото потвърждение вече е факт.

Както виждаме, фактът че депозитите са недостъпни за вложителите ни най-малко не кара съдът да постанови изплащане... Просто на карта са заложени гигантски финансови интереси, не само в България. Тепърва ще четем смешни мотиви към съдебни решения...

Специалистите винаги са обръщали внимание, че законите за "гарантиране" на влоговете са тънко написани, така че гаранция на практика да няма - и хипотезата с особения надзор, и ситуацията с липсата на краен срок за изплащане, и изплащането само в лева на валутни депозити по неясен курс - все тънки моменти, които при първата банка веднага лъсват. Само че масовото обществено мнение че депозитите са "гарантирани до 100 000 евро" се самоуспокояваше - ето, ЕС гарантира, значи няма проблем.

Рухването на финансовата пирамида, надута от Wallstreet, за съжаление ще унищожи доста събрани ценности - и материални, и финансови, и най-вече духовни.

01 Октомври 2014 10:19
Скоро спорих с един колега-форумец, че съдилищата в ЕС (оказа се и в България) няма лесно да допуснат раздаване на пари от притиснати банки.

Първото потвърждение вече е факт.

Както виждаме, фактът че депозитите са недостъпни за вложителите ни най-малко не кара съдът да постанови изплащане... Просто на карта са заложени гигантски финансови интереси, не само в България. Тепърва ще четем смешни мотиви към съдебни решения...
Вярно е - целта е спестовността (под формата на банкови депозити) да бъде редуцирана и да се ситмулира кредитирането, както беше до 2008 г. Или да се стимулира влагането на свободния финансов ресурс във всякакви други активи, но не и в банкови депозити. Първата такава атака беше в Кипър миналата година, а аз очаквам да има още една-две ударени банки у нас, особено такива, които имат събрана значителна депозитна маса. Целта е да няма депозити и банките да набират финансиране единствено от централните банки отсам и отвъд Океана. Успоредно с това, по време на настоящата финансова криза банковата инфраструктура по света беше съхранена в значителна степен, в смисъл че нямаше масова ликвидация на банки, което за мен означава, че се подготвя рестарт на кредитната въртележка, каквато я познавахме преди да започне кризата.
01 Октомври 2014 10:29
Тя може да съди БНБ ,че не се е съобразила с закона на ЕС който трябва да се изпълнява избирателно.Тъй като ние сме членове на ЕС и законите са задължителни за нас защото сме се съглсили относно банковата система.
01 Октомври 2014 10:29
""Съдът: Клиентите на КТБ не могат да съдят БНБ за затварянето й""...? Това е вярно,но вярно е и че тия три кифли от ВАС не могат и не искат да съдят държавата - т.е. БНБ....! Щото тя им плаща заплатите...! Тука трябват смели и честни юристи като бай ви Константин Пенчев. Да,ама къде са тези юристи....?
01 Октомври 2014 10:45
Тъй като ние сме членове на ЕС и законите са задължителни за нас защото сме се съглсили относно банковата система
Регламентът на ЕС по въпроса е също толкова мъгляво написан и съдът може да го тълкува както реши (чисто политически). Понятието "недостъпен депозит" предполага такива възможности поради недостатъчно ясното си дефиниране.

За съжаление ще се съглася с Ракита. Гласят рестарт на дълговото казино и някой трябва да го отнесе. От примера с Кипър се видя кой...
САЩ обаче искат да натресат проблема на европейците при съхранена своя финансова система, за да получат повечето капитали, инвестирани в ЕС.

Гласят ни освен това и пълна деиндустриализация на ЕС - същото, което преживяхме след 1989 година сега го чака цял ЕС...
01 Октомври 2014 11:42
Ловкия, за "дребните" вносители долната граница май беше 10хил., така че сигурно е заради лихвите. Лошо за фирми, общини и др, които имат текущи сметки. А дребен спестител който си държи всички яйца в една кошнца? Не е връх на разумност
01 Октомври 2014 11:54
Не съм юрист и от горния материал си правя един извод: Държавата не може и не иска да ни защити. Тя не може и не иска - на ниво битова престъпност; на ниво бандитизъм и откровени грабежи( напр циганските банди); нито на ниво финансови институции или едри бандити с бели и незнам какви якички, или на каквото и да е друго ниво. Изводът има и следствие: такава държава на мен не ми е нужна, без да ме интересуват причините за нейното поведение ( дали всъщност държавният механизъм е станал част от престъпните групи, или изпълнява задморска поръчка, или и двете заедно, или друго). Изводът и следсвието водят до действие - антисоциалното поведение на държавта ще предизвика и антисоциално поведение на хората, бърз разпад на обществото, последният да затвори вратата и да угаси тока.
01 Октомври 2014 12:06
Изводът има и следствие: такава държава на мен не ми е нужна, без да ме интересуват причините за нейното поведение ( дали всъщност държавният механизъм е станал част от престъпните групи, или изпълнява задморска поръчка, или и двете заедно, или друго)
Погрешна логика.

Върху поведението на държавата може да се влияе - както добре, така и зле.
Изисква се анализ на инструментите за въздействие и приложението на нужните инструменти.

След като други страни се справят, и ние можем да си върнем контрола върху страната ни. И ЕС може да си върне контролът върху Европа. Новата ЕК е стъпка в тая посока.
Другото е пораженчество и примирение, което е вредно и безсмислено. Въпросът е "или-или".
01 Октомври 2014 12:16
Han, за съжаление мисля, че върху поведението на нашата държава не може да се влияе от наша страна, от страна на избирателите, суверена. Възможностите за такова влияние напълно съзнателно и отдавна са премахнати. Донякъде могат да влияят външни фактори ( САЩ> ЕС) които са взели елитите на пряко ръководство. От вътрешните влияния забелязвам само това на едрия бизнес и организираната престъпност, в много случаи това е едно и също.
01 Октомври 2014 13:11
Донякъде могат да влияят външни фактори ( САЩ> ЕС) които са взели елитите на пряко ръководство
Могъщите хора често имат нещастието да се радват на могъщи врагове...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД