Две теми доминират в пресата, особено едната.
"Всички се молят да са живи, премиерът бърза за мач" ("Стандарт"). Толкоз по тъжната тема.
Другата тема - преобразуването на киловатчаси в левове, е застъпена в най-различни аспекти.
"Решиха: токът нагоре с 10%" ("Труд"). Но токът у нас е политически въпрос, а токът по избори...
По избори поскъпването на тока е като един Пегас за поетите - всички искат да го яхнат. Или поне да не получат някой къч заради неподходяща позиция.
"Това не е 10% повишение на цената на тока, а 10% ограбване на народа", позиционира се Валери Симеонов пред "24 часа".
"Поскъпването на тока сега е реверанс към монополистите и бъдещите управляващи", твърди същият, цитиран в "Труд". Явно Симеонов не се готви да управлява, защото очевидно не се хвърля в реверанси, а ги споменава като почитание на Злото.
"Патриотите очакват нови протести" - по-общо се изразява "Стандарт". И по-конкретно: "Заради новата цена на тока: Месо и хляб поскъпват". А както гласи пословицата - гладът е по-високоволтов от тока!
"Патриотите протестираха срещу поскъпването на тока", отчита "Преса" в редовна публикация. А на друга страница - платена: "Волен поведе над 5000 на протест срещу поскъпването на тока".
Трябва да помислим върху въпроса - за чии протести трябва да се съобщи новина; и за кои други протести по същия въпрос трябва да се осигури платена публикация?
В "Монитор" и "Телеграф" тия въпроси се решават на молекулярно ниво. Не ни карайте да обясняваме, ще дадем илюстративен пример.
"Въпреки яйцата и протестите под прозорците на регулатора ДКЕВР пусна електрошока" ("Монитор"); в "Телеграф" словоредът е различен: "Електроенергията поскъпна с близо 10%. Яйца по ДКЕВР и ЧЕЗ".
И всичко това намира своя сюблимен израз в авторски коментар ("Монитор"): "Въпросът в случая е дали сега му е времето на този протест, защото увеличението на тока сега не е следствие от действие на този или онзи точно сега".
А? Тъй де!
Всички се молят да са живи, премиерът бърза за мач"
Илюстративна истина за Булгаристана!