Всеки знае колко е неприятно чувството, когато погледне към гребена и установи, че около него се е образувало кълбо от коса. За някои това е най-големият ужас, който може да им се случи, но въпреки това почистват гребена, прибират го и забравят за гледката, без да се замислят какво я е причинило всъщност. Ежедневно от косата падат между 50 и 80 косъма. И без да ги брои, човек може да усети кога тази граница се прескача. А това е ясен сигнал, че е време да се посети дерматолог.
Косопадът, известен в медицината като алопеция, е явление при всички раси и възраст и на двата пола. Най-често падането на косата не е заразно, по простата причина, че специалистите го считат за автоимунно състояние, при което организмът произвежда антитела към собствената космена структура, която отговаря за растежа на косъма.
Обикновено на алопецията се гледа като на симптом, придружаващ някое заболяване. До нея се стига поради нарушение на жлеза с вътрешна секреция - хипофиза, щитовидна жлеза. Фамилната наследственост, недостиг на витамини или минерали, хроничен хепатит, подлагането на диети, приемът на медикаменти, най-вече кортикостероиди и стресът също са фактори, които могат да доведат до косопад. Често обилно окапване на косата има и при хората, които страдат от частична или много рядко пълна липса на пигментация на кожата - витилиго. Фитнес маниаците, които посещават залата, за да повишат мускулната си маса, и употребяват стероиди, също са застрашени от косопад. Той може да се дължи и на хормонални нарушения. Изследване показва, че полагащите по-интензивен интектуален труд страдат по-често от алопеция.
Косопадът може да бъде на петна по-често по тила, слепоочията (алопеция ареата) или едновременно по целия скалп (алопеция тоталис), като могат да бъдат обхванати и други окосмени части на тялото - например веждите, миглите, областта на мустаците и брадата при мъжете. Обикновено оголването на скалпа на петна се случва изведнъж. Отначало петното е малко и в рамките на няколко седмици се разширява. Добрата новина е, че след време мястото отново се покрива от косми. Това може да се случи от само себе си или след провеждане на лечение. За да се възстанови косъмът обаче, са нужни от няколко месеца до няколко години, като поникналият нов косъм е лишен от пигментация. Лечението най-често е локална терапия на засегнатото място. При тежките случаи на заболяването е възможно да бъде засегната и структурата на ноктите. Те изтъняват, чупят се лесно, изгубват блясъка си и върху нокътната плочка се получават надлъжни цепки и хлътвания. Оплешивяването на петна може да е причинено и от инфекции на зъбите, синусите или сливиците.
ГРИЖА
Невинаги човек може да се опази от косопад, но може да се опита поне да не го предизвиква. За здрава и жизнена коса най-важен е цинкът. Може да се взема и магнезий. Косата се чувства добре, когато в менюто не липсват белтъчини, плодове и зеленчуци. Тя се влияе дори от такива дребни на пръв поглед неща като чистия въздух. Всички са забелязали, че когато са извън големия град, косата се справя и с минимални грижи, а изглежда по-здрава и по-бляскава.
Допълнително условие е правилният избор на шампоани, маски и други козметични продукти, съобразени най-вече с вида на косъма. Това обаче съвсем не е достатъчно. Поне веднъж седмично трябва да правите и някаква домашна процедура за общо укрепване. А преди зимата и студа е добре процедурите да станат 2 в рамките на една седмица.
МАСКИ
Добра есенна маска, която освен всичко друго подготвя косата за зимните студове, е кашата от печена тиква, жълтък и мед - в съотношение 1:1:1. Друга популярна маска се прави с хининови хапчета, стрити на прах, смесени с един жълтък и една ампула витамин А. Маската се държи минимум един час, след което се отмива само с вода. На финала се изплаква с 1 л вода, в която е добавен и сокът на един лимон. Всеизвестно е влиянието на хумата. Ако хумата се смеси с вода и един жълтък, се получава идеална подхранваща маска, която също така премахва пърхота. Възстановяващ ефект има сместа от един жълтък, 1 с.л. мед и 1/2 ч.л. салицил. Втрива се в корените на косата и се оставя да действа около 15 мин. След това се измива с едно яйце. Прави се веднъж на 2-3 месеца. Тънката и чуплива коса подобрява своя вид само след 2 млечни маски, твърдят експерти. За целта се смесват 1 с.л. овесени ядки, смлени на брашно, 1 с.л. рициново масло, 1 с.л. прясно мляко и витамини на маслена основа - А, Е или D. Държи се на главата 4 часа, след което се отмива. За измиване по принцип може да използвате няколко домашни "шампоана" вместо традиционния, купен от най-близкия магазин. Най-лесно е измиването с жълтък. Има вариант обаче и с жълтък плюс чаена лъжичка сода за хляб. Мазната коса може да се измие със смес от кисело мляко и 1 ч.л. сода за хляб, сухата - с 1 жълтък и 1 чаена чаша кисело мляко. Срещу косопад много помагат и фрикции с отвара от коприва.
|
|