Серия от нарушения, престъпна небрежност и неефективен контрол са довели до взрива във фабриката за боеприпаси "Миджур" в белоградчишкото село Горни Лом. Ден след взрива, при който загинаха 15 души, а три жени бяха тежко ранени, контролните институции признаха, че години наред там са вършени драстични нарушения. Въпреки че са съставяни множество актове, дейността на предприятието не е спряна, не е отнето и разрешителното за утилизация и производство на боеприпаси. Едва след трагедията институциите показно се задействаха.
По същите причини за 9 години в България станаха 14 големи инцидента с боеприпаси, при които загинаха или бяха ранени хора. Въпреки обещанията на политиците не бяха взети мерки за затягане на контрола и за налагане на адекватни наказания при неспазването на закона.
Власт да затворят фабриката, в която са разглобявани противопехотни мини, имат Главната инспекция по труда (ГИТ) и служба Контрол на общоопасните средства (КОС) към МВР. За последните четири години са установени 143 нарушения във фабриката - повечето свързани с небезопасни условия на труд. Роднини на загиналите разказаха, че част от работниците не са били обучени. ГИТ съобщи, че тази година са били отстранени четирима от тях поради липса на правоспособност за утилизация. Същите хора са получавали 250 лв. - по-малко от минималната работна заплата. В завода са разглобявани гръцки противопехотни мини и касетъчни бомби от Втората световна война.
Последният случай, когато са констатирани 13 нарушения от ГИТ, е на 6 август. Дадени са предписания, чиито срокове са изтекли на 30 август и на 10 септември. ГИТ не съобщи дали нарушенията са били отстранени. "Не може да се твърди категорично, че някое от тези нарушения е причина за инцидента, но съвместната проверка с КОС показва, че със сигурност те са спомогнали за трагедията", посочи Христосков. На въпрос защо фабриката не е била затворена заради многобройните нарушения, той отговори, че въпреки мизерното заплащане "предприятието е било единственият шанс за работа в региона".
Главният секретар на МВР Светлозар Лазаров обясни, че на 10 септември служба КОС е направила проверка и е установила значителни нарушения - по-голямо количество мини и неправилно съхранение. Дадени са предписания и на 24 септември е направена проверка от междуведомствена комисия, която установила, че те са изпълнени. "След това най-вероятно са се напълнили с мини. Допускам, че се е вършило и нещо друго в цеха", каза той. Прокуратурата съобщи, че часове преди взрива от фирмата са поискали да преместят 800 хил. мини в база в софийското село Сеславци, но Пето РУ в столицата не разрешило.
Вчера най-накрая ГИТ спря дейността на "Миджур", но само до изясняване на причините за инцидента. От МВР отказаха коментар дали разрешителното за утилизация на собственика на фабриката - "Видекс" АД, ще бъде отнето.
На мястото на фабриката зее кратер, показаха снимки, направени от безпилотен самолет на военните. Лунният пейзаж скри останките на загиналите 15 души - 13 мъже и две жени. Шефът на пожарната - главен комисар Николай Николов, който лично направи оглед, разказа, че е видял една огромна дупка. "Видях три коли в непосредствена близост до експлодиралия цех, от които е останало само желязо. Частичка не можах да видя от човек или от животинка, която е била наблизо", каза той. Няма никаква надежда изчезналите да не са загинали. Сред тях е и синът на собственика - Емил Митков (30), както и младо семейство, което оставя 5-годишно сираче. Николов обясни, че експлозията е станала минута преди 17 ч. в сряда.
Първи на мястото, около 45 минути след взрива, са пристигнали пожарникари от Белоградчик. В нарушение на изискванията за безопасност те са се опитали да влязат в развалините и да търсят оцелели. "Още с пристигането видяхме, че цех "C" го няма. Първото ми впечатление беше, че просто няма как да има оцелели хора в този цех", каза пред БГНЕС началникът на белоградчишката пожарна Пламен Петров. "Никой не се обаждаше и преценихме, че живи хора няма. Претърсихме малко по-отдалечените сгради, които бяха полуразрушени - търсихме под столове, маси, мазилки, викахме още, но след като преценихме, че и там няма хора, се оттеглихме", разказа той.
Все повече се налага версията за човешка грешка при работата с противопехотните мини. Тя е много вероятна според експерти, тъй като мините са били с взривател. При проверка на КОС и ГИД на 10 септември е било установено, че е имало и непознати боеприпаси. Пред бТВ президентът на КНСБ Пламен Димитров обясни, че по време на взрива е започнало експериментално въвеждане на нов продукт, но без инструкции за технологията. Той направи уговорката, че не може да е сигурен, че това има връзка с взрива. Единичният силен взрив пък подсказал, че имало голяма концентрация на взривно вещество на едно място. Това съвпада с констатациите на ГИД, че се съхранявали взривни вещества на втория изход на склада за тротилова пресовка, което е пречило за бързото излизане на хората. Освен това между цеховете е имало натрупани чували с отпадъци от тротил. Така взривът не се е ограничил само до цеховете, където е станал инцидентът, а се е разпрострял и извън тях.
Главният прокурор Сотир Цацаров пое лично координацията на разследването, претърсени бяха офиси на фирмата, а собственикът й беше извикан на разпит. Петък беше обявен за ден на траур, а партиите отмениха закриването на предизборната кампания.
ОЩЕ В БЪЛГАРИЯ
Няма виновни за досегашните инциденти
"Видекс" АД е страна по няколко дела за трудови инциденти. През май 2007 г. при взрив загива мъж, а жена е ранена. Жената и двете деца на загиналия монтьор водят гражданско дело за 140 хил. лв. обезщетение. Инцидентът е станал след "рутинна подмяна на вертикален шнек на пълначна машина". Проверка на инспекцията по труда установява, че няма оценка за безопасността на тези машини, не са преминали лабораторни и полигонни тестове и няма инструкция за работата с тях. От делото става ясно, че във фабриката има фрапиращи нарушения. Например монтьорът е правил тестове на машината "с взривно вещество, а не с дървесно брашно, както е по инструкцията за безопасност". Съдът уважава исковете на жената и едното и дете общо за 90 хил. лв. Другото дете не получава обезщетение, защото е било бебе по време на инцидента и съдът преценява, че няма как да е страдало. Решението обаче не е влязло в сила.
През февруари 2010 г. има четирима тежко ранени. Тогава един работник изгубва зрението си. Директорът на завода Л.И.С. е обвинен от прокуратурата за причиняване на тежка телесна повреда заради немарливо изпълнение на служебни задължения. Той е оправдан от съда.
Дело има и заради наложена глоба от 10 хил. лв. от инспекцията по труда заради взрива от 2010 г. От решението на районния съд в Белоградчик става ясно, че работодателят формално документира безопасни условия на труд и оценка на риска, но трябва и да ги спазва. Подчертава се също, че работниците са нискоквалифицирани. Съдът приема, че работодателят не е осигурил безопасни условия на труд и потвърждава глобата. Това решение също не е влязло в сила.
От 2009 г. насам пред съда от "Видекс" са обжалвали 12 наказателни постановления. Повече от половината от тях са отменени от съда заради недоказаност на нарушението или допуснати процесуални нарушения от контролния орган, писа "Капитал". Тази пролет например е установено, че двама от служителите не са имали свидетелства за правоспособност за работа с взривни материали. Актът за това нарушение, както и за останалите, констатирани тогава, е отменен от съда, тъй като наказателното постановление е издадено преди края на срока за възражения.
Хрониката на инциденти с предприятия, в които се работи с боеприпаси, е дълга. След всеки инцидент започва разследване, но не е известно да има някой наказан. При последния, който стана през август, бяха ранени 10 души. Експлозията стана в завод на държавната фирма "Терем" в Костенец и засегна военно поделение и цех за утилизация. От инспекцията по труда тогава обясниха, че през последните 3 години в базата са констатирани 40 нарушения на правилата. 34 от тях са свързани с осигуряване на безопасни условия на труд. Освен това боеприпаси са съхранявани на открито. Всички нарушения били отстранявани в срок, поради което няма наложени глоби.
През 2012 г. в база на "Берета-Трейдинг" край Петолъчката загинаха трима души. Прокуратурата повдигна обвинения на собственика на "Берета" Десислав Делев и началника на производствения процес Иван Пеев. Процесът се точи на първа инстанция в Районния съд в Ямбол.
През 2008 г. гръмнаха складове край софийското село Челопечене. Тогава като по чудо жертви нямаше, но материалните щети бяха за над 7 млн. лв. Обвинителният акт беше внесен от военната прокуратура през март. Пред военния съд бяха изправени о.р. майор Мирослав Митов - командир на поделението, о.р. полк. Димитър Петров - началник на щаба на бригада "Логистика", и о.р. ген.-лейт. Румен Цоков - зам.-началник на ГЩ на БА. Съдът откри пропуски в обвинителния акт и върна делото на разследващите. След взрива административната прокуратура установи 116 закононарушения, свързани с осигуряването на безопасни условия на труд и нареди разследването им.
В черната статистика са и експлозии в Сопот, в Казанлък, в Габровско, където загина една жена, и край Севлиево. За нито един от тях не е известно да има наказан.
През февруари 2010 г. има четирима тежко ранени. Тогава един работник изгубва зрението си. Директорът на завода Л.И.С. е обвинен от прокуратурата за причиняване на тежка телесна повреда заради немарливо изпълнение на служебни задължения. Той е оправдан от съда.
Дело има и заради наложена глоба от 10 хил. лв. от инспекцията по труда заради взрива от 2010 г. От решението на районния съд в Белоградчик става ясно, че работодателят формално документира безопасни условия на труд и оценка на риска, но трябва и да ги спазва. Подчертава се също, че работниците са нискоквалифицирани. Съдът приема, че работодателят не е осигурил безопасни условия на труд и потвърждава глобата. Това решение също не е влязло в сила.
От 2009 г. насам пред съда от "Видекс" са обжалвали 12 наказателни постановления. Повече от половината от тях са отменени от съда заради недоказаност на нарушението или допуснати процесуални нарушения от контролния орган, писа "Капитал". Тази пролет например е установено, че двама от служителите не са имали свидетелства за правоспособност за работа с взривни материали. Актът за това нарушение, както и за останалите, констатирани тогава, е отменен от съда, тъй като наказателното постановление е издадено преди края на срока за възражения.
Хрониката на инциденти с предприятия, в които се работи с боеприпаси, е дълга. След всеки инцидент започва разследване, но не е известно да има някой наказан. При последния, който стана през август, бяха ранени 10 души. Експлозията стана в завод на държавната фирма "Терем" в Костенец и засегна военно поделение и цех за утилизация. От инспекцията по труда тогава обясниха, че през последните 3 години в базата са констатирани 40 нарушения на правилата. 34 от тях са свързани с осигуряване на безопасни условия на труд. Освен това боеприпаси са съхранявани на открито. Всички нарушения били отстранявани в срок, поради което няма наложени глоби.
През 2012 г. в база на "Берета-Трейдинг" край Петолъчката загинаха трима души. Прокуратурата повдигна обвинения на собственика на "Берета" Десислав Делев и началника на производствения процес Иван Пеев. Процесът се точи на първа инстанция в Районния съд в Ямбол.
През 2008 г. гръмнаха складове край софийското село Челопечене. Тогава като по чудо жертви нямаше, но материалните щети бяха за над 7 млн. лв. Обвинителният акт беше внесен от военната прокуратура през март. Пред военния съд бяха изправени о.р. майор Мирослав Митов - командир на поделението, о.р. полк. Димитър Петров - началник на щаба на бригада "Логистика", и о.р. ген.-лейт. Румен Цоков - зам.-началник на ГЩ на БА. Съдът откри пропуски в обвинителния акт и върна делото на разследващите. След взрива административната прокуратура установи 116 закононарушения, свързани с осигуряването на безопасни условия на труд и нареди разследването им.
В черната статистика са и експлозии в Сопот, в Казанлък, в Габровско, където загина една жена, и край Севлиево. За нито един от тях не е известно да има наказан.