Столичната община обяви конкурс за избор на фирма, която да поддържа фонтаните, общинска собственост, през следващата година. Това става ясно от регистъра на Агенцията за обществени поръчки. Стойността на поръчката за общо 14 съоръжения е 100 хил. лв. без ДДС., а срокът на контракта е една година.
За първи път от 2010 г. насам обаче общината включва и фонтаните на гарата - фонтан "Локомотив", "Семафор" 1 и 2, както и "Водна стена", които се намират в предгаровия площад "Ротондата". От 4 години те не работят, защото са откраднати помпите, а възстановяването им е много скъпо и те са се превърнали в място за боклуци. "Ние сме ги включили, защото, ако се реши фонтаните да заработят, трябва да сме готови. В момента обаче районната администрация обмисля каква да е точно тяхната функция и ако се реши тя да се промени, просто ще бъдат извадени от списъка", обясни пред "Сега" зам.-кметът по строителството на общината Ирина Савина. От район "Сердика" обясниха пред "Сега", че съдбата на съоръженията зависи от арт проекта за цялото предгарово пространство, който ГЕРБ се опита да прокара преди няколко седмици. Съветниците внесоха предложение за даване на мястото за 10 г. на неправителствена организация, но концепцията за арт събития не събра нужното мнозинство. "Очакваме организацията да доразвие концепцията си и с нея ще стане ясно дали фонтаните ще останат фонтани. Другата идея е да се превърнат в сцена", обясни пред "Сега" кметът на район "Сердика" Тодор Кръстев.
Както всяка година в списъка остават и другите фонтани, собственост на общината. Това са фонтанът пред Народния театър, пред Минералната баня в Банкя, този на кръговото кръстовище в Банкя, двата фонтана в парк "Оборище" - до театър "София" и този до Дарик радио. В поръчката влизат още фонтанът в Южния парк, този на площад "Бански", в градината "Буката", пред президентството и един в район "Изгрев".
ГРИЖА
Избраната фирма ще трябва да е отговорна за работното време на фонтаните - да ги пуска в 8 часа сутрин и да ги спира в 23 ч., като преди всяко пускане трябва да се прави проверка на състоянието на захранващите кабели. Отделно от това всеки месец трябва да се правят замервания, а при необходимост да се подменят дефектни елементи. Фонтаните трябва да се почистват два пъти в месеца, като се източва водата, измиване на дъното с препарат, подмяна на филтрите. Първите 15 дни на ноември пък фонтаните се подготвят за зазимяване и за експлоатация следващата година.
|
|